Част от изводите на МЕДИАНА по-горе са неточни и подвеждащи, но не всичко е за изхвърляне.
В градовете може ГЕРБ и БСП да са с изравнен електорален потенциал, само дето има градове и ... градове. А тази методика това не хваща. Страната не се "дели" по оста градове-села. Изводът, че БСП изпреварва е доста произволен и преждевременен.
Желаещите предсрочни избори не помръдват от 28-29% шести месец, въпреки катастрофичните баталии и политически мантри. Резистентни са, уви. На ГЕРБ това се отразява (само) с 3% намаляла подкрепа за пълен мандат. Което, при ниския рейтинг на правителство и парламент, едва ли е утеха.
Оценките по отношение на тенденциите (влошава се:подобрява се) при престъпността, здравеопазването, корупцията и материалното положение на хората и особено на пенсионерите не са особено негативни. Те са опустошително негативни. Ето и данните:
безработица - 40,3:25,3
образование - 43,4:12,7
материално положение на хората - 54,5:11,8
престъпност и обществен ред - 59,1:7,1
здравеопазване - 65,9:6,1
корупция - 61,5:3,8
материално положение на пенсионерите - 69,1:3,2
Едва ли, дори при тази избирателна активност, можем със сигурност да твърдим, че поривът е основно "да накажем ГЕРБ" и/или "да спрем комунистите". Българинът наказва на избори и като си седи вкъщи.
Вероятно, наистина твърдите ядра на основните политически партии са наясно с избора си и основанията му. Но те са твърде малко спрямо общия брой избиратели. И намаляват. Разочарованието от партиите е повсеместно. Може да се окаже, че предстоящият избор ще изяви най вече това кой колко надолу се е сурнал по сипея. Нещата с възможно най-пълен консенсус са оценени като вървящи на зле. Само дето, очевидно, далеч не всички смятат, че ГЕРБ са единствената причина за това. В ролята на козел отпущения ще е, комай, не само "флагмана", но и цялата политическа класа на последното десетилетие. Макар и да не могат да го формулират, избирателите, изглежда са наясно, че проблемът ни е системен, политически, но ирелевантно партиен.