abitur са им матурите. които само в гимназия се държат. останалите, дето са по реалните училища или техникуми по нашему, имат по-лека учебна програма, щото учат и някаква професия, сиреч имат практически занятия.
след завършване на училище може да се работи или да се учи по два начина:
1. да се следва. ако си изкарал матурата.
2. ако не си, примерно си завършил техникум - отиваш на допълнителен тригодишен курс, сиреч ставаш ацуби /azubi/. там усвояваш професия и наваксваш ненаученото от училище, така че след тригодишния курс можеш да държиш матури, и съответно да ходиш да следваш и висше.
цедката в гимназиите е сериозна, всяка година поне 20-25% отпадат. от 27 ученика в пети клас сега /в девети/ са под 20, нищо че се присъединяват отпаднали от преди. ако изкараш две петици /сиреч двойки, най-високата оценка тук е 1, а най-ниската 6/, можеш да се пробваш пред комисия. ако и там не издържиш, можеш да повториш годината в гимназията или да се преместиш в реалшуле.
единици се пишат изключително рядко, примерно миналата година 1.00 /всичко се смята до стотни/ по физическо имаше само едно дете, шампионка на бавария по неква гимнастика /спортна или художествена, не знам точно/. тази година всички са най-уплашени от новия учител по музика, щото имаш пет секунди да разчетеш нотите и ако не можеш - сядай, пет.
правят по две класни на срок. класно е голямо контролно, което е два часа и оценката му се удвоява. миналата година по немски средния успех от класните беше между 3.50 и 4, сиреч между 3 и 3.50 по българската скала.