Преди 2-3 дена ми се мярна, че учени от изследователския институт Helmholtz Zentrum в Берлин са изобретили силициева многослойна клетка с допълнителен кристален слой, който използва ефекта на „синглетно разделяне“.
Екипът е създал клетка, за да демонстрира, че принципът работи успешно. Учените казват, че с по-нататъшно усъвършенстване концепцията може да постигне ефективност на соларните клетки до 40%.
Изследователят от HZB Клаус Липс казва, че екипът му вече обмисля последващи експерименти с технологията.
„С тази структура на соларните клетки ние показахме, че подходът принципно функционира и, че дизайнът може да осигури ефективна работа при високо натоварване“, казва Липс. „Ние вече знаем какво трябва да направим, за да увеличим добива с до 200%“, добавя изследователят.
https://technews.bg/article-111562.htmlЦената на фотоволтаиците продължава да пада.
От цена 1 евро за ват се е запътила към 0,5 евро за ват, тоест 1 лев за ват.
Ако сте пропуснали в началото на септември паднаха митата за китайския внос.
"Мярката е в сила от пет години и има за цел да защити европейското производство на слънчеви панели. Фирмите за инсталиране на такива панели я определяха като контрапродуктивна, тъй като лишаваше пазара от по-евтини стоки. Антидъмпинговите мита за внос на китайски слънчеви панели, клетки и модули, въведени от Европейската комисия през 2013 година, бяха продължени през март 2017 година за 18 месеца, но Брюксел обяви, че не възнамерява да ги възобновява.
През тези пет години китайските производители не плащаха мита, ако продаваха продукцията си на или над определена минимална цена, която постепенно намаляваше. Под тази цена те се излагаха на мита до 64.9 на сто.
Решението на Пекин да ограничи инсталирането на слънчеви панели в Китай доведе до излишни мощности от 30 гигавата с твърде малко възможности за пласирането им, тъй като САЩ, вторият световен пазар след Китай, наложиха мита, а Индия планира да стори същото. Европейският пазар като цяло представлява около 7 гигавата. "
https://www.dnevnik.bg/evropa/2018/09/03/3305280_es_premahva_ogranicheniiata_za_prodajba_na_kitaiski/Сега е интересно да сметнем приблизително при каква цена фотоволтаиците стават заплаха за земеделието в България.
От един декар земя може да се добият 350, 500 или дори 1000 килограма зърно.
Дори при цена 50 стотинки за килограм това са около 500 лева за година.
Същия този декар натъпкан с фотоволтаици може да даде мощност от 100 до 200 киловата. Да приемем че имаме само 200 слънчеви дни в годината за не повече от 5 часа на ден. Ако вземем най ниската цена в България от около 50 лева на мегаватчас (АЕЦ "Козлодуй") ще бъдем конкурентни ако продаваме 1 киловатчас за 5 стотинки.
Ако приемем минималната мощност на декар от 100 киловата, за 1 час при цена от 5 стотинки за киловатчас получаваме доход от 5 лева на час.
За 5 слънчеви часа на ден това са 25 лева. За 20 дни това са 500 лева, толкова колкото можем да получим от тон зърно за цяла година.
За 200 слънчеви дни по 5 часа на ден получаваме доход от 5000 лева за година.
Да се спечелят 5000 лева от декар от селскостопанска култура може само ако е индийски коноп.
Кога ще е заплашено земеделието?
Зависи до кога ще падат цените на фотоволтаиците.
При цена от едно евро за ват, 100 киловата фотоволтаици струват 100 хиляди евро.
Тоест при нашата сметка ще се изплащат 40 години.
Ако електроенергията се използва за лични цели ще се изплати за малко повече от 10 години.
При цена от лев за 1 ват фотоволтаик за лични цели изплащането ще стане за 5 години.
Тоест при цена от 50 стотинки за 1 ват фотоволтаик и по ниска, земеделието става под въпрос.