Големите европейски държави вероятно ще спечелят най-много от чиповетеПланът на Европейската комисия да направи континента по-добро място за инвестиране във фабрики за полупроводници вероятно ще насочи ползите към по-големите страни като Германия, Франция и Италия, смятат анализатори.
С милиарди евро публични и частни инвестиции, заедно с покриване на до 100% от доказания недостиг на финансиране с помощта на публични ресурси, надпреварата за субсидии може да наклони баланса към страните с по-големи ресурси.
„Не виждам как това може да бъде избегнато… същата ситуация като в САЩ, където различните щати дават субсидии, за да накарат компаниите да строят в техния щат“, посочи анализаторът на Gartner Алън Пристли.
Производството на чипове в Европа е спаднало от 24% от световния производствен капацитет през 2000 г. до сегашните 8%, а производителят на чипове ASML предупреди, че може да спадне до 4%, ако не бъдат предприети действия.
Американските компании сега имат 47% пазарен дял в индустрията за производство на чипове, следвани от Азия, а Европа е едва на трето място, според данни от Асоциацията на полупроводниковата индустрия.
Настоящото европейско законодателство за чиповете помага да се справим с това, като предоставя повече субсидии и държавна подкрепа, за да вземе 20% дял от глобалния капацитет до 2030 г.
Източници от индустрията посочиха по-глобално сътрудничество с други региони, тъй като веригата за доставка на чипове обхваща целия свят, в противен случай това би струвало поне 1 трилион евро за напълно автономна верига на доставки.
Intel, която планира да инвестира до 95 милиарда долара в Европа през следващото десетилетие, заяви, че очаква Законът за чиповете да помогне на плановете ѝ за разширяване в ЕС.
Американският производител на чипове търси локации за производство в Германия, Франция и Италия.
И точно в това се изразява страхът на по-малките държави. Те подозират, че международните компании, които обръщат поглед към континента, може да не вземат предвид по-малките страни за създаване на фабрики, чието изграждане струва над 20 милиарда долара.
Анализаторите казаха, че въпреки че субсидиите са основен фактор, наличието на професионалисти, земя и изследователски институти също ще бъдат взети предвид при вземането на решение за създаването на фабрика.
Германия, Франция и Италия по-рано предоставиха държавна помощ за изграждане на компетенции в сферата на микроелектрониката чрез важни проекти от общ европейски интерес (IPCEI) с бюджет за финансиране от 2 милиарда евро.
Новото законодателство ще подкрепи по-малките, иновативни компании, за да получат достъп до специалисти, индустриални партньори и капиталово финансиране, а няколко анализатори казаха, че тези компании могат да изберат по-малки държави, за да установят своите операции.
„Присъствието на завод за производство на полупроводници от следващо поколение в Европа би имало положителни ефекти, стимулирайки инвестициите в европейските вериги за доставки и би действало като магнит за таланта“, каза анализаторът в ING Ян Фредерик Слийкерман.
Еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер посочи, че инвестициите ще дойдат и от втори паневропейски проект от общ европейски интерес, свързан с чипове, включващ повече от 100 участници от около 20 страни от ЕС и фокусиран върху ИИ процесори и edge computing.
Запитана за интереса на TSMC към изграждането на фабрика в Европа и възможната помощ от ЕС, тя каза: „Европа е отворена за бизнес, също и за TSMC“.
Source:
Големите европейски държави вероятно ще спечелят най-много от чиповете