Участвяха Мая, БСП и малко жълтопаветници.
Ако се абстрахираме от условности и пристрастия - протестите станаха масови заради Гешев и неговите конкретни действия - влизането в президентството с бюрото за охрана.
Протести срещу Гешев има още преди избирането, срещу избирането му. Те бяха на "жълтопаветниците". Към тях в един момент се присъедини Манолова, заради кметските избори, защото беше ясно, че без подкрепата на ДБО и прочее "десни" и "либерасти" няма как да спечели срещу Фандъков. ДБ също апелира към Радев да не подписва указа за Гешев, вкл. втория път. Тогава червените конспиратори видяха в тоя апел подаване на топка към ГЕРБ, че тиквите да имат основание да започнат процедура за импиймънт. Позицията на БСП беше - не е хубаво да има избор само от един кандидат, но това е ситуацията, да караме напред.
И така се получи, че Гешев атакува фронтално Радев. "Триото", обаче, стикова двете неща "Оставка на Борисов" и "Оставка на Гешев" - двете неща заедно. Иначе оставка на Борисов всички опозиционни партии са искали по различни поводи - БСП, ДБО, дори ДПС са гласували "недоверие" в зала. Но "Триото" ги върза в неразделен възел и то по конкретен повод. ДБО - макар заети да тролят Доган в "Росенец" веднага откликнаха. БСП - дотогава без ясна позиция за оставка на Гешев, но последователна в исканията си за оставка на Борисов, се присъедини и прие двете искания като свои.
Радев стана естествената пресечна точка
-заради естеството на президентската иснтитуция
-защото имаше ясни позиции и за ГЕБ, и за Гешев. .
Служебното правителство е ясен знак, че Радев е
над политиките на БСП , "десните" и др. Показа го и с първото служебно правителство, ако някой случайно не е забелязал. Разглеждането му просто в аспекта "човек на БСП" е гледане през розови очила.