Ако БСП сама не може да спечели изборите, на Радев ще му се наложи да направи партия.
Няма друг вариант да свалят Борисов от власт.
А аз мисля, че всичко у нас зависи от Началниците.
Онзи ден бях написал нещо, после го изтрих. Щото щяхте пак да се упражнявате на тема обсесията на Firmin Нинова, а нямаше да помислите.
Истината е, че Радев даде шанс на Нинова. Но тя не се справи. БСП продължава да изостава от ГЕРБ. Личният рейтинг на Нинова пада с темпа на спада на рейтинга на Борисов. Нинова постигна временно примирие в БСП, с оглед изборната година, но подкрепата и в БСП е далеч-далеч по-слаба от тази на Борисов в ГЕРБ. Нинова даде на предстоящите избори за ЕП роля, която те нямат - да бъдат вот на недоверие към управлението на ГЕРБ. Което е игра ва банк на слаба карта. Тя обяви за решаващ битка, която ще се състои на терен, който противникът и предпочита. При това - лишена от ключов съюзник като ПЕС. Докато ГЕРБ ще получи пълната подкрепа на ЕНП, с всичките и ресурси. Местните съюзници също никак не са консолидирани около БСП, а при разлики от десети в процента, до които може да се стигне, техните капки ще липсват в чашата накрая.
Нинова пропиля шансовете си, независимо дали го осъзнава или не. Когато протестът срещу тъпните на Борисов и патриотите беше най-мощен, вместо да консолидира партията и да я поведе, тя се занимаваше с вътрепартийни борби, стремейки се да овладее БСП изцяло. Вместо това, извърши непростими неща и спечели си омразата на посмъртни врагове, които накрая ще я унищожат. Те не са се отказали. Просто търпеливо чакат момента. Отмъщението им ще е жестоко.
Колкото до началниците, след избора на ЕП, който едва ли ще е чак толкова различен от предходния, традиционните играчи ПЕС и ЕНП ще са изправени пред фрагментирания му състав, който трябва да консолидират, за да може ЕП да си изпълнява все пак функциите. Което отново води до, може би този път не тъй цинично явна, но скрита, ефективна коалиция на ПЕС и ЕНП. Въпреки основателните опасения на Станишев, че ЕНП ще се съюзи с национал-популистите, това едва ли ще се хареса на началниците. Началниците са глобалисти, караулът още не се е сменил там, а ЕС е глобалистка конструкция по структурата си. ЕС трябва да бъде преведен през кризата на доверие. Поведението на основните играчи е знак - Франция и Германия препотвърдиха брачните си клетви. Ядрото остава здраво. Останалите нека бъдат тъй добри да се подредят в орбитите си. ЕНП няма да предпочете пред ПЕС национал-популистите за стратегически партньор, защото по основния стратегически въпрос - съдбата на ЕС - техният евроскептицизъм ги дискриминира.
Прочее, Борисов може да почувства стола си разклатен и скърцащ, ако в сделката на ЕНП с ПЕС, начело със Станишев, властта в България се окаже офсетче. Но пък що му е на Станишев да дава власт на Нинова? След всички унижения и проблеми, които му създаде?
Остават началниците във Вашингтон. Надеждите на Нинова са свързани с тях, навярно. Че избраният от нея национал-популистки курс е в синхорн с този на бъдещия националистически интернационал, нежели на ПЕС и Социнтерна? Дали ще е достатъчно? При подозрението, че БСП продължава да се чете в списъка на Държавния департамент като инструмент на руските "гибридчики". Предстои да видим. Тук нека вметна и факта, че ДПС избра САЩ за свой протектор, възползвайки се от трудните отношения на Вашингтон и Анкара. Защото Доган знае какво му мисли Ердоган. Позицията им в сделката за Ф-16 е ясен маркер. Те са "последователни евроатлантици", за разлика от "непоследователния евроатлантик" в Анкара, дето, о ужас!, си колаборира с Путин, както в Сирия така и по енергийните проекти на Юг.
Партията "на Радев", вече ви споменах, по мое мнение, ще е стратегически пост-Тръмп про-американска. Радев е по-близък, по ред причини с демократите в САЩ, нежели с тръмпистките републиканци. Което ще е интересно. Щото демократите са радикални анти-путинисти. А туй ще рече, че руснаците ще са доста резервирани към проекта. Въпреки, че досега Радев е демонстрирал уважение и добронамереност към Русия, но без никакво раболепие.