Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Ноември 21, 2024, 14:08:07

Автор Тема: Икономически новини  (Прочетена 146543 пъти)

0 Потребители и 7 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
За половин година потребителите на Google Play и App Store са похарчили $39,7 млрд. долара за мобилни приложения и игри. Това е с 15,4% повече спрямо първите шест месеца на миналата година, сочи анализ на Sensor Tower Store Intelligence.
Разходите на потребителите на епълския App Store възлизат на $25,5 млрд. за разглеждания период, в сравнение с $22,6 млрд. година по-рано. Потребителите на Android пък са похарчили в Google Play сумата от $14,2 млрд., или с 19,6% повече спрямо първото полугодие на 2018 г. ($11,8 млрд.).
Услугата за запознанства Tinder е най-доходоносното не-геймърско приложение. За него потребителите по света са дали общо $497 млн. в периода януари-март 2019 г. Това е с 32% повече, отколкото през първите шест месеца на миналата година.
На второ място е приложението за видео стрийминг Netflix, за което са похарчени общо $399 млн. долара през полугодието. Следва Tencent Video с резултат от $288 млн.
Харчовете за мобилни игри са се увеличили с 11,3%, достигайки $29,6 млрд. за полугодието. Потребителите на Apple са изразходвали $17,6 млрд., докато собствениците на Android устройства са налели $12 млрд. в игри.
Най-доходоносната игра в разглеждания период е Honor of Kings, в която са вложени общо $728 млн. от мобилните геймъри по цял свят. Fate/Grand Order заема втора позиция с приходи в размер на $628 млн., а на трето място е играта Monster Strike с $566 млн.
Както и през 2018 г., най-често потребителите на App Store и Google Play свалят месинджърите WhatsApp и Facebook Messenger. На трето място по популярност е мобилният клиент на Facebook, който измества приложението Instagram.

https://technews.bg/article-117701.html
Зомбирането на населението е в пълен ход.
Даже ромите вкараха в капана, в съседното село всичкото сиган клекнало с мобилник в ръка и цъка ли цъка.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25590
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #121 -: Юли 07, 2019, 18:06:10 »
Алтернатива на търкането на билетчета за "умните и красивите"
Мащабите са важни, нашите черепи са в ниския локален сегмент на бизнеса.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
IBM и Red Hat най-сетне са финализирали сделката си, в рамките на която IBM придобива компанията за софтуер с отворен код за близо 34 млрд. долара. Това обяви американският технологичен гигант в прессъобщение, изпратено днес.
За целта IBM плати по 190 долара на акция в брой. Сделката е безпрецедентна в 108-годишната история на фирмата.
С тази сделка IBM се надява да си спечели предимство пред конкурентите си в бизнеса с облачни услуги. Въпреки че навлезе на този пазар преди повече от десет години, компанията се нарежда след играчи като Amazon.com и Microsoft, които са лидери в този бързо развиващ се сегмент.
Red Hat ще продължи да се ръководи от Джим Уайтхърст и от сегашния си мениджърски екип. Уайтхърст ще се присъедини към старшия мениджмънт на IBM, като ще се отчита директно пред главния изпълнителен директор Джини Ромети, става ясно от съобщението.
За фискалната 2019 г. Red Hat генерира 3,4 млрд. долара приходи, което представлява 15% ръст на годишна база. Приходите за първото фискално тримесечие на 2020 г., които бяха отчетени през юни, бяха 934 млн. долара, също с 15% повече на годишна база.
https://www.investor.bg/novini/261/a/ibm-finalizira-nai-goliamata-sdelka-v-istoriiata-si-285390/
Ето така се прави бизнес, хората имат вече приходи от 2020 г., а вие ми се мотате още в 2019г.
 :smokin:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #123 -: Юли 09, 2019, 23:11:59 »
Quote (selected)
Когато отрицателните лихви се появиха за първи път преди две десетилетия на паричния пазар в Япония, те предизвикаха такъв шок, че банковите изчислителни системи излязоха от контрол. Сега негативната доходност се появява толкова често, че инвеститорите почти привикнаха към необичайната ситуация. Почти липсва обаче обществен дебат за рекордните нива на дълг с отрицателна доходност – изглежда нито политиците, нито много избиратели се вълнуват особено.
Днес е трудно да отдадем негативните лихви на конкретно събитие, като изключим вероятно онези, които смятат, че заплахите на Доналд Тръмп за търговски войни ще предизвикат колапс в глобалната търговия. Вместо това инвеститори, икономисти и регулатори дават все повече дългосрочни структурни обяснения за преминаването към негативни лихви.
Те цитират демографията, и по-специално това, че застаряването на населението в развития свят може би потиска търсенето. Предполагат също така, че технологичните иновации дърпат цените надолу. Някои говорят и за дългосрочна стагнация, която се случва, когато слабото търсене и нежеланието за инвестиции създават самозатвърждаващ се спад. Трудно е да се докаже доколко тези структурни фактори са обяснението.

https://www.investor.bg/analizi/91/a/pazarite-ne-triabva-da-ignorirat-riska-ot-vdigane-na-lihvite-284764/
:m1731:
« Последна редакция: Юли 09, 2019, 23:14:54 от Engels »
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #124 -: Юли 09, 2019, 23:24:20 »
Quote (selected)
Германската икономика нарасна с едва 0,7% през 12-те месеца до март, изоставайки значително от 2,4-процентния ръст в Испания, а дори и от темпото на Великобритания (1,8%). Най-голямата европейска икономика се оказа и най-потърпевша от глобалната несигурност заради зависимостта си от износа, който представлява около 47% от нейната икономическа продукция. За сравнение САЩ изнасят около 12% от произведените у дома стоки.
Германският пазар на труда, доскоро един от стълбовете на устойчивост, също показва сигнали за отслабване.
Германското правителство разполага със значителни възможности за увеличаване на разходите, като през последните пет години има бюджетни излишъци. Настоящата икономическа ситуация в страната доведе до дебати за това как да се използват държавните разходи и необходимостта те да бъдат насочени към подпомагане на големи икономически проекти, включително преход към цифрова икономика и засилване на производството на електрически превозни средства.

https://www.investor.bg/evropa/334/a/ikonomicheskoto-zabaviane-v-germaniia-moje-da-se-okaje-polezno-za-evropa-285404/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8068
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #125 -: Юли 10, 2019, 00:16:00 »
Цитат на: Engels
Quote (selected)
Настоящата икономическа ситуация в страната доведе до дебати за това как да се използват държавните разходи
Е как за какво ? То е ясно - за "Елате, ще се справим". Поне още десетина млн.. "бежанци".
Пък ако остане някое ойро - за гей-паради.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #126 -: Юли 10, 2019, 00:49:13 »
Пък ако остане някое ойро - за гей-паради.

що си толко обиден, че мъжете не те е заглеждат? 
ми не секи има хубаво тяло или лице, не секи спортува...а и с годините...
не го преживявай толко ебаси :firefrog: :giggle-3307: :raspberry:

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8068
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #127 -: Юли 10, 2019, 01:25:58 »
Аха, ясно. Въобще не говориш за себе си, ами питаш за един приятел  :nuts:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Пуснаха първия биткойн автомат във Варна
« Отговор #128 -: Юли 17, 2019, 18:40:04 »
Quote (selected)
Жителите на Варна вече ще могат да купуват криптовалути по достъпен начин. Първият биткойн автомат се намира в новооткрития мол „Делта Планет”, съобщиха от българската фирма Блокчейн Тех, която е поставила машината.
В момента автоматът може да се ползва за покупка на три вида криптовалути – биткойн (BTC), етериум (ETH) и лайткойн (LTC), като постепенно ще бъдат добавени и нови.
Сигурността и изправността на криптомата се гарантират от най-големия производител в света – General Bytes, който оперира от 2013 г. и има инсталирани повече от 1600 машини, подчертаха от Блокчейн Тех.

През четири стъпки минава потребителят, за да закупи криптовалута:
Първоначално посочва каква криптовалута ще закупи.
На следващата стъпка се появяват два последователни екрана, на които потребителят посочва до каква сума ще депозира в машината и дали е политически свързана личност.
След това се поставя на стъклото QR код с публичния ключ, генериран от портфейл, инсталиран на мобилно приложение, като е предвидена и опция машината да принтира такъв ключ.
Накрая, потребителят слага банкнотите в машината и завършва операцията.
„Съществуващата финансова система работи с аналогови системи от миналия век. Това е и причината потребителите да плащат високи такси и да имат други главоболия, когато става дума за банкови услуги”, коментира Александър Захариев, основател и управител на Блокчейн Тех.
По отношение на инвестиционния характер на криптовалутите, той добави, че стойността ще се повишава в дългосрочен план, но съветва хората да не влагат повече от 2-3% процента от спестяванията си в този актив.

https://technews.bg/article-117906.html
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Пуснаха първия биткойн автомат във Варна
« Отговор #129 -: Юли 17, 2019, 19:01:58 »
Е само да купуват ли?
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
Критичната маса, от която има нужда, за да се превърнеш в горила и във финансовия бизнес, тоест в единственият владетел, Facebook със сигурност я има, пишат икономистите Хано Бек и Алойс Принц в коментар за FAZ.
Други интернет базирани платежни системи биха могли да се свият и да изчезнат от пазара.
„Благодарение на ефекта на двойната мрежа Libra може да постигне функцията на световна валута, с всичките си предимства и недостатъци. Facebook ще бъде двойна горила".
И не само това. „Libra Association може да стане основен кредитор на държавите, независимо дали чрез чуждестранната валута, която притежава, или чрез краткосрочните държавни облигации, които служат за покритие на Libra. В зависимост от техния размер, покупката и продажбата на тези ценни книжа може да доведе до значителни движения на цените на съответните пазари. В крайни случаи това може да повлияе на паричната и фискалната политика в някои страни и региони, дори ако това не е предвидено от Libra”,пишат Бек и Принц.
Едва ли може да се очаква, че веднъж установена, една цифрова световна валута ще остави останалите валути непроменени.
„Или ще се приспособяват, или ще изчезват, или Libra ще бъде придобита като световна валута. Подобно развитие би било несъвместимо с независимата парична и фискална политика на суверенните държави”.

https://www.investor.bg/web/456/a/dvoinata-gorila-286502/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
Големият търг за соларна енергия в Португалия счупи световния рекорд, като един от 24-те лиценза на офертата се продава за 14,76 евро за мегаватчас, заяви Жоао Галамба, енергиен секретар на страната, цитиран от Euractiv.
Според pv magazine в петък друг португалски вестник – Expresso, е получил информация от компании, участващи в търга, които посочват, че за значителни порции от предлаганата производствена мощност са предложени цени от по 20 евро за мегаватчас, или по 0,02 евро за киловатчас.
По-рано този месец португалският министър на околната среда и енергийния преход Жоао Педро Матос Фернандес обяви, че ценовият таван за търга ще бъде 45 евро за мегаватчас. В интервю за местния финансов вестник Sapo министърът заяви, че е наясно, че средните цени на слънчевата енергия в региона са около 55 евро за мегаватчас.
Въз основа на местата, където ще бъдат разположени новите соларни инсталации, Португалия провежда търгове, в които победители могат да станат онези компании, които предложат най-големите отстъпки от базовата тарифа за наддаване.
„Първият търг в Португалия беше успешен“, заяви Галамба пред Ройтерс. „Имаше наистина брутални отстъпки и в допълнение на постигнатите най-ниски цени в Европа, успяхме да поставим нов световен рекорд“ добави още той.
През 2018 г. Solar Power Europe заяви, че най-ниските оферти за търгове за соларна енергия в световен мащаб са били регистрирани в Индия – 16,7 евро за мегаватчас.
Това е най-големият търг за лицензии за какъвто и да било вид енергия, стартиран от Португалия досега и се отнася за количество енергия, което надминава двойно инсталирания капацитет на соларна енергия в страната.
„Този търг показа, че енергийният преход, за който правителството пое ангажимент, не само, че може силно да ускори ръста на инвестиции и навлизането на възобновяеми енергийни източници в Португалия, но може да предостави и много ниски цени“, подчерта Галамба.

https://www.investor.bg/evropa/334/a/tyrg-za-solarna-energiia-v-portugaliia-schupi-svetovniia-rekord-286740/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
Jyske Bank, третата по големина банка в Дания, обяви, че клиентите вече ще могат да изтеглят 10-годишен ипотечен заем с отрицателна лихва от 0.5%. Тоест, на теория клиентите би трябвало да върнат по-малко, отколкото са взели. Business Insider дава пример със заем за къща на стойност 1 млн. долара и ако се гледа само лихвата по кредита, купувачът ще върне след 10 години само 995 000 долара.
Но има уловка. Лихвата наистина е отрицателна, само че таксите не са. И в крайна сметка клиентите отново ще върнат повече, отколкото са взели и банката реално ще е на плюс от този кредит.

https://www.economic.bg/bg/news/11/datska-banka-predlaga-ipotechen-kredit-s-05-otritsatelna-lihva.html
https://technews.bg/article-118500.html
Въпросът е колко повече?
 :m1731:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25590
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #133 -: Август 16, 2019, 08:56:39 »
Твърде много напечатани и нарисувани по мониторите пари без покритие.
Преки ползи няма, даже се трупат загуби за складиране или електричество за поддръжка на масивите.
Остава да се извлекат косвени печалби, такси за обслужване, броене, мирисане и друг креативен "финансов инженеринг".
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7910
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #134 -: Август 16, 2019, 13:22:23 »
напълно логично да има и кредити с отрицателна лихва, след като има депозити. комерцбанк от години "дава" отрицателна лихва за депозити.

иначе това е пореден напън парите все пак да се завъртят. щото досега все отчитат, че централната евробанка кредитира националните, те - фирмите... и дотам. фирмите ги е страх да инвестират, седят върху чували с пари, които се връщат в банките като депозити вместо да се въртят.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25590
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #135 -: Август 16, 2019, 14:06:02 »
Quote (selected)
фирмите ги е страх да инвестират, седят върху чували с пари, които се връщат в банките като депозити вместо да се въртят.

Не е точно така, фирмите и подобните бизнес начинания винаги поемат рискове ако има някаква даже хипотетична надежда за печалба, особено при наличието на евтини пари.
В наше време имаме свръх предлагане на парични знаци, класическа криза на свръх производството. Преди е имало такива със зърното и кораби с храна са изхвърляни в морето, сега зрънцата са електрони в сървърите и не се налага да ги товарят и изсипват. Утилизират ги на място, по един "палет" на ден да не личи много.


 
« Последна редакция: Август 16, 2019, 14:13:30 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2972
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #136 -: Август 16, 2019, 17:52:52 »
Излиза, че фирмите ги е страх да инвестират, затова теглят кредити с (все още) положителна лихва, които после връщат в банката на депозит с (вече) отрицателна лихва.

Конгениална конструкция.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25590
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #137 -: Август 16, 2019, 18:54:28 »
Излиза, че фирмите ги е страх да инвестират, затова теглят кредити с (все още) положителна лихва, които после връщат в банката на депозит с (вече) отрицателна лихва.

Конгениална конструкция.
Това е елементарно заяждане.
Светът е презадоволен, няма свободни ниши за инвестиция.
Където и да инвестираш, губиш повече от отрицателните лихви.
Периодично се намират "инициативи" за усвояване на свободните пари, като борбата с глобалното затопляне, въглеродни квоти и други тъпизми.
Проблемът е, че банките "произвеждат" все повече пари и реалният сектор изостава, не успява да ги усвои.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Ганий

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 911
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #138 -: Август 20, 2019, 19:43:35 »
Започва се някаква реклама на Нова Световна Икономическа Криза!

Както си спомняме при предишната Криза-2008 имаше две основни рекламни направления:
1) че Кризата ще засегне само богатите, а бедните ще ударят кьоравото!
2) че Кризата ще доведе до рухване на цените на всичко.

Като ударихме калема след Криза-2008 се оказа:
1) че богатите станаха много по-богати, а бедните си обедняха още повече.
2) че цените на всичко подскочиха ударно.

Да видим как ще е Криза-2019!  :t2412:

Неактивен Ганий

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 911
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #139 -: Август 20, 2019, 19:55:22 »
В последно време много се говори как били рухнали лихвите по заемите.
Били 2-3%...
Ако обаче, говоря за наште банки, съпоставим с лихвите по влоговете - някъде 0.01%-0.05% (тия дни ги гледах - повечето са такива), то се оказва, че ножицата заем/влог е десетки пъти, което не си спомням някога да е било!

Някой с повече знания да ме поправи, защото може и да греша!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7541
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #140 -: Август 20, 2019, 21:11:29 »
В последно време много се говори как били рухнали лихвите по заемите.
Били 2-3%...
Ако обаче, говоря за наште банки, съпоставим с лихвите по влоговете - някъде 0.01%-0.05% (тия дни ги гледах - повечето са такива), то се оказва, че ножицата заем/влог е десетки пъти, което не си спомням някога да е било!

Някой с повече знания да ме поправи, защото може и да греша!

Колега днес ми показа колаж с екранни снимки от две банки -- едната на запад от Калотина, другата -- на изток, с условията за взимане на заем от 30000 лева (15000 €). На западната банка трябваше да се върнат 15457 €, а на източната -- 38400 лева. Останалото оставям на вас :)
the lamers club honourable member …

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
Богатството е също толкова важно за националния просперитет и в дългосрочен план. Активите са съхраненият капацитет за генериране на бъдещ доход и потребление. Те могат да бъдат създадени чрез инвестиции, финансирани от текущ доход, или могат да бъдат дар от природата. Колко са благополучни хората по отношение на способността им да консумират или по друг начин да водят живота, който искат, зависи не само от техните начинания, но и от натрупването на широк кръг активи в миналото. Някои от тях са индивидуални. Човешкият капитал отразява личните усилия и придобиването на умения, семейния и социален произход, както и образователната система. Други, като природния капитал, са колективни активи, чието състояние отразява цялата икономическа система - глобално, когато става въпрос за климата.

Това касае широко признати недостатъци в използването на брутния вътрешен продукт като ключов показател за икономическия успех. Например, често се изтъква парадоксът, че природното бедствие е добро за БВП поради необходимата реконструкция на домовете и инфраструктурата. Въпреки това се използват огромни ресурси за измерване на БВП и много малко за измерване на богатството.

Това едва сега започва да се променя. Световната банка изгражда база данни за „всеобхватното богатство“, определено като съвкупност от природен, човешки и произведен капитал и нетни чуждестранни активи. ООН разработва статистически стандарт за измерване на природните активи.

Комисията за природен капитал към правителството на Обединеното кралство и Службата за национална статистика (СНС) са пионери в развитието на сметките за природен капитал. Те показват, че стойността на природния капитал, включително минералните ресурси, градското зелено пространство, биологичното разнообразие и качеството на въздуха е в упадък. Но са необходими много повече данни, за да можем да кажем кога всеки компонент ще достигне повратната точка, след която ще е неспособен да допринесе за бъдещия жизнен стандарт. Съществуват статистически данни за финансовия капитал и за конвенционалния производствен капитал, като например фабрики. Има обаче по-малко данни за инфраструктурата и нейното качество - колко следвоенни бетонни сгради или мостове скоро ще се нуждаят от подмяна? Някои държави измерват човешкия капитал, за чието по-добро измерване работи и СНС.

Задачата обаче е огромна - толкова голяма, колкото усилията през 30-те и 40-те години за разработване на сегашната система от национални сметки. БВП беше показател за своето време: мярка за икономическите възможности, когато нуждите на депресията и войната бяха спешни. Предизвикателството пред днешните икономики е устойчивостта на настоящия ни стандарт на живот. Ако не измерим активите си, няма да знаем колко назаем живеем, докато не стане твърде късно.

https://www.investor.bg/analizi/91/a/triabva-da-izmervame-aktivite-si-ne-samo-bvp-287491/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8068
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #142 -: Август 23, 2019, 17:54:01 »
Дъртите лъжи вече не хващат дикиш и спешно трябва да се мислят нови.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
Стремителният поход на света към нулеви или негативни лихвени проценти наскоро премина още един крайъгълен камък – на купувачите на жилища в Дания на практика ще се плаща, за да изтеглят 10-годишни ипотечни кредити.

Jyske Bank, която е третият по големина кредитор в Дания, обяви в началото на август лихви от -0,5% преди такси по ипотечните кредити. В същото време Nordea Bank предлага 30-годишни ипотечни кредити с годишна лихва от 0,5% и 20-годишни кредити с нулев лихвен процент.

Годините на количествени облекчения от централните банки доведоха до понижаване на лихвените проценти по света, изкривявайки традиционната икономика на кредитиране и заемане на средства. Тенденцията е най-силно изразена в Европа, където лихвите по жилищните кредити в еврозоната намаляха до 1,65% през юни – най-ниското ниво от началото на воденето на статистика през 2000 г.

Въпреки че някои региони не се вписват в тенденцията, лихвите по ипотечните кредити са на или близо до най-ниското си ниво на повечето големи световни пазари. Това повиши търсенето от купувачи на жилища и доведе до ожесточена конкуренция сред кредиторите.

Bloomberg прави преглед на лихвите по ипотечните кредити по света:

САЩ

Средната лихва по 30-годишните ипотечни кредити в страната е 3,6% и е най-ниската от ноември 2016 г. Последвалият ръст на търсенето на жилища доведе до увеличаване на общия ипотечен дълг до 9,41 трлн. долара през второто тримесечие, като той надминава връхната точка по време на финансовата криза през 2008 г.

В същото време молбите за рефинансиране на ипотеките достигат тригодишен връх. Ползите за купувачите на жилища в градове като Ню Йорк и Сан Франциско обаче не са толкова големи, тъй като бумът на  жилищния пазар доведе до недостиг на достъпни жилища.

Франция

Лихвите по ипотечните кредити във Франция достигнаха средно 1,39% през юни, сочат данни на Френската централна банка. Банковата индустрия в страната е изключително конкурентна. Много кредитори се надпреварват да привличат клиенти с все по-евтини оферти.

Германия

Лихвите по ипотечните кредити в Германия също са на исторически ниско равнище тази година като средната лихва по 10-годишните кредити в момента е под 1%. Някои кредитори предлагат и лихви около 0,5%, сочи справка в сайта за сравняване на лихвите Interhyp.

Перспективите за ново понижаване на основния лихвен процент може да тласне много лихви по ипотечни кредити към нулата. Това обаче може да има ограничено въздействие върху жилищния пазар, тъй като само 46% от германците са собственици на жилища спрямо средно 69% в ЕС.

Великобритания

Лихвите по ипотечните кредити във Великобритания са почти непроменени тази година въпреки спада на цялостните разходи по обслужването на кредити на фона на влошаването на перспективите пред икономиката.

Лихвите по двегодишните ипотечни кредити с фиксирана лихва са намалели само с 8 базисни пункта от януари до юли. Една от причините за това е, че регулаторният орган на Английската централна банка охлажда желанието на кредиторите да опитват да спечелят пазарен дял, като смекчават изискванията за отпускане на ипотечни кредити, тъй като е обезпокоен за финансовата им стабилност, казва Марк Гилбърт от Bloomberg Opinion.

България

У нас последните данни на Българската народна банка (БНБ) за юни показаха спад на лихвите по жилищните заеми в левове с 0,30 процентни пункта до 3,12% и с 0,35 процентни пункта при жилищните кредити в евро до 3,43%. През последните две години отпусканите от банките заеми растат, като последните данни на БНБ от юни са за ръст на жилищните заеми с 11,8% на годишна основа, а при потребителските кредити повишението достига 10,6%.

Ускоряването на ръста на кредитирането накара БНБ да увеличи през март нивото на антицикличния буфер до 1% от април 2020 г. спрямо 0% до края на третото тримесечие и 0,5% до края на първото тримесечие на 2020 г.

Унгария

Лихвите по ипотечните кредити в Унгария са сравнително високи, защото регулаторите отрязват достъпа на заемателите до по-евтини (но не толкова сигурни) кредити с плаваща лихва. Лихвите по 10-годишните ипотечни кредити с фиксирана лихва в момента са около 5%.

Предпазните мерки бяха засилени и от спомените за модата да се теглят ипотечни кредити в швейцарски франкове преди финансовата криза. Последвалият срив на форинта спрямо франка засегна един милион унгарци.

Гърция

Лихвите по ипотечните кредити в Гърция растат, обременени от държавния и корпоративния дълг. Средната плаваща лихва по жилищните кредити достигна 3,08% през юни, което е ръст с 11 базисни пункта спрямо година по-рано.
Заради огромното си количество лоши кредити гръцките банки стават по-предпазливи при отпускането на нови заеми, дори когато те са гарантирани с жилище.

Хонконг

Лихвите по ипотечните кредити растат и в Хонконг на фона на политическата криза в града, която отслаби апетита за кредити. Както HSBC Holdings, така и Standard Chartered повишиха лихвите с десет базисни пункта до 2,48% през юли, сочат данни на Bloomberg Intelligence.

Сингапур

DBS Group Holdings, най-голямата банка в Сингапур, предлага тригодишни ипотечни кредити с фиксирана лихва от 1,89% през първата година и 2,18% през втората и третата година. Заемите с плаваща лихва са с около 1,13% над лихвите по депозитите.

Ограниченията в съотношението заем към стойност на обезпечението бяха затегнати миналата година, за да се предотврати балон на имотния пазар. Цените на жилищата се възстановяват с връщането на чуждестранните купувачи на пазара, като продажбите на частни жилища скочиха до най-високото им ниво от осем месеца насам през юли.

Япония

Политиката на отрицателни лихви на Японската централна банка поддържа достъпността на жилищните кредити. Лихвата по 10-годишните ипотечни кредити с фиксирана лихва може да достигне 0,65%, а Sumitomo Mitsui Trust Bank предлага лихва от едва 0,53%.

Това стимулира покупките на имоти и цените в по-големите градове, като сложи край на годините на спад след спукването на балона на пазара през 1991 г. Цените на земята за жилищни цели в Голям Токио са нараснали с 1,3% миналата година, а тези извън големите градски зони са се повишили с 0,2%, което е първият им скок от 27 години.

В цялата страна обаче цените са едва на 38% от нивата им през 1991 г., сочат данни на министерството на земята.

Австралия

Лихвите по ипотечните кредити са намалели с около 40 базисни пункта след понижаването на основната лихва от Австралийската централна банка през юни и юли. Средната стандартна променлива лихва на четирите най-големи кредитори в страната в момента е 4,94%.

Спадът на лихвите по ипотечните кредити наред със смекчаването на правилата за кредитиране и изненадващото преизбиране на дясноцентристкото правителство съживиха жилищния пазар в Австралия. След двегодишен спад цените на имотите в Сидни растат през последните два месеца.

https://www.investor.bg/po-sveta/453/a/bydeshteto-na-lihvite-po-ipotekite-e-na-otricatelna-teritoriia-287954
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25590
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #144 -: Август 25, 2019, 16:27:37 »
Quote (selected)
Jyske Bank, която е третият по големина кредитор в Дания, обяви в началото на август лихви от -0,5% преди такси по ипотечните кредити.
Регулацията на банковите институции избива в алтернативни оскъпявания.
Такси, застраховки в присъдружни дружества и други.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #145 -: Август 25, 2019, 17:04:40 »
Quote (selected)
Jyske Bank, която е третият по големина кредитор в Дания, обяви в началото на август лихви от -0,5% преди такси по ипотечните кредити.
Регулацията на банковите институции избива в алтернативни оскъпявания.
Такси, застраховки в присъдружни дружества и други.
Явно банките ще печелят от такси.
Поне докато не се появи яка конкуренция.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
Германската централна банка, която е известна с консервативния си подход към паричните въпроси, има добри новини за купувачите на недвижими имоти – ипотечните кредити с отрицателна лихва са съвсем приемливи, съобщава Bloomberg.
Бундесбанк смята подобни заеми за възможни и няма да предприема мерки срещу тях, заяви членът на борда на директорите Йоахим Вюмерлинг в интервю за Stuttgarter Zeitung.
Отрицателните лихви бързо се превръщат в норма за централните банки по цял свят. След пет години на лихви под нулата в еврозоната кредитори търсят начини да компенсират удара за печалбите си. Да плащат на купувачите на жилище, за да вземат пари на заем може да е по-малкото зло, защото съхраняването на парични средства в трезора на Европейската централна банка (ЕЦБ) може да струва повече, обяснява изданието.
През август банка в Дания за първи път предложи отрицателни лихви по ипотечните кредити. Лихвите по жилищните заеми в Германия са относително ниски, но да се позволи на собствениците да изплащат по-малко, отколкото са заели ще бъде нещо ново.
ЕЦБ иска да окуражи хората да харчат, но банките се опасяват от масово теглене на пари, ако прехвърлят отрицателните лихвени проценти и към обикновени клиенти в областта на банкирането на дребно. Отрицателни лихви по ипотечните кредити може да се окажат решението на проблема.
Ръководителите на ЕЦБ очакват лихвите по кредитите да останат на настоящите си нива „или да се понижат“ най-малко до първото полугодие на 2020 г. и намекнаха за възможността да намалят през септември лихвите по депозитите спрямо рекордно ниското им ниво от -0,4%. Те също така дадоха да се разбере, че ще възобновят програмата си за изкупуване на облигации, ако е необходимо.

https://www.investor.bg/po-sveta/453/a/bundesbank-e-otvorena-kym-vyzmojnostta-za-ipotechni-krediti-s-otricatelna-lihva-288480/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25590
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #147 -: Септември 02, 2019, 18:44:06 »
Quote (selected)
Болната седморка

http://glasove.com/categories/komentari/news/bolnata-sedmorkaolnata-sedmorka


Quote (selected)
На този трагикомичен фон САЩ и президентът им Доналд Тръмп изглеждат като кипящи от енергия здравеняци, но това е така само на този фон. Америка, очевидно претърпяла външно-политическо поражение в Сирия и Венецуела, днес се опитва да воюва едва ли не с целия свят. Санкциите срещу Русия, търговската война с Китай и почти „горещата“ война с Иран са само най-забележимите фронтове на тази война за запазване на глобалното им лидерство. Засега там има неустойчиво равновесие, но то е за сметка на „тихото“ ограбване от „вашингтонското политбюро“ на своите близки съюзници.

Quote (selected)
Разбира се, към всичко това трябва да добавим, че да се решават днес някакви международни проблеми във формата Г-7 на „колективния Запад“ без участието на Русия  (първа военна сила и пета-шеста икономика в света), Китай (първа икономика в света и трета военна сила) и Индия (трета икономика в света и в десетката на военните държави) е напълно безсмислено.

Това последното все го повтарям за УжасТ на някой рекиджи и сержанти.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Продават яхтата на Пол Алън за близо 300 млн. евро
« Отговор #148 -: Септември 09, 2019, 17:00:28 »
Quote (selected)
Алън, който почина през октомври миналата година на 65-годишна възраст, е съосновател на Microsoft заедно с Бил Гейтс през 1975 г. Той напусна компанията през 1983 г. и превърна дела си в богатство на стойност 26 млрд. долара през следващите три десетилетия, сочи Индексът на милиардерите на Bloomberg. Чрез семейната си компания Vulcan Алън придоби спортни отбори, имоти, картини и инвестира в стартъпи. Той няма съпруга и деца, които да наследят империята му, но сестра му, Джоди, е президент на Vulcan.
Алън беше силно привързан към построената в Германия суперяхта. Когато я вижда за първи път, той е зашеметен от размера и – дължината и е по-голяма от футболно игрище с една трета, според мемоарите му „Човекът на идеята“ от 2011 г. По онова време тя е четвъртата по големина в света, а първите три са построени за държавни глави, споделя Алън в книгата си.
„Когато за първи път застанах на мостика, се почувствах като в космически кораб“, пише той и добавя, че яхтата разполагала с басейн, баскетболно игрище, киносалон, звукозаписно студио с гледки към океана, така че „всичките ми страсти бяха събрани в едно подвижно пиршество.
Яхтата, която в момента се намира на котва край бреговете на Антиб във Франция, беше нещо много повече от играчка за удоволствие. „Октопод“ е способна да извършва плавания с научна цел и да достига до отдалечени места.
Суперяхтата е преминала през 8-месечно преустройство, съобщава Fraser. Тя може да побере 26 гости в 13 каюти и има място за 63 души екипаж. Плавателният съд разполага с асансьори, подводница за осем души, две хеликоптерни площадки и гараж за хеликоптери и за един джип, допълва Burgess.
Освен „Октопод“ тръстът на Алън притежава още отбора от Националната футболна лига Seattle Seahawks и отбора от Националната баскетболна асоциация Portland Trail Blazers. Двата тима са оценявани на общо 3 млрд. долара, сочи Индексът на милиардерите на Bloomberg.

https://www.investor.bg/novini/346/a/prodavat-iahtata-na-pokoiniia-miliarder-pol-alyn-za-blizo-300-mln-evro-288906/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8068
    • Профил
Re: Продават яхтата на Пол Алън за близо 300 млн. евро
« Отговор #149 -: Септември 09, 2019, 17:11:15 »
Цитат на: Engels
Quote (selected)
богатство на стойност 26 млрд. долара

няма съпруга и деца

Toва не е икон. новина, а психиатричен казус.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Продават яхтата на Пол Алън за близо 300 млн. евро
« Отговор #150 -: Септември 09, 2019, 17:22:56 »
Цитат на: Engels
Quote (selected)
богатство на стойност 26 млрд. долара

няма съпруга и деца

Toва не е икон. новина, а психиатричен казус.
Случват се такива работи когато смъртта ти диша във врата.
Quote (selected)
В 1982 году у Пола Аллена обнаружили лимфому Ходжкина. В рамках лечения бизнесмена облучали большими дозами радиации, а после прибегли к пересадке костного мозга. В итоге он победил болезнь.
В 2009 году у Аллена зафиксировали другой вид онкологии лимфатической системы — неходжкинскую лимфому, от которой он излечился, пройдя курс химиотерапии.
В 2018 году Полу Аллену диагностировали рецидив неходжкинской лимфомы.
Умер 15 октября 2018 года в результате осложнений онкологического заболевания.

https://ru.wikipedia.org/wiki/Аллен,_Пол
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8068
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #151 -: Септември 09, 2019, 17:43:12 »
Изводът:
Ако ти е писано да умреш от неходжкинов лимфом, няма да умреш от ходжкинов.

И някои съмнения относно произхода на раковите заболявания при влиятелни хора.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Отрицателните лихви са златна кокошка
« Отговор #152 -: Септември 09, 2019, 18:23:25 »
Quote (selected)
В Дания, където банките трябва да се справят с отрицателни лихви по-дълго от която и да е друга страна, един сегмент от бизнеса им носи много повече пари.
Ниските лихви карат рекорден брой кредитополучатели да търсят по-евтини ипотечни кредити, генериращи големи такси за индустрията, която преминава през труден период.
Danske Bank, която управлява второто по големина подразделение за ипотечни кредити в страната, смята, че заемателите може да рефинансират ипотечни кредити с фиксирана лихва на стойност над 70 млрд. долара тази година, за да се възползват от по-ниските лихви. Това се равнява на над една пета от брутния вътрешен продукт на Дания. Гуверньорът на централната банка Ларс Роде казва, че крайната лихвена среда в исторически план води до голяма вълна от домакинства, получаващи нови ипотечни кредити.
Кристиан Хейниг, главен икономист на подразделението за ипотечни кредити на Danske, Realkredit Danmark, казва, че кредитополучателите бързат да работят с банките си.
В момент, когато кредиторите полагат правните основи на емитирането на 30-годишни ипотечни облигации с отрицателни лихви, още заематели вероятно ще се присъединят към партито.
На необичайния ипотечен пазар в Дания кредиторите действат като брокери, издавайки облигации от името на собствениците на жилище и прехвърляйки плащанията на инвеститори. Като компенсация те събират предварителни плащания и административни такси. Дания привлече вниманието на медиите миналия месец, когато една от най-големите й банки, Jyske Bank, съобщи, че ще финансира 10-годишни ипотечни кредити с облигация с отрицателна лихва. В действителност банката няма да плаща на заемателите, а купувачите на облигации ще получат по-малко, отколкото са инвестирали.
„С нашия бизнес модел, в който 95% от кредитирането ни е под формата на ипотечни кредити, можем да кажем, че донякъде сме имунизирани от отрицателните лихви заради факта, че те се прехвърлят на инвеститори, а ние получаваме административния марж“, казва Хелеман в интервю за Bloomberg.

https://www.investor.bg/po-sveta/453/a/otricatelnite-lihvi-sa-zlatna-kokoshka-za-datskite-ipotechni-banki-288745/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
България е на 15-о място сред 56 страни по ръст на цените на жилищата на годишна база през второто тримесечие в индекса на консултантската компания Knight Frank с повишение от 7,3%.
Страната ни се изкачва с три места спрямо първото тримесечие на тази година, когато заемаше 18-о място. Между четвъртото тримесечие на миналата година и второто тримесечие на 2019 г. цените на жилищата у нас са се увеличили с 3,6%, а на тримесечна основа ръстът достига 2,6%, сочат данните на Knight Frank.

https://www.investor.bg/bylgariia/451/a/bylgariia-e-na-15-o-miasto-v-sveta-po-ryst-na-cenite-na-jilishtata-289003/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8068
    • Профил
Re: Отрицателните лихви са златна кокошка
« Отговор #154 -: Септември 09, 2019, 20:03:33 »
Цитат на: Engels
Quote (selected)
„С нашия бизнес модел, в който 95% ... “
С нашия фараонски бизнес модел, който 95% е пирамида ...
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
Отрицателните ставки се превръщат в норма за институционалните депозити. Същото може да се случи и с дребните депозити. Швейцарската банка UBS въвежда отрицателна лихва за големи депозити и вероятно тя ще бъде последвана от конкурентите си. Доходността по германските държавни облигации е отрицателна за всички матуритети. Доходността на 10-годишните британски ДЦК е под 0,5% за първи път в историята, докато тази по 10-годишните американски книжа е на историческо дъно, макар и положителна (1,5% - бел. прев.). Общо държавни облигации на стойност 16 трлн. долара по света сега са с отрицателна доходност.
Очаквайте още от същото. Повечето анализатори прогнозират парично разхлабване в САЩ и ЕС през септември. Алберт Едуардс от Société Générale (един от първите, който предсказа всичко това) казва, че бихме могли да считаме това за огромен балон на облигационния пазар, който няма нищо общо със здравия разум. От друга страна човек може да твърди, че това е напълно нормално - защо инвеститорите да не плащат, за да съхраняват кеша си? Те вече правят това за акции, класически автомобили и произведения на изкуството.
Може би, както бившият председател на Федералния резерв на САЩ Алън Грийнспан се изрази този месец, „нулата няма значение.“ Или бихте могли да го приемете като нещо по-ужасяващо - „подходяща реакция“ на факта, че следващата рецесия бързо ще се превърне в глобален дефлационен крах. Това ще изисква комбинация от екстремна фискална политика и хеликоптерни пари, което ще снижи още повече лихвите.
Книжните пари съществуват от около хиляда години. Доколкото знаем никой досега не е предлагал отрицателни лихви по тях. На теория това е първото нещо, за което инвеститорите трябва да помислят. То на практика прави невъзможно усещането за сигурност какво да се прави.
В свят, претоварен с дългове и със застаряващо население, това означава, че доходността ще продължи да спада, като цените на облигациите ще се повишават, поне докато инфлацията най-накрая се отприщи.
Ключовото нещо, към което трябва да се придържаме в нашата ера на изненади, обаче е съмнението. Твърде много инвеститори (и определено прекалено много потребители на Twitter) поддържат неоправдано ниво на сигурност относно толкова много неща. А не трябва. Всеки, който наистина мисли, че може да прогнозира какво ще се случи през следващата година, да не говорим за следващото десетилетие, в този нов свят на отрицателни лихви, вероятно ще остане разочарован.

https://www.investor.bg/analizi/91/a/otricatelnite-lihvi-sa-risk-kakyvto-investitorite-dosega-ne-sa-vijdali-288637/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Лихвата по ипотечните кредити в Германия пада под 0,5%
« Отговор #156 -: Септември 17, 2019, 18:21:15 »
„Кредитополучателите се радват на безпрецедентна тенденция през тези седмици“, каза изпълнителният директор на Interhyp Мириям Мор. Всеки, който има добра кредитна истрия и получава пари за десет години, понякога може да получи дълг за около 0,4 процента лихва годишно“.
И компанията FMH-Finanzberatung стига до заключението, че заемите за недвижими имоти в момента са толкова евтини, колкото никога досега: съответно лихвите за заем със срок от десет години наскоро са имали средна лихва от 0,69 процента. Преди три седмици средната лихва все още беше 0,71 процента годишно. С много собствен капитал и добра кредитна история са възможни топ оферти от 0,3 процента.
Проблемът за бъдещите купувачи: особено в най-търсените места пазарът за жилища или къщи е почти празен. В допълнение, исканите цени често са много високи. Потребителски организации предупреждават, че заинтересованите не трябва да купуват само защото лихвените проценти са изкушаващо ниски. По-ниските лихви се компенсират от далеч по-високите цени.
 Ако банките кътат излишните си пари в централната банка, сега ще плащат такса от 0,5 процента. „Банките искат да се отърват от парите си, защото ЕЦБ е твърде скъпа", казва Макс Хербст от FMH-Finanzberatung. Възможно решение за това е по-голям обем на ипотечното кредитиране, което може да бъде отпуснато почти без риск дори при ниски лихвени проценти. Ето защо Хербс очаква институциите да намалят допълнително лихвите си.
Възниква въпросът дали банките ще могат да предлагат заеми за недвижими имоти с отрицателни лихви. Вместо да плащат лихва по заема си, купувачите на жилища биха получили отстъпка при отрицателни ставки: няма да се налага да връщат на банката си пълната сума на кредита за недвижими имоти. За сума от 200 000 евро например, те биха могли да платят 199 000 евро. А лихвеното натоварване на изплащанията би останало изцяло в миналото.
На запитване от страна на финансовия портал Finanz-Szene.de най-голямата германска банка Deutsche Bank обяви, че „в момента не планира да въведе отрицателни лихви за ипотечно кредитиране". Също и от Commerzbank поясняват, че за момента това е „невъзможно“.
Финансовите експерти очакват, че отрицателните лихвени проценти за ипотечните кредити са възможни само в отделни случаи. „Възможно е лихвите да спаднат до нула, но вероятността за отрицателно ипотечно кредитиране на недвижими имоти е минимална", казва Макс Хербст.
https://www.investor.bg/po-sveta/453/a/lihvata-po-ipotechnite-krediti-v-germaniia-pada-pod-05-289459/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
Любопитен експеримент, проведен от японското подразделение на Microsoft, показва, че по-късата работна седмица може да повлияе положително на производителността на служителите.
През август т.г. Microsoft Япония провежда едномесечен експеримент, при който служителите получили тридневен уикенд – недолюбваният петък станал платен почивен ден. Въпреки че работили по-малко, служителите на 4-дневна работна седмица постигнали по-голяма производителност, разказва MS Power User.
Някои резултати били предвидими. Хората станали по-щастливи и взимали с 25,4% по-малко почивни дни през месеца. Но най-важното е, че при 20% скъсяване на работната седмица, производителността на служителите се увеличила с 39,9%.

https://technews.bg/article-120471.html
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
Глобалният дълг е напът да приключи 2019 г. на рекордно високо ниво от над 255 трлн. долара, изчислява Институтът за международни финанси, като на човек на планетата се падат по около 32 500 долара. 
Към сумата, която е повече от три пъти годишната икономическа продукция в световен мащаб, бяха прибавени 7,5 трлн. долара през първата половина на годината, като тази тенденция не показва признаци на забавяне, съобщава Ройтерс.
Около 60% от този скок се дължи на икономиките на САЩ и Китай. Само държавният дълг се очаква през тази година да надхвърли 70 трлн. долара, както и общият дълг (правителствен, корпоративен и финансов сектор) на развиващите се икономики.

https://www.investor.bg/drugi/338/a/globalniiat-dylg-shte-dostigne-rekordnite-255-trln-dolara-do-kraia-na-godinata-293310/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Защо богатите градове в света се бунтуват?
« Отговор #159 -: Ноември 17, 2019, 22:34:34 »
Quote (selected)
Три от най-богатите градове в света бяха обхванати тази година от големи протести и сътресения. Още от ноември миналата година Париж трябваше да се справя с вълна от недоволство и хаос заради решението на френския президент Еманюел Макрон да повиши акцизите върху горивата. Хонконг е обхванат от демонстрации от март насам вследствие на законопроект на ръководителката на администрацията в града Кари Лам, който щеше да позволи екстрадирането на хора към континенталната част на Китай. Този месец безредици избухваха и в чилийската столица Сантяго, след като президентът Себастиан Пинера подкрепи повишаването на цената на билетите за метрото.

Всяко протестно движение има своите местни фактори, но взети заедно, те показват какво може да се случи, когато усещането за несправедливост се съчетае с разпространеното възприятие за слаба социална мобилност, пише американският икономист Джефри Сакс в статия за френския вестник Les Echos.

https://www.investor.bg/drugi/338/a/zashto-bogatite-gradove-v-sveta-se-buntuvat--293141/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
100-те прибавят през 2019 г. половин трилион долара
« Отговор #160 -: Ноември 26, 2019, 02:31:59 »
Quote (selected)
100-те най-богати хора на Земята са спечелили повече от половин трилион долара през 2019 г. на фона на рекордите, достигнати на капиталовите пазари в САЩ, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.
Въпреки търговските напрежения и опасенията от рецесия в САЩ общото им богатство достига почти 3 трлн. долара тази седмица, сочат данни на Bloomberg Billionaires Index.
Всеки един от 100-те най-богати е увеличил средно с 5 млрд. долара състоянието си през настоящата година.

https://www.investor.bg/novini/346/a/nad-polovin-trilion-dolara-pribaviat-prez-2019-g-100-te-nai-bogati-hora-v-sveta-293770/

"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8068
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #161 -: Ноември 26, 2019, 14:07:38 »
А докато милиардерите трупат още милиарди, а бедните обедняват още повече, модерните леви песоглавци истерясват защо не щем още брадати "майки с деца" и педерастката конвенция.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
ПОЛП
« Отговор #162 -: Ноември 27, 2019, 02:46:33 »
Quote (selected)
Блестящият Виктор Хагани от Elm Partners Management в Лондон се бори с някои от невъзможностите на отрицателните лихви. Проблемът е, че те изпращат математиката в хиперпространството. Съществено е, че перпетуитетът (облигация, която изплаща купони вечно, без да се погасява) може да бъде оценен чрез разделяне на купона на доходността. Ако тази доходност е отрицателна, стойността на облигацията става безкрайна.

Вместо да се притеснява от безкрайността, Хагани разглежда 1000-годишна облигация, която има много от характеристиките на перпетуитета. Въвеждането на отрицателни лихви като възможност прави оценяването на такава облигация абсурдно.

Хагани изтъква следното: „Маршал, Фишер, фон Мизес, Хикс, Хайек, Найт, Кейнс и Фридман, всички писаха книги и статии, предлагащи различни теории за лихвените проценти. Една обща нишка беше, че никой от тях не предвиждаше отрицателните лихви като реалистично явление, което трябва да обяснят."

Ако някои от най-големите икономисти, от различни школи, никога не са мислили какво ще се случи, ако лихвите станат отрицателни, то не е нужно да се притесняваме, ако и ние постъпим така. Това също така предполага, че ПОЛП не е страхотна идея.

https://www.investor.bg/analizi/91/a/otricatelnite-lihvi-praviat-vse-po-trudno-funkcioniraneto-na-finansovite-pazari-293799
И Маркс не е предвиждал отрицателните лихви като реалистично явление, което трябва да обясни.
 :m1728:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Световният поток на капитали променя посоката си
« Отговор #163 -: Декември 01, 2019, 00:24:07 »
Quote (selected)
Сравнително затворената капиталова сметка на Китай позволява вливането на търговските и инвестиционните потоци в системата, но не и отливът им. Япония, от своя страна, запазва излишните пари в системата си чрез лихвения арбитраж, при който чуждестранните инвеститори заемат при ниски лихви в йени, за да инвестират в по-високодоходни активи в чужбина, а след това репатрират печалбите. Това дава на Япония текущ излишък по платежния баланс, въпреки че търговският й излишък се стопи.
Комбинираното парично предлагане на Китай и Япония вече е 37 трлн. долара, превишавайки значително това на САЩ (15 трлн. долара), въпреки че техните икономики заедно са по-малки от американската. ЕС добавя още 14 трлн. долара, оставяйки света с излишък от ниско обратими пари, т.е. неефективни, които генерират слаба възвръщаемост.
Опасността е в допускането, че това е новата нормалност: ситуация, в която излишните пари остават в системата, лихвите са ниски, централните банки продължават да купуват държавен дълг и не се изисква никакво ребалансиране, докато печатниците на пари са в готовност.
Инвеститорите трябва да осъзнаят, че тази ситуация вече се променя. Изменящият се баланс между САЩ и Китай заплашва да подкопае някои от удобните предположения за това колко излишен капитал може да поддържа светът и дали това може да продължи да подкрепя пазара на облигации.

https://www.investor.bg/sasht/337/a/svetovniiat-potok-na-kapitali-promenia-posokata-si-293563
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
България се нарежда на четвърто място
« Отговор #164 -: Декември 09, 2019, 19:54:30 »
Quote (selected)
Българските домакинства отделят едни от най-големите дялове от бюджета си за храна в Европейския съюз. Това показват данни на европейската статистическа служба Евростат, публикувани в понеделник.
Според тях България се нарежда на четвърто място по най-голям дял с 19,1% от общите разходи през 2018 г.
Преди нас на челните три места застават съответно Румъния с 27,8%, Литва с 20,9% и Естония с 19,6%.
На обратния полюс с най-малък дял е Великобритания (7,8%), Ирландия (8,7%), Люксембург (9,1%) и Австрия (9,7%).

https://www.investor.bg/biudjet-i-finansi/333/a/bylgariia-e-na-chelno-miasto-v-es-po-dial-na-razhodite-za-hrana-v-semeinite-biudjeti-294653/


"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10230
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #165 -: Декември 09, 2019, 20:29:06 »
Българските домакинства отделят едни от най-големите дялове от бюджета си за храна в Европейския съюз.

Това е малко съмнително. Градските домакинства - може би, но селските не. То това ги и спасява, де. Който ходи по селата, знае какво е положението. Иначе в големите градове храната наистина е скъпа.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Защо Швеция се сбогува с минусовите лихви
« Отговор #166 -: Декември 20, 2019, 12:59:24 »
Quote (selected)
Преди близо десет години шведската централна банка беше една от първите в света, които намалиха лихвите под нулевия праг. Сега обаче на всичко това се слага край. Както обяви в Стокхолм в четвъртък кралската банка, основният ѝ лихвен процент ще се повиши от минус 0,25 на нула процента.
Този ход не е изненада - централната банка го подготвяше отдавна. Шведската централна банка оправда решението, като заяви, че от началото на 2017 г. инфлацията е близо до целта на централната банка от два процента и има голяма вероятност тя да остане такава. Предполага се, че лихвеният процент ще остане на нула процента „през следващите години“.
Икономистите обаче смятат, че Швеция е само отчасти сравнима с еврозоната. Важен фактор за сравнително по-високата инфлация е девалвацията на местната валута. Шведската крона поевтиня с около десет процента спрямо еврото през последните пет години и дори с над 18 процента спрямо щатския долар.
По-слабият валутен курс оскъпява вноса от чужбина и по този начин увеличава инфлацията. В по-малките страни обаче валутният курс играе по-голяма роля за развитието на инфлацията, отколкото в по-големите икономически области, като еврозоната.

https://www.investor.bg/analizi/9/a/zashto-shveciia-se-sboguva-s-minusovite-lihvi-295341/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10230
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #167 -: Декември 20, 2019, 13:02:26 »
Защо Швеция се сбогува с минусовите лихви

Много просто : защото те отричат цялата същност на капитализма, която е изградена на печалбата. Няма печалба - няма капитализъм. Диалектика.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Дните на отрицателните лихви може би са преброени
« Отговор #168 -: Декември 20, 2019, 13:04:33 »
Quote (selected)
Ново проучване показва, че неконвенционалната монетарна политика въздейства негативно върху пенсионните спестявания.
Намаление на лихвите с 1% увеличава оценката за пенсионните задължения с около 20%.
То понижава съотношението на финансиране, което измерва способността на спонсора на пенсионния план да изпълнява бъдещите си ангажименти с около 10%. Тези оценки идват от проучване на 153 европейски спонсори на пенсионни схеми с 1,9 трилиона евро (2,1 трилиона долара) активи, проведено по-рано този месец от Amundi SA, най-големият мениджър на активи в Европа, и публикувано от Create-Research.
Като група европейските пенсионни планове никога не са имали толкова големи проблеми. Почти една четвърт имат нива на финансиране от 90% или по-ниски, като по-малко от една трета се радва на повече от 100% покритие на бъдещите си задължения, според проучването. Освен това 40% имат отрицателни нетни парични потоци, докато само при 33% те са положителни.
Те обвиняват действията на централните банкери за голяма част от неволите си, като 62% от анкетираните са съгласни, че „количественото облекчаване (QE) е завишило прекалено много пенсионните задължения.“ Половината казват, че „QE е подкопало дългосрочната финансова жизнеспособност на пенсионните схеми“. Това е многозначително, особено като се има предвид, че по-голямата част от анкетираните смятат, че политиките за изкупуване на облигации, провеждани от много централни банки, са станали неефективни.
При около 11,7 трилиона долара дълг с отрицателна доходност по целия свят фондовете, които управляват пенсионни планове, предвиждат оскъдна възвращаемост от техните активи.
Тази ниска възвращаемост вещае проблеми за бъдещето. Това е особено тревожно, тъй като отговорността за заделянето на пари за пенсиониране все повече се прехвърля на гражданите и е извън компаниите и правителствата.

https://www.investor.bg/analizi/91/a/dnite-na-otricatelnite-lihvi-moje-bi-sa-prebroeni-295135/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25590
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #169 -: Декември 29, 2019, 10:18:40 »
Quote (selected)
„Коледа без вина“ – колко е важно подаръците да са етични

https://e-vestnik.bg/31576/koleda-bez-vina-kolko-e-vazhno-podaratsite-da-sa-etichni/

Quote (selected)
„Всеки продукт със социален елемент заличава вината от покупката, която наистина е голям проблем за консуматорството – именно това чувство на вина“, казва Дейв Линтън, основател на социалната компанията за раници и сакове Madlug. Компанията с централа в Арма, Северна Ирландия, е основана през 2015 година, за да осигурява чанти за децата от системата за социални грижи, с които да могат да пренасят вещите си между домовете, а не да използват торби за смет.

Madlug прилага модела „купи едно – подари едно“. При него при всяка покупка дете или бездомен получават сак или раница. „Хората по-често правят избор с мисълта, че ако ще харчат, по-добре е това да има и някакви положителни последици“, обяснява Линтън.

Нов клон в Економиката: стоки с добавена стойност или според мен реалност.
Може църквата да е в немилост, но "добрите търговски практики" от храмовете са на почит. Свещ за стотинка се продава за 20 защото има символичена стойност.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Мъск: Уау, акцията е толкова... high
« Отговор #170 -: Декември 30, 2019, 16:58:43 »

Tesla достигна скандалната цел на изпълнителния си директор за цена на акция от 420 долара за брой
Quote (selected)
Това беше туит, който удари като бомба: „Обмислям дали да не сваля Tesla от фондовата борса при цена от 420 долара“. Това бе написано от Илон Мъск, изпълнителен директор на производителя на електрически автомобили, през август 2018 г. Някои дори спекулираха, че Мъск може да е бил под влиянието на променящи ума вещества - особено като се има предвид, че числото 420 се счита за кодов термин за марихуана.
Повече от година по-късно Tesla получи много благоприятен повод да си припомни този епизод, който всъщност не беше приятен навремето. На Бъдни вечер цената на акциите на компанията нарасна до повече от 420 долара за първи път, пресичайки споменатата тогава граница. В четвъртък сесията затвори на ниво от 430,94 долара за акция.
Преди Мъск да изпрати спорния си туит, цената беше около 340 долара. Съобщението междувременно я повиши, макар и не до 420 долара. Цената обаче скоро падна и през юни тази година се понижи до под 180 долара.
След като представи последните си тримесечни резултати през октомври, Tesla започна забележителен възход, който продължава и до днес. Оттогава акциите добавиха повече от две трети от стойността си. Преминаването на границата от 420 долара сега се счита за крайъгълен камък за Мъск. Той коментира събитието в Twitter с шега, която включва намек за марихуана: „Уау.... Акцията е толкова... high".
Когато прочетох биографията му разбрах, че е супер амбициозен като Слави Трифонов, но в световен мащаб.
Който си е купил акции на Тесла през лятото сега си е удвоил парите.
Което никак не е зле при масовите отрицателни лихви на банките.
 :yes-1289:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8343
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #171 -: Декември 30, 2019, 17:40:03 »
Слаба работа.
На рулетка "увеличението" е над 30/1 в некой тотота лотарии и проч достига и 1000000/1

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4652
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #172 -: Декември 30, 2019, 17:52:41 »
"Което никак не е зле при масовите отрицателни лихви на банките."

Елон Мъск не е почнал да произвежда двойно повече коли от лятото, но акциите на компанията са се вдигнали над 2 пъти. Горното показва, че сме близо до Армагедон. Но така ще е, докато 12 намазани "пехливани", банкери от ФЕД определят цената на парите. Пазар, но не съвсем.
Капитализмът почва на борсата. Там и ще свърши!
"Другарите" мислеха, че е свършил на Червения площад пред "мумията".
Не, не! Ще си свърши там където е почнал - на борсата. Не непременно на NYSE. :yes-1289:
« Последна редакция: Декември 30, 2019, 18:03:56 от Butch »
Нямам никакъв бизнес да пиша тук!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25590
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #173 -: Декември 30, 2019, 18:07:12 »
Quote (selected)
Пиер-Ив Гомес: Лукавият дух на капитализма

https://glasove.com/categories/intervyuta/news/pier-iv-gomes-nie-sme-duhyt-na-kapitalizma

- Тази трансформация на глобалния капитализъм промени ли смисъла на труда в предприятията?

 

Quote (selected)
- Това беше едно от последствията от превръщането на класическия капитализъм в спекулативен капитализъм. Отсега нататък предприятията трябва непрекъснато да предлагат нови проекти, иновации, пробиви… И трябва да обещават, че всичко това ще донесе печалби на инвеститорите. В този смисъл, те се реорганизираха, за да покажат как всички етапи на производството допринасят за генерирането на печалба. Или разказват това, което пазарите наричат “хубави истории”, за да привличат капитали към невиждани технологии, “пробиви”, както се казва днес. Това е не толкова логиката на постигането на успех, а на обещанието за постигане на успех. При тези условия истинският, добре свършен, конкретен труд стана нещо второстепенно: той загуби смисъла си, дори в очите на тези, които работят. На първо място, защото предприятията се затрупаха с екрани за контрол, съотношения, за всякакви норми, за да гарантират, че прочутата печалба, обещана на инвеститорите, ще бъде реализирана. В тези дебри от формализъм истинският труд стана невидим.

И тия бягат да стигнат до "зрелия капитализъм", ама не сега, а по-късно.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #174 -: Декември 30, 2019, 18:23:49 »
"Което никак не е зле при масовите отрицателни лихви на банките."

Елон Мъск не е почнал да произвежда двойно повече коли от лятото, но акциите на компанията са се вдигнали над 2 пъти. Горното показва, че сме близо до Армагедон. Но така ще е, докато 12 намазани "пехливани", банкери от ФЕД определят цената на парите. Пазар, но не съвсем.
Капитализмът почва на борсата. Там и ще свърши!
Така е. Другите произвеждат и печелят повече, но акциите им са по евтини.
Quote (selected)
Сега Tesla се оценява на борсата на над 75 млрд. долара. Компанията е доста по-напред от своите американски конкуренти General Motors (52 млрд. долара) и Ford (38 млрд. долара), въпреки че е много по-малка по отношение на продажбите на единица продукция и също така генерира значително по-ниска печалба.
Обаче Мъск вземаше яки кредити първо от САЩ, сега от Китай, а като почне да строи в Германия ще източи и германските банки.
Ще е интересно да видим докъде ще стигне.
 :m1731:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4652
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #175 -: Декември 30, 2019, 18:34:06 »
Това "бате" от статията на "Гласове" казва истини, но не цялата истина. Това му е и проблема. Говори за спекулация при насочване на парите на малките спестители. Но... Това беше "вчера"... Днес спекулациите се правят от инвестиционите банки които "заемат" "пари" от ФЕД и изкривяват пазара с "пари от въздуха" - т.н. "количествени облекчения".Те не управляват парите на дребните спестители. Последните ги няма. :beer-405:
А "другарите" от ФЕД не са избирани от никого и не се отчитат на никого, не са подотчетни дори на конгреса. Още по-малко зависими от "големия бял баща". 
Нали помните, че главните банкери от фалирате банки и застрахователи от кризата в 2008 година като се оттеглиха им раздадоха над 1.5 милиарда долара бонуси и заплати? На няколко човека. Предполагам, за добра работа. :too_happy-1067: Това е корупция.
Имаше дори служба при черната мушенгия от Кения, да се разгледат техните "компенсации" и ...Нищо.
Затова и този извод по-горе. Капитализмът ще свърши на борсата.
« Последна редакция: Декември 30, 2019, 19:15:27 от Butch »
Нямам никакъв бизнес да пиша тук!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25590
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #176 -: Декември 30, 2019, 18:37:17 »
Butch и на това са му намерили лесното.
Пише го в статията. До малките вложители са стигнали пари от ФЕД през банките и техните разновидности. Кредитите частично са прехвърлени на малките. Нищо лично просто заробване. На края те поемат "количествените облекчения".
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25590
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #177 -: Януари 05, 2020, 10:23:18 »
Quote (selected)
Отсега нататък чуждестранните банки ще могат да създават свои клонове в Китай и да притежават целия капитал, без да са задължени да създават съвместно дружество с местен партньор, съобщи китайската служба за банков надзор. Досега банките трябваше да имат местен партньор и не можеха да притежават над 49 на сто от съвместните предприятия, в които бяха инвестирали.

http://epicenter.bg/article/Kitay-otmeni-vazhno-ogranichenie-na-chuzhdestrannite-investitsii/203019/7/0

Банковото братство има повод да почерпи или да поплаче.
Ще бъде интересна битка между световните търгаши и китайският банков надзор по правилата на другаря Си и на негова територия.
Накрая ще остане само един. :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10230
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #178 -: Януари 05, 2020, 10:33:15 »
китайският банков надзор по правилата на другаря Си и на негова територия.

Няма китайски надзор. Тов. Си и китайските другари се предадоха на капитала и паричките. Опъваха се за пред хората, но капиталът е всесилен. Китай повтаря перестройката - контрареволюция и връщане към капитализъм, но без икономически и социални сътресения. Ще държат още малко "народна" в името си за парлама и после ще го махнат. Експанзията им е империалистическа, а не идеологическа.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25590
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически новини
« Отговор #179 -: Януари 05, 2020, 10:40:59 »
Quote (selected)
Експанзията им е империалистическа, а не идеологическа.
И определено е по-глобална и организирана от западняшкия псевдо глобализъм на много като брой  малки като инвестиции глобални далаверки.
Идеологията отдавна е останала само в главите на евроатлантиците.
Западните банки ще трябва да се научат или по-скоро да си припомнят правилата на банкирането.
ЕС е вреден за вашето здраве!