Дълговете на въглищната централа продължават да се трупат и през настоящата година, докато квотите за емисии парникови газове се очаква отново да поскъпнатСлед опитите на ТЕЦ „Марица-изток 2“ през изминалите две години да постигне някакво краткосрочно финансово стабилизиране на фона на засилващите се регулации от страна на Европейската комисия (ЕК) по отношение на емисиите парникови газове и спада в цената на електроенергията, най-голямата кондензационна топлоелектрическа централа в България е напът да изпадне в окончателен колапс.
По данни на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), обсъдени по време на закрито заседание през май 2017 г. ТЕЦ „Марица-изток 2“ дължи 260,1 млн. лв на компанията майка „Български енергиен холдинг“ ЕАД (БЕХ). И това са данни от преди година и половина.
Идеята на ЕК за постигане на нулеви емисии до 2050 г. се различава коренно от вижданията на българската енергийна промишленост.
Според ресорния министър при цени на емисиите въглероден диоксид от 25 евро на тон през март 2019 г. ТЕЦ „Марица-изток 2“ ще трябва да плати 466 млн. лв, за да може да продължи да функционира.
По време на заседание на Комисията по енергетика в Народното събрание, председателят на КЕВР Иван Иванов подчерта, че помощта, която БЕХ оказва на ТЕЦ „Марица-изток 2“ по отношение на квотите, създава сериозен дисбаланс на свободната енергийна борса, което от своя страна пречи на цялата промишленост.
И докато Полша, където близо 250 хил. души работят във въглищните централи, вече се оглежда за варианти, които да заместят изкопаемите твърди горива, България, в чиито предели 46% от електроенергията се произвежда от този ресурс, е изпаднала в необяснима летаргия.
https://www.investor.bg/energetika/472/a/kolapsyt-na-tec-marica-iztok-2-i-borbata-s-kvotite-274394