Пионерът в областта на изкуствения интелект напуска Google и предупреждава за бъдещето на технологиите
„Кръстникът на AI“ предупреди относно технологията за създаването, на която е помогнал. Джефри Хинтън, пионер в областта на изкуствения интелект, се присъедини към нарастващия списък от експерти, споделящи своите опасения относно бързия напредък на изкуствения интелект. Известният компютърен учен наскоро напусна работата си в Google, за да говори открито за притесненията си относно технологията и накъде я вижда.
„Трудно е да се види как можете да попречите на лошите актьори да я използват за лоши неща“, каза Хинтън в интервю за The New York Times.
Хинтън се притеснява, че бъдещите версии на технологията представляват реална заплаха за човечеството. „Идеята, че тези неща всъщност могат да станат по-умни от хората – няколко души повярваха в това“, каза той в интервюто. „Но повечето хора смятаха, че това е далеч. И си мислех, че е далеч. Мислех, че е след 30 до 50 години или дори повече. Очевидно вече не мисля така.
75-годишният Хинтън е най-известен с бързото развитие на дълбокото обучение, което използва математически структури, наречени невронни мрежи, за да извлича модели от база дата масиви. Подобно на другите експерти, той вярва, че надпреварата между Big Tech за разработване на по-мощен AI само ще ескалира в глобална надпревара.
Хинтън туитна в понеделник сутринта, че смята, че Google е действал отговорно при разработването на AI, но той трябва да напусне компанията, за да говори открито.
Джеф Дийн, старши вицепрезидент на Google Research и AI, каза в изявление по имейл: „Джеоф направи основополагащи пробиви в AI и ние оценяваме десетилетието му на принос в Google. Много се наслаждавах на многобройните ни разговори през годините. Ще ми липсва и му желая здраве! Като една от първите компании, публикували принципите на ИИ, ние оставаме ангажирани с отговорен подход към ИИ. Непрекъснато се учим да разбираме възникващите рискове, като същевременно внедряваме смело иновации.“
Тристан Харис и Аза Раскин, съоснователите на Центъра за хуманна технология, разговаряха с водещия на „Нощни новини“ Лестър Холт през март за собствените си опасения относно ИИ. „Това, което искаме, е AI, който обогатява живота ни. AI, който работи за хората, който работи в полза на хората, който ни помага да лекуваме рак, който ни помага да намерим решения за климата“, каза Харис по време на интервюто.
„Можем да направим това. Можем да имаме изкуствен интелект и изследователски лаборатории, които се прилагат към конкретни приложения, които напредват в тези области. Но когато сме в надпревара във въоръжаването да внедрим AI във всяко човешко същество на планетата възможно най-бързо с възможно най-малко тестове, това не е уравнение, което ще свърши добре.“
Отворено писмо до Асоциацията за развитие на изкуствения интелект, подписано от 19 настоящи и бивши лидери на академичното общество, публикувано миналия месец, предупреждава обществеността за рисковете около AI и необходимостта от сътрудничество за смекчаване на някои от тези опасения. „Вярваме, че изкуственият интелект ще променя все повече играта в здравеопазването, климата, образованието, инженерството и много други области“, се казва в писмото. „В същото време ние сме наясно с ограниченията и притесненията относно напредъка на AI, включително потенциала AI системите да правят грешки, да предоставят пристрастни препоръки, да заплашват нашата поверителност, да дават възможност на лошите актьори с нови инструменти да имат въздействие върху работните места.“
Хинтън, заедно с учените Йошуа Бенгио и Ян Лекун, спечелиха наградата Тюринг през 2019 г., известна като версията на Нобеловата награда за технологичната индустрия, за техния напредък в ИИ. Хинтън, Бенгио и Лекун бяха искрени в своите опасения относно изкуствения интелект, но бяха оптимисти за потенциала на технологията, включително откриване на рискове за здравето по-рано от лекарите и по-точни метеорологични предупреждения за земетресения и наводнения. „Едно нещо е много ясно, техниките, които разработихме, могат да бъдат използвани за огромно количество добро, засягащо стотици милиони хора“, каза преди това Хинтън пред Асошиейтед прес.
---
Горният материал е преведен с Google преводач и след това редактиран.
Време за това само 6 (шест минути). Найс а?
Редакторът обаче трябва да познава добре материята.