Епидемиолог с опит, а не лаладжия
Би ли споделила в какво се състои опитът на господина (на фона на останалите) и какво прави мнението на точно този епидемиолог ценно, а много други биват квалифицирани като лаладжии или се правим, че изобщо не съществуват?
На мен ми направи впечатление, че за разлика от почти всички други специалисти, този има абсолютно категорично мнение, че е поддръжник на точно това и всичко, което прави властта (няма резерви, няма съмения, няма споменаване на варианти) и че аргументите му, при цялата категоричност на тезата му, нямат общо с вирусология и епидемиология – и по това също се различава от колегите си.
Първо човекът е специалист във въпросната област - очкава се да има дълбоки познания в нея. Второ, освен тях взема предвид актуалния опит на другите най-вече Китай, където с прилагането на конкретни методи бяха постигнати отлични резултати.
Обаче на много другари като кост в гърлото им е заседнала някаква си неясно от кого измизмислена, и до момента наподкрепена с реални факти терория, че някои иска да ги излъже, пробутвайки някакво заболяване сравнимо по опасност със сезонения грип, като сериозна и тежка болест. Общо взето човекът който е специалист, е на същото мнение, каквото съм формирал въз основа на информацията която дойде от Китай. Не исках да го пиша, но уви налага се. Той специалистът изхожда от познанията и опита си, аз - който нямам почти никакви познания в областта - от здравия разум и фактите. Изводите в крайна сметка са един и същи. Фактите които пристигат от различните държави за разпространието на вируса само подтвърждават очакванията.
Колкото по-късно се налагат ограничителние мерки - толкова повече се разраства епидемията, оттам ще трябва по-дълго време да се овладее, ще пострадат повече хора. Колкото по стриктни са ограничителните мерки, толкова по-малко се разпространява вируса и по-бързо започва да пада броя на заразените.
За Китай, Корея и Япония нещата са ясни. В Европа въпреки натрупания опит има отказ да се ползват техните методи и мерки и явно ще се въреи по собствен път.
За момента доста показателно е развитието на ситуацията в Австрия. Ограничителните мерки - за придвижване бяха въведени на 13.03(115 заразени предния ден), влязоха в сила на 16.03. Тогава имаше 150-200 новозаразени на ден.
Мерките включваха излизане навън само за отиване на работа, пазаруване, да се помогне на някого или разходка/спорт. Задължително спазване на дистанция от другите 1 метър.
След това очаквано вирусът продължаваше да излиза наяве и броя на новозаразените да расте. Пикът се достигна на 23.03 и беше 890 открити новозаразени за деня. Последва период в който стойностите се държаха в тая граница, докъм 29-30 март, когато тя падна под 600 души. През следващите няколко дни тя продължава да спада, макар и леко, днес най-вероятно ще слезе под 500 души или дори още по-надолу. Въпреки сериозния спад, в неделя правителството реши да въведе задължително носене на маски в магазините, банките и аптеките. Надеждата е да се ограничи и предотврати още повече разпространието, защото сегашните стойности на новозаразените са все още твърде високи. Вероятно след две седмици, като се оформи картината с резултатите, според тях, ще се вземат следващите решения. Най-вероятно ще бъде наложено носене на маски изобщо на обществени места. Тъй като вирусът е силнозаразен, за да бъде сведено проникванеото му в по-нататък, в крайна сметка ще се наложи последния може би най-ефективен метод, носенето на маски, респиратори и други защитни средства от всички, както направиха в Китай още от самото начало. В цялата тази ситуация не е ясно, защо се бавят с прилагането на най-ефективните мерки. Възможното обяснение, че по този начин дават свобода и време на вируса да зарази ограничен брой хора с цел изграждане на имунитет сред по-обширни части от населението, малко издиша. Дори да допуснем, че ще се заразят и преболедуват 10 пъти повече от откритите заразени, които в момента са към 11хил и които в следващия месец могат да станат до 20-25 хил да речем, или общо 250 хил души с имунитет, техният брой по отншение на цялото население 9 мил., или 2,8% е твърде малък за да има някакво сериозно влияние за разпространението на болестта. Така, че за мен подобен аргумент не е особено солиден.
Като цяло обаче, виждаме, че посоката е вярна, и резултатите отговарят напълно на очакванията. Начинът по който действат австрийските власти в крайна сметка е същия, макар и по-либерален и с големи забавяния и отлагания на мерки които са възможно най-ефективните. Обаче явно всичко това се случи единствено поради простата причина, че в началото нямаше необходимите количества защитини материали с които да се снабди населението. Големият плюс от сравнително навременната реакция срещу разпространието бе, че чрез нея не се стигна до ситуация като тази в Италия, Испания т.н. където болниците бяха препълни с умиращи и се налагаше докторите да издават смъртни присъди на пациентите. В момента при 11 хил заразени, 1100 се лекуват в болница, от тях към 215 са в интензивните отделения. Тези числа са стабилни, здравната система се справя с натоварванията отлично, ненужните жертви ще бъдат избегнати. Освен това до сега са наложени над 10хил глоби за неспазване на ограниченията, обикновено от порядъка на 350 евро.
Та така с теорията и практиката.
Да не говорим, че Европа можеше да се подготви за всичко това, още докато заразата вилнееше в Китай, явно обаче сериозността на положението беше подценена, вероятно заради непозвнаване на вискота заразност на вируса, продължителния инкубационнен период и начините му на разпространение.