Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Октомври 05, 2024, 16:25:19

Автор Тема: Светът напълно изглупя и положението е безнадеждно  (Прочетена 238577 пъти)

0 Потребители и 31 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4291
    • Профил
Re: Светът напълно изглупя и положението е безнадеждно
« Отговор #1920 -: Октомври 04, 2024, 12:23:32 »
С толкова рестрикции и забрани, колкото ни се налагат в момента, не съм се сблъсквала в тъмния соц.
Софи, тези дни, в съвсем друга връзка, си мислех същото. Внукът на една близка е първокласник. Какво беше учудването да разбера, че от първи клас започват да учат английски. Още не могат да си напишат името, че и да говорят правилно на родния си език, но вече учат чужди*..
И все пак, ако не ме лъже паметта, в тъмните векове на соца с руския започвахме поне някъде откъм трети клас.

-----
* По-амбициозните родители водели след часовете децата още и на немски, та агитирали майката да запише горкия пъвокласник, за да попълнят групата.
От такъв миш-маш работата ще стане  "леле-леле майко мила май диър мутер"

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2783
    • Профил
Re: Светът напълно изглупя и положението е безнадеждно
« Отговор #1921 -: Октомври 04, 2024, 12:56:38 »
Коле, ние започнахме да учим руски в 5 клас, когато вече добре се бяхме научили да четем, пишем и правим писмени и устни изказвания на български език. Мене в четвърти клас ме пратиха на курсове по английски след многократни консултации със специалисти кога ще е подходящо за мен (като имаш предвид, че лятото преди първи клас на един хамак в Цигов чарк изчетох на един дъх "Под игото", специалистите са си били съвсем прави - нищо добро от твърде ранно и едновременно смесване на фонетики, граматики, хеле пък графики, не може да произтече).

Активен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4291
    • Профил
Re: Светът напълно изглупя и положението е безнадеждно
« Отговор #1922 -: Октомври 04, 2024, 14:49:36 »
:thup:
Щом ти го казваш, още повече съм убеден, че е така.

А за руския от пети клас, точно. Пумааму, отдавна беше.
Важното е, че бяхме угнетени от сутрин до мрак и после в почивните дни.

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1748
    • Профил
Re: Светът напълно изглупя и положението е безнадеждно
« Отговор #1923 -: Октомври 04, 2024, 15:10:06 »
С толкова рестрикции и забрани, колкото ни се налагат в момента, не съм се сблъсквала в тъмния соц.
Софи, тези дни, в съвсем друга връзка, си мислех същото. Внукът на една близка е първокласник. Какво беше учудването да разбера, че от първи клас започват да учат английски. Още не могат да си напишат името, че и да говорят правилно на родния си език, но вече учат чужди*..
И все пак, ако не ме лъже паметта, в тъмните векове на соца с руския започвахме поне някъде откъм трети клас.

-----
* По-амбициозните родители водели след часовете децата още и на немски, та агитирали майката да запише горкия пъвокласник, за да попълнят групата.
От такъв миш-маш работата ще стане  "леле-леле майко мила май диър мутер"
Коле, възможно е и е постижимо.
През 2000 г. записахме нашето момче в държавното 20 ОУ София, училище за ранноезиково обучение - от първи клас учеха български и немски език. Тогава учебната прогрема беше направена читаво, едното не пречеше на другото.
Проблемите на тези деца започнаха след 7 клас, при кандидатстване в т.н. езикови училища, там драмата беше пълна.
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7494
    • Профил
Re: Светът напълно изглупя и положението е безнадеждно
« Отговор #1924 -: Октомври 04, 2024, 18:44:47 »
И все пак, ако не ме лъже паметта, в тъмните векове на соца с руския започвахме поне някъде откъм трети клас.

От четвърти.
the lamers club honourable member …

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3076
    • Профил
Re: Светът напълно изглупя и положението е безнадеждно
« Отговор #1925 -: Октомври 04, 2024, 19:04:52 »
При нас, в Стъкленото на баира, английският беше от втори клас, защото бяха въвели сугестопедията на Лозанов и помня че идваха разни делегации от капиталистическите страни (Норвегия съм запомнил заради шареното флагче) да ни гледат как се учим и да цъкат с език. Нищо не помня самото учене, ма английския ми е пушка, което ще рече, че методът трябва да е работил. Те някакви подробности:

Quote (selected)
Сугестопедията е призната от ЮНЕСКО за оригинална образователна система още през1978 година, започвайки своето развитие от науката сугестология повече от десетилетие по-рано . Тя представлява комбинация между педагогика, психология и изкуство. Създадена е от българския учен, психиатър и педагог проф. Д-р Георги Лозанов и е експериментирана и развита от екип изследователи и преподаватели в ръководения от него научно-изследователски институт по сугестология в периода 1966-1991.
...
В основата на сугестопедията е заложено единството на сугестия и десугестия, като последната цели освобождаването от предишни психотравми, от наложени обществени норми, които биха могли да спират пълноценното израстване на личността да развива своите способности. При децата десугестивното обучение води до създаване на чувствителност към всякакъв вид сугестия и съответно действа превантивно, като цели разгръщане на личността с нейните таланти от най-ранна възраст.
https://suggestopediabg.com/suggestopedia/

Виж, руският си беше чиста проба мрак, гнет и ужасна ужасия - май от четвърти клас натам. Като се сетя само що бой съм изял заради проклетите падежи. Надявах се тогава демокрацията да ме спаси от тормоза, но за беля попаднах у руско даскало. Не помогна - падежите вдянах за какво изобщо служат чак у някакъв немски университет на курса им по немски.
*********   ✹    *********

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7951
    • Профил
Re: Светът напълно изглупя и положението е безнадеждно
« Отговор #1926 -: Октомври 04, 2024, 20:33:59 »
Ние започнахме руския в трети клас, но с оценки - от 4-ти (както и всичко друго).
Падежите ми бяха ясни като смисъл и прилагане, но помненето на окончанията беше кошмар.
Все пак ги понаучих, че учителката ни беше рускиня от строгите, а и нашите ме натискаха яко.
Оказа се, че си е струвало тормоза.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1707
    • Профил
Re: Светът напълно изглупя и положението е безнадеждно
« Отговор #1927 -: Октомври 04, 2024, 21:12:26 »
То дали смартфоните са точно вредните, или уайфая, де така и така си лъчи навсякъде, независимо има или няма крайно устройство?
---
Горното твърдение просто е некоректно!
Излъчването на уайфая е многократно по-слабо от това на телефона, защото телефонът трябва да покрива разстояние до най-близката клетка, а уайфая много по-малко - само няколко метра. Мощността на полето спада с квадрата на разстоянието! Освен това в общия случай телефонът е до ухото (мозъка) и близо две трети от излъчваното от него поле се затваря през главата!
С честотата положението е още по зле. За сега мрежата 4G и уайфая използват практически еднакви честоти около 2.7 ГХц, на 5 и 6G вече доста по-високи, които са и по опасни, но това до някъде се компенсира от увеличение гъстотата на клетките, за да се покрива по-малко разстояние.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10391
    • Профил
Re: Светът напълно изглупя и положението е безнадеждно
« Отговор #1928 -: Октомври 04, 2024, 21:22:39 »
Да де, ама като включиш фая и излизат минимум 20, щото всички комшии отвсякъде са с такъв.
И все пак друга ми беше питанката, нямам телефон, нямам комп, примерно, това променя ли нещо за мен, щото се пак клетките и комшиите си ме облъчват.
Ако изборите не променят нищо, що ги отмениха в Украина и Израел?

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25066
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Светът напълно изглупя и положението е безнадеждно
« Отговор #1929 -: Октомври 04, 2024, 21:31:23 »
Всички сме в електромагнитния бульон.
Активни и пасивни електромагнитни полета излъчва всеки електроуред, един кабел на ютията също, контакта в стената, двигателчето на пасатора, електрическата четка за зъби.
Ма било слабо, слабо, ама преди не го е имало, освен магнитното поле на земята и слънчевия фон.
Сега сме потопени в него и ще трябват много поколения да се адаптираме.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1707
    • Профил
Re: Светът напълно изглупя и положението е безнадеждно
« Отговор #1930 -: Октомври 04, 2024, 21:39:27 »
Да де, ама като включиш фая и излизат минимум 20, щото всички комшии отвсякъде са с такъв.
И все пак друга ми беше питанката, нямам телефон, нямам комп, примерно, това променя ли нещо за мен, щото се пак клетките и комшиите си ме облъчват.
---
На телефона му е необходима мощност до 1 ват, за да покрие разстоянието до отдалечена клетка, та за това мощността на телефоните не се посочва, защото тя е променлива в зависимост от разстоянието. Ухото е непосредствено до излъчвателя, докато фая е минимум на няколко метри, а съседските са през стени, които ги затихват. Поради затихването на квадрат от разстоянието до ухото ти достига твърде малко енергия.
Има много публикации за ефирно замърсяване и някои хора правят от това бизнес измервайки и прочиствайки съответно помещенията от микро въздействието. Все пак допускам, че дори и малкото въздействие не е за пренебрегване. Лично аз когато не ползвам лаптопа изключвам захранването на рутера и телефонът винаги е далеч от леглото,  защото той периодично излъчва кратък мощен импулс.