Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Ноември 21, 2024, 17:21:29

Автор Тема: Държавният преврат на корпорациите  (Прочетена 2532 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Държавният преврат на корпорациите
« -: Февруари 04, 2019, 18:40:54 »
Силата на икономическия елит нараства неизмеримо, а политическото влияние на гражданите се свива до незначителни нива.
По дефиниция в една демокрация управлява народът. Но какво се случва, когато политиците се подчиняват не на волята на народа, а по-скоро на финансовите диктати на лобистите, които с милиарди долари накланят везните в своя полза? Тенденция, която се проявява в световен мащаб, придобива гротескни пропорции, особено в САЩ....
Защо трябва да управлява народът? Той няма нищо. Така или по подобен начин може би мислят корпорациите, които поне от 70-те години на миналия век в Съединените щати действително насочват дарения и лобиране към партиите. Цялата степен на тази тенденция до днес и последиците от нея доказва много драматично документален филм на Arte.
Парите управляват света. Никоя друга страна не олицетворява тази мантра по-добре от САЩ - отличен пример за разточителния лобизъм.
Силата на икономическия елит нараства неизмеримо, а политическото влияние на гражданите се свива до незначителни нива. Един дисбаланс, който разклаща основите на демокрацията и ескалира значително след началото на президентството на Доналд Тръмп. Междувременно влиятелните лобисти се опитват да убедят Конгреса да смекчи финансовия регламент, създаден през 2007 г. в резултат на икономическата криза. Канадският есеист Джон Ралстън Саул нарича това политическо влияние на корпорациите „преврат в забавен каданс".
Въпреки това тази тенденция започва много преди ерата на Тръмп - през 70-те години. По това време големите корпорации започнаха да максимизират печалбите си чрез аутсорсинг в страни с по-ниски разходи за труд и по-смекчени данъчни закони. Стотици хиляди добре обучени служители загубиха работата си и се сблъскаха с финансов апокалипсис. Цели региони и някога горди промишлени обекти бяха изоставени.
Такава бе съдбата и на така наречения „ръждив пояс“ в североизточната част на САЩ, бивша крепост на демократите. Не само там американският журналист и носител на наградата Пулицър Крис се среща с много гласоподаватели, които са загубили доверието си към демократичните институции и са заложили на милиардера Тръмп. Спасителят?
Документалният филм безмилостно разкрива гротескните ексцесии на неолиберализма и показва впечатляващо кои са истинските лидери на държавата.
Дали гражданите на САЩ вече не живеят в ерата на постдемокрацията? Изглежда, че изборите вече не играят особено важна роля, защото могат да бъдат манипулирани. А гражданите отдавна загубиха доверието в държавата и партиите.
https://www.investor.bg/analizi/91/a/dyrjavniiat-prevrat-na-korporaciite-276494/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."