А от нас се иска за няколко минути да си завлечем задника и да пуснем бюлетина, ама ние и това вече не можем, щото философстваме.
Това става много лесно. Въвежда се задължително гласуване. Сега, който иска да вземе резултатите от изборите преди година, да прибави броят на негласувалите към тези гласували с "Не подкрепям никого" и да смята какво би било разпределението на партиите в парамента. Просто(а) аритметика.
То Е въведено в ИК. Но нали не се заблуждаваш, че е направено от грижа да упражняваме пълноценно правата си и да участваме активно в управлението на държавата чрез конституирането на властта?
Джузепе, ако знаех в този точно момент какво трябва да се направи извън гласуването (определено е очеизвадно, че не става с гласуване само) и извън това, което посочих в предния си пост, да съм учредила каквото трябва и да съм направила всичко останало. За мен стратегически държавата не е на мястото си (като член на някои съюзи), нямаме суверенитет - от последното произтича всичко останало. Когато ползваш изборите само за легитимация, пък подмениш резултатите им с марионетки (това вече става извън изборите и се случва и на ниво ЕС и избори за ЕП, дори извън механизмите и координацията и субординацията на самите органи на ЕС, които на книга изглеждат добре балансирани), обслужващи чужди интереси, кажи как да променим това пак чрез избори?
В тази връзка една бърза ретроспекция с някои най-значими резултати за пътя на страната ни и главните ни днешни проблеми - България започва постепенно да губи суверенитета си с активни стъпки и преди членството си в отбранителния съюз и ЕС - решения за това са взети, преговори по условията са проведени и спусъкът е натиснат (ерго, предопределени са голяма част от днешните последици) през 90-те години, от НС, които са избрани със сравнително висока избирателна активност (главните стъпки са направени и основата, фундаментът на днешна България като несуверенна и икономически свършена държава е поставен през 90-те години, в периода 2000-2007 г вече само се дотамъняват детайлите и се сключват договорите за членство - условията за него обаче и в двете организации са договорени далеч преди формалната дата на сключването им.
Тогавашните НС (при изборите 1991 г, 1994 г и 1997 г) са избрани съответно с 83,9 %, 75,3 % и 62,4 % избирателна активност, т.е. не може да се нарече ниска (най-високата изобщо избирателна активност на парламентарни избори е за ВНС през 1990 г, когато е 90,79 %). Избирателната активност е спадала с около 10-12 % на всеки следващи избори, когато на изборите през 2022 г достига най-ниската си стойност от 39, 41 %, а през 2023 г е малко повече, но пренебрежимо малко - 40, 69 %.
Тенденцията поне за мен е очевидна: колкото повече политиката и решенията на управляващите са се отдалечавали от интересите на държавата и българите (Божем суверен), съответно са настъпвали и са се задълбочавали последиците от тях, толкова повече е падала и избирателната активност (паралелно и в резултат на тази политика България загуби и немалка част от населението си, а обширни територии извън няколкото големи града буквално са обезлюдени и опустошени, за тях нито държавата, нито общините имат грижа - за инфраструктура, за социален живот...само собствениците на празните имоти почти без достъп имат задължението да плащат данъци и такса смет, това е).
Смея да си позволя на базата на горното един извод (в контекста на корелацията "изборна активност - органи на власт - национално ориентирана и отговорна политика в полза на държавата и гражданите й", нали това търсим, нямам за цел да правя и излагам цял исторически анализ) - най-пагубните стъпки и решения на властите в България, които определят развитието й за години напред, са предприети, взети и реализирани от органи (всеки със своята компетентност), конституирани с висока избирателна активност, следващите вече само задълбочават тези процеси, рамката е поставена, хомотът е сложен. Единствената разлика е в интелектуалното и морално (има ли още такава дума?) ниво - пада все по-стремително, но и това е последица - умните, свестни и почтени люде сред нас няма да се подложат да слугуват на чужди интереси, нито да унищожават явно държавата си. Другата последица е, че просто вече си свалиха и смокиновите листа, не са нужни, та нещата станаха по-видими.
На днешните им е много удобно гражданите да се корят едни други - "Вие що не гласувате?!" и "Вие що гласувахте за тях?!", пък те обвити в бял пух...А истинските виновници са те, не ние. Аргументите са валидни и в двете посоки, но нито един от упреците не е заслужен.