Делът на възобновяемите енергийни източници трябва да представлява 32% от общия енергиен микс на Европейския съюз (ЕС), докато енергийната ефективност е необходимо да се повиши с 32,5 на сто до 2030 г.
Това реши днес Европейският парламент (ЕП) по време на гласуване след предварително съгласие със Съвета не ЕС от юни относно енергийната ефективност и възобновяемите източници, съобщават от пресцентъра на ЕП.
До 2030 г. енергийната ефективност в ЕС трябва да се подобри с 32,5%, като делът на енергията от възобновяеми източници трябва да представлява поне 32% от крайното брутно потребление в ЕС. И двете цели ще се преразгледат преди 2023 г. и могат само да бъдат увеличени, но не и намалени.
За пръв път държавите членки ще бъдат задължени да предложат специфични мерки за енергийна ефективност в полза за онези, които са засегнати от енергийна бедност.
Те трябва да осигурят правото на гражданите да генерират възобновяема енергия за
собствено потребление, да я съхраняват и да продават излишъка от продукцията.
Биогоривата от първо поколение обаче, представляващи висок риск за „непреки промени в земеползването“ (т.е. преобразуване на почва, която не се използва за хранителните култури - като пасища и гори - към такава за хранителни култури, което увеличава емисиите на CO2) и няма да се броят към целите на ЕС за възобновяема енергия от 2030 г.
След 2019 г. приносът на биогоривата от първо поколение към тези цели постепенно ще намалее докато не достигне нулева стойност през 2030 г.
По силата на регламента всяка държава членка трябва да представи 10-годишен „интегриран национален план за енергетиката и климата“ с национали цели, приноси, политики и мерки до 31 декември 2019 г., както и на всеки десет години след това.
https://www.investor.bg/evropa/334/a/ep-glasuva-delyt-na-vei-v-energiiniia-miks-na-evropa-da-dostigne-32-do-2030-g-271801/