....Тази теза издиша, защото Платежна система е между икономически субекти!...и банална справка сочи, че Telecommunication или накратко SWIFT - Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Общност за глобална междубанкова финансова телекомуникация) e вид платежна система.
Бъди, недей да се позоваваш на Уикипедия - не може една телекомуникационна система каквато е SWIFT да е съвкупност от правила, процедури и техническа инфраструктура, с които се осигурява прехвърляне на средства (твоята дефиниция за платежна система). Способства, улеснява, дава сигурност - съгласен съм - и толкова. Изпадаш във вътрешно противоречие - това, че икономически субекти са и членове на една телекомуникационна система, не прави последната платежна, както твърди Уикипедия.
За да съкратим една иначе дълга история - въпрос - може ли "О.Катц" ООД София от сметката си в Общинска банка АД да плати чрез банков превод 50 000 евро на "Капитън & Бъди" АД във Виена по сметката му в ErsteBank само чрез SWIFT-системата?
Аз твърдя, че не може - липсват други предварителни предпоставки, които са извън телекомуникационната система СУИФТ. Жокер не давам.
Сори, но който иска да купува въглеводороди от Русия плаща в рубли, защото няма от къде другаде. А рубли купува от Русия.
Как ще се купуват/заплащат закупените въглеводороди (в Русия или извън нея) няма нищо общо с покритието на валутата (рублата) - отново прост въпрос - Булгаргаз АД може ли да закупи рубли за да плати доставките?
От кого?
По какъв курс?
Има ли дневни котировки "купува/продава"?
Напротив сега е обезпечена главно със злато, а не с долари. Руската рубла е практически на режим валутен борд, но няма фиксирана стойност и бившата шефка Елвира държеше обезпечението на долари (трежърис), за да намали курсовия риск (световните борси котират в долари). По нареждане на Путин обезпечението беше направено главно в злато, за да се намали ефекта от евентуални американски санкции, каквито САЩ приложи например спрямо Иран. ...Противниците контрираха, че американските книжа за разлика от златото се признават за 100% обезпечение и освен това по тях текат лихви. В края на деня следствие поскъпването на златото РФ значително спечели...
Бъди, отново - не бъркай "златно покритие" на една валута със "златни резерви" на дадена държава - странно звучи твърдението ти, че рублата била практически във "валутен борд" без фиксиран курс. Това, че делът на златото в резервите на РФ се увеличава е добре, но не прави рублата златна нито обезпечена със злато.
Руснаците добре са си направили сметката, че не им трябва "златна рубла", даже свободно конвертируема не им трябва.
И това не е свързано с трупането на злато в резерва, част от причините си посочил, те частично са икономически.
Оставям на страна въпроса, че цената на златото (като борсова стока) се колебае и може да бъде манипулирана, но това е друга тема.