Германците какво са очаквали, хранилищата да са винаги 100% пълни ли?
Газпром (т.е. дъщерната му компания) ги пълнеше. И оттам подаваше допълнителни количества при необходимост. Мисля, че това е законова разпоредба.
Не е..
Хранилищата се използват, за гарантиране 100% на подаването ..
Пример - заводи за стъкло и азотен тор и други - имат твърди договори, с неустойки.
При максимално подаване , иде реч за 8 млн. м3 на месец , да речем .. и ако изведнъж няма газ, а стъклото застине в машините и в пещите - милиарди загуби и неустойки ..
Да, но максималното подаване на всички консуматори едва ли ще се случи едновременно.
И теа правят компресорни станции и тръби за средно 5 млн. м3 , че е по-евтино .. а при необходимост - се взема от резервата
А колкото по-пълно находище , толкова повече загуби ..
"Пълненето" на резервоар означава да се набие под налягане обратно в земята в пропусклив пласт в старо находище , където навремето е имало газ - под налягане нов газ..
Колкто по-голямо налягане - толкова повече резерва газ , колкото по-голямо налягане , толкова по-голяма геоложка филтрация и загуби..
Загубите, нормално са 10% от количеството, като се повиши налягането - се увеличават ..
Освен това - при нагнетяване в земята газът се замърсява с фин пясък и влага, та след това се налага изчистване, което също е пари ..
Ренден е като нашият Чирен - бившо находище ..
За да се поддържа помпи, тръбопроводи, филтри - са нужни пари..
Който иска резервиран газ , та да била цената ниска - баш той да плаща .. съвсем правилна позиция на фирма "Асторa"
https://www.astora.de/presse/pressefotos/erdgasspeicher-rehdenTеа от "Астора" си имат такса за съхранение .. "Газпром" им я плащаше .. който сега докара газ, па седне та да го съхранява в Ренден - да си плати !
Или не?
Да се не плаща?