Абсолютно вярно kаily!
Според South China Morning Post (Хонг Конг сериозен източник) изследователи от Китайската академия на науките успешно са създали захранван с торий ядрен реактор, разположен в пустинята Гоби. Екипът е постигнал „работа на пълна мощност“ миналия юни, и даже са успели да презаредят реактора, без да го изключват – за първи път в света.
Торият предлага по-достъпна, но по-лоша оръжейна алтернатива на урана, според Световната ядрена асоциация, която отбелязва, че "базираните на торий горива за енергийни реактори са лош източник за делящ се материал".
Реакторът в пустинята Гоби е с мощност два мегавата, проектирана да използва разтопена сол като носител едновременно на гориво и охлаждаща течност. Реакторът с разтопена сол (Molten-Salt Reactor MSR) теоретично носи много по-малък риск в случай на амалия в сравнение със системите на водна основа, тъй като солите могат да отвеждат по-големи обеми топлинна енергия при много по-ниско налягане.
Всъщност "разтопяването" горивото не е фактор за тези системи - горивото вече е разтопено.
Доклад, спонсориран от правителството на САЩ относно MSR реактори отбелязва „възможното предимство на MSR е, че горивото е обект на "замръзване“, така че „при пробив на съд или тръба..., горивото ще се разпръсне и по този начин ще увеличи охлаждащата си способност, докато достигне състояние на замръзване и по този начин ще бъде ограничено до това място и конфигурация.“ Представете си лава, която се търкаля бавно надолу по планина, докато въздухът я охлажда обратно в скала, в сравнение със зрелищна парна експлозия като инцидента в Чернобил.
Любопитно е, че MSR не е нещо ново. Той има своя връх в САЩ в края на 40-те и началото на 50-те години на миналия век, когато американските учени усвоиха близо 1 милиард долара в разработването на стелт бомбардировач с ядрен двигател. Конгресът спря изследванията на самолети с ториево гориво през 1961 г. и уранът на практика се възприе като златен стандарт, което се дължи най-вече на военния му потенциал.
Считано за безполезно, изследването на MSR на САЩ, след това е разсекретено и нищо не е патентовано.
„САЩ предоставиха своите изследвания публично достъпни в очакване на правилния наследник“, каза главният учен на проекта Сю Хонгджи. „Зайците понякога правят грешки или стават мързеливи. Тогава костенурката грабва шанса си“ (китайска мъдрост.)
-----
Това развитие надлежно доказва способността на Китай да прилага на практика отречени от водещите западни „монополни“ фирми технологии. Така както вече Китай прави 3 nm чипове без холандските литографски машини. Това защото шефът на ASML се изцепи, че дори да предатат чертижете на своите машина, китайците няма да ги разберат. Да бе!
КИТАЙ НЯМА СПИРАНЕ!