това вече не е снаряд.
По горе бях написал. че се размива границата между снаряд и ракета. За американските ракети на HiMars все са "missile".
Всичко това което хвърля боеприпас над 80-90-100 км няма как да е "снаряд". Законите на физиката не са отменени.
значи сравнявате ябълки с круши.
а и явно не сте чел за парижкото оръдие (ака кайзер вилхелм).
Какно винаги истината е по средата и трябва, като в стар социалистически филм, да дойде партийния секретар, да удари с каскета по масата и да рече:
1. името Dicke Bertha се отнася само и единствено за един тип оръдия, на колела, 42мм модел Kurze Marine-Kanone 14 („M-Gerät“), тежащ само 42 тона . Другият модел, погрешно наричан от съозниците с това име, е Kurze Marine-Kanone 12 L/16 (Gamma-Gerät) тежи 150 тона и се превозва с 10 ж.п. вагона.
2. HIMARS подобно на руските системи, използва ракети, не снаряди, мисля, че не е нужно да си припомняма конструкцията на снаряда, неговите основни компоненти, които при истрелите от РСЗО са различни.
3. цитираното "парижко оръдие" на Круп е калибър 21 мм, дължина на цевта 37 м., далекобойност 130 км. при ъгъл на изстрелване ~ 56 градуса, ефективно са изстреляни 800 (160 кг общо тегло, 7 кг боен заряд, дулна скорост 1645 м/сек) снаряда по Париж, загинали 286 цивилни.
~~~~
Очевидно и при конвенционални оръдейни системи се постига далекобойност за сметка на редица други предимства, всичко е въпрос на целесъобразност.
Спомнете си и белгийско-канадския учен инж. Бул, трагично загинал при изпълнение на служебния си дълг.