Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Февруари 22, 2019, 09:18:34 21

Автор Тема: Козата си сака пръч, икономиката си сака пазар  (Прочетена 186 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен kаily

• Hero Member
  • Коментари: 1064
    • Профил
Демек - за да има развитие и производство, трябва да има пазар.

Пазар = платежоспособно търсене.

Платежоспособно търсене = пари у населението.

Без пари в населението всичко останало се срива - и икономика, и политика, и държава. Как ще се осигурят тия пари у населението, вие предлагайте.

Току що ми подхвърлиха на мейла:

МВФ: По-високи данъци за богатите ще намалят неравенството, без да удрят растежа

Според МВФ данъчната теория предполага, че трябва да има „значително по-високи” данъчни ставки за високите доходи, а аргументът, че такъв удар по богатите би бил лош за растежа, не издържа на проверка. „Емпиричните резултати не подкрепят този аргумент, поне що се отнася за нива на прогресивно облагане, които не са прекомерни”, се казва в доклада на влиятелната финансова институция. МВФ добавя, че е добре да се обмислят различни типове данъци върху богатството.

Авторите на доклада обаче са установили, че данъчните системи са станали значително по-слабо прогресивни през 80-те и 90-те години и след това са останали почти непроменени – макар нарастващото неравенство да увеличава нуждата от по-прогресивен подход.

Ръководителят на звеното по фискални въпроси в МВФ Виктор Гаспар посочва, че в богатите страни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие най-високата данъчна ставка за доходите е спаднала от средно 61% през 1981 г. до 35% през 2015 г.  „В добавка към това  данъчните системи реално са по-малко прогресивни отколкото посочват официалните ставки, тъй като богатите индивиди имат по-голям достъп до различни данъчни облекчения.

Според изследването на МВФ в периода 1985-1995 г. преразпределението чрез данъчната система е компенсирало 60% от увеличаването на неравенството, предизвикано от пазарните сили. Между 1995 г. и 2010 г. обаче данъците върху доходите не са успели да отговорят на продължаващото увеличаване на неравенството.

В доклада също така се заявява, че трябва да се търси решение на проблема с неравенството и чрез насочване на публичните разходи към политики, подпомагащи бедните.

« Последна редакция: Февруари 10, 2019, 01:45:57 13 от von Gossinger »

Активен onzi

• Hero Member
  • Коментари: 1101
    • Профил
Re: Козата си сака пръч, икономиката си сака пазар
« Отговор #1 -: Февруари 10, 2019, 01:49:36 13 »
кайле, аман от точиците ти. бъде така добра да редактираш мнението си.

а, той админът се погрижил :way_to_go-1308:

Активен kаily

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #2 -: Февруари 10, 2019, 02:02:18 14 »
Направих всичко, както се иска!!!
Копи пейст деформат и т.н.

Неактивен Калинчо

• Full Member
  • Коментари: 186
    • Профил
« Отговор #3 -: Февруари 10, 2019, 02:09:02 14 »
Пазарът за икономиката като пръчът за козата е интересно виждане и е от фундаментален характер.

Активен kаily

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #4 -: Февруари 10, 2019, 02:12:35 14 »
Е че капитализмът нали основно разчита на пазар. Нали пазарът определя всичко и държавата да се не меси, щото пазарът таковато...

Без пазар нема козленца. И млечице.

Активен otvrat

• Sr. Member
  • Коментари: 315
    • Профил
« Отговор #5 -: Февруари 10, 2019, 02:15:46 14 »
Пазарът за икономиката като пръчът за козата е интересно виждане и е от фундаментален характер

Това е вярно, но за капитализма. Т.е. за отминали времена. Сега пазарът е вторичен фактор. Вече предлагането определя търсенето, а не обратното.

Активен kаily

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #6 -: Февруари 10, 2019, 03:06:31 15 »
Върху „подпомагащи бедните“ има линк към цялата статия.

Активен Чок觧

• Hero Member
  • Коментари: 1029
    • Профил
« Отговор #7 -: Февруари 10, 2019, 03:08:26 15 »
И когато няма плановост и имаме свръхпроизводство кво правим ?
 Изхвърляме стоката на боклука за да ѝ запазим цената .
 А ако няма как да я изхвърлим ?
 Стоката се обезценява , понякога до степен , че не може да си плати труда , вложен в нея .
 И после ? Следва бавно или бързо навеждане напред , докато се хванем за палците .
 Или преведено на български - фалит , срив , затваряне на производства , безработица , глад .
Е , след това някои оцеляват , ама дали ще си именно ти - не знам .
 Преди много време четох , че в капиталистически Израел се забранява да се произвеждат повече от 15 милиона яйца на ден - не знам това пазарна икономика ли е , планова ли ...
А , и че на млечните произведения държавата е наложила твърди цени - и туй много пазарно ми изглежда...
« Последна редакция: Февруари 10, 2019, 03:18:42 15 от Чок觧 »

Активен kаily

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #8 -: Февруари 10, 2019, 03:26:56 15 »
Значи, Чоки, говоря за всички онези, които спазват принципа, че пазарът регулира всичко и по-малко държава навсякъде.
Когато държавата регулира, тогава ясно - изземва се от богатите, преразпределя се към бедните. Регулира се нормата на печалба и производството на яйца.
Аз обяснявам, че дори държавата да не участва и да се следва тъпо, сляпо и упорито манерковия принцип, че пазарът е пенкилер, дори тогава и самият манрко не знае какво е пазар.
Щото много неолиберално и капиталистически така звучи - пазар.
Ама като установиш, че пазар са пак същите тия презряни от манркоподобните същества, работещи или безработни, на социални помощи или не - и тогава се стига до въпроси, на които каролев отговаря по един и същи начин - ти си руски възпитаник.

Активен Чок觧

• Hero Member
  • Коментари: 1029
    • Профил
« Отговор #9 -: Февруари 10, 2019, 03:42:53 15 »
Пазарът не може да регулира ! Държавата може да регулира !
 Регулировчика на кръстовището регулира движението . Ако го няма регулировчика се получава именно свободен пазар или хаотично движение на стоки и услуги .
Докато в един момент се получи "задръстване"/свръхпроизводство , което за да се премахне е нужно време , а времето е пари , в случая загубени пари .

Активен otvrat

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #10 -: Февруари 10, 2019, 04:17:24 16 »
не знам това пазарна икономика ли е , планова ли ...

Пазарна икономика отдавна няма. Повече от 100 години. Пазарна икономика няма и на Женския пазар. На едно много ниско производствено ниво са останали някои атавистични останки, но това не е пазарна икономика. 

Активен buratinob

• Hero Member
  • Коментари: 1631
    • Профил
« Отговор #11 -: Февруари 10, 2019, 04:21:35 16 »
И според мен никъде няма и никога не е имало чист пазар.
Даже в зората на капитализма е имало регулации, най-малкото с данъци и държавни поръчки за приближени на властта производители.
Например за мечове винаги е по-добре да си произведеш сам, вместо да ги купиш от чужд ппроизводител.
Това е проста форма на регулиране.

Активен kаily

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #12 -: Февруари 10, 2019, 04:34:20 16 »
Ми привлечете го от другия форум Манрко и си беседвайте с него за чистия пазар.
На мен тезата ми е съвсем друга.
Пазар = сулю, пулю, цигани и всички останали. Демек, ако искаш да имаш икономика, няма как да ги игнорираш.
Думата ми е, че ако хората в България нямат пари, икономиката се затлачва. Което и става.

Неактивен Калинчо

• Full Member
  • Коментари: 186
    • Профил
« Отговор #13 -: Февруари 10, 2019, 04:34:51 16 »
Пазарът си е регулатор без особени съмнения. Резултатите от регулирането са интересните. В реалния свят винаги има някакви ограничения, естествени или изкуствени. Лаишката концепция за пазара е да остават само естествените (или "никакви", доколкото концепцията за естествени ограничения е по-сложна). Изкуствените ограничения са интересните и резултатите от тях. За да не изпадаме в многословие, положението е като при един от стълбовете на компютърните науки. Компютърът върши това което си му казал да прави, а не това което искаш да прави.

Активен otvrat

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #14 -: Февруари 10, 2019, 04:35:45 16 »
И според мен никъде няма и никога не е имало чист пазар.

Имало е, много отдавна. В зората на капитализма. Но самата пазарна икономика, като съществен белег на капитализма, веднага отрича самия капитализъм. Пазарът води до натрупване на капитал, а капиталът създава монополи. А монопилите убиват пазарната икономика. Такава е желязната логика на парите (богатството). Защото "пазар" е евфемизъм за богатство.

Активен kаily

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #15 -: Февруари 10, 2019, 04:42:13 16 »
Разглеждам пазара като платежоспособно потребителско търсене.
т.е. като
Наличие на купувачи за дадена стока.

Активен buratinob

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #16 -: Февруари 10, 2019, 04:44:10 16 »
Първите "капиталисти" са били отделни аристократи с напредничаво мислене.
Още в началото са били с предимство в по-значимите сфери.
Пазар има и сега в отделни ново възникващи ниши.
При първите признаци, че там има хляб свободата приключва, понякога и това не се получава.
Големите изкупуват и патентоват всяка глупост която се появи на тезгяха, независимо дали има потенциал за да не останат назад.

Активен otvrat

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #17 -: Февруари 10, 2019, 04:52:54 16 »
Първите "капиталисти" са били отделни аристократи с напредничаво мислене

Абе, не съвсем. Те са били най-богатите, но още не капиталисти. Затова избухва и Френската революция. Производителната буржоазия (бъдещите капиталисти) е искала отмяна на всички феодални забрани и привилегии пред търговията и индустрията.

Разглеждам пазара като платежоспособно потребителско търсене.

Ами, и това отдавна го няма. Вече не търсенето определя предлагането, а предлагането определя търсенето. А съвременните платежноспособни купувачи са пряко зависими от кредита. Имаш кредит - имаш предлаганата стока. Нямаш кредит - духаш супата.

Активен kаily

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #18 -: Февруари 10, 2019, 05:10:11 17 »
Ми не знам за кредита, аз говоря за това, че даже за заклетите манерки, за които който не работи, не требе да яде, би трябвало да им е ясно, че ако няма кой да купува произведените боклуци, икономиката умира.
Демек човешкото същество се явява в началото и края на всеки цикъл, в началото като работник, в края - като купувач. Ако го липсва в края, край с икономиката, нищо че в началото са сложили роботи.
Просто, за да върви икономиката, трябва да има население с пари. Независимо монополи ли са, олигополи ли са и какви са.
Няма ли платежоспособни хора, няма и икономика.

А за отнемане на принаденото от хората и за това, че вместо произведеното от тях им се дават кредити, имаше едно много хубаво видео на един американец-икономист...
Сега ще го потърся и пусна в отделно мнение, че ми писна да ми се разформатира текстът самичък.

Активен kаily

• Hero Member
    • Профил

Активен buratinob

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #20 -: Февруари 10, 2019, 05:23:30 17 »
kаily, отврат го е казал вече генерират се нови начини за производство на финанси.
Реалният пазар и парични отношения са стигнали тавана.
Сега се борим да стигнем тавана на кредита.
Когато стигнем и него ще минем на ББД.

Активен otvrat

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #21 -: Февруари 10, 2019, 05:26:57 17 »
Просто, за да върви икономиката, трябва да има население с пари

Ами, световната икономика отдавна не върви, а скрибуца. Ти сама казваш, че трябват пари. А Западният свят вече не може да осигури необходимия кредит на останалия свят, за да му купува изкуствено скъпите стоки. Затова се е ограничил до т. нар. "Златен милиард". Все пак, парите, които наляха там, за да се борят със социалистическия лагер трябва да се върнат там, откъдето са дошли.

Активен kаily

• Hero Member
    • Профил
« Отговор #22 -: Февруари 10, 2019, 06:58:11 18 »
Аз по-ясно от това, което казва Улф за три минути, не мога да го кажа.
Американците, предполагам, са стигнали тавана на кредите. Да видим как ще им въведат ББД...