Това коги?
След инквизицията, след горенето на вещици и някой астрономи.
За Античността знаем не 2/3, а 10% точно заради тези изверги дето са горили книги и са рушили стари паметници.
Още 6ти в. , половин хилядолетие преди появата на Светата Инквизиция. Неграмотният Карл Велики, на който му се подиграват, че не можел да пише, но се развличал със Светоний, полага огромни грижи за образованието в империята си и затова неговото и на Луи Благочестивия управление се нарича "Каролингски ренесанс". Действително образователните процеси, преписваческата дейност , творческата дейност тогава заслужават името си. Каролингският минускул се налага именно в тоя контекст - той е система за бързопис, която съкращава преписването и писането на текстове.
За античността съм написал, почти всичко което знаем, неграмотнико. Да, може би огромната част от писмена информация е изчезнала.
Материалите за писане в Римската империя са три вида:
основният - папирус,
дървени таблички, покрити с восък, (предимно за образователни цели)
пергамент (доста рядко, защото е скъп)
От тези само пергаментът е траен, при това в зависимост от условията, в които се съхранява. Папирус е съхранен по изключение, предимно погребан в пясъците на Египет, където е горещо и сухо. Затова още в антични автори четем за изгубени текстове на техни прешественици, живели 3-4-5-6 века, по-рано - без Църква, без Инквизиция.
Да, през Средновековието са горени книги, забранявани са книги, но най-често поради скъпия материал, пергаменти са изтривани, за да бъдат ползвани повторно. Наричат се палимпсести. За сравнение - защо не се опиташ да намериш руското издание на Лион Фойхтвангер, Москва 1937 на руски? Колко екземляра са оцелели от първото издание на "Под Игото" у нас, а? Както казах, книжовната работа през средновието е трудна, изключителна скъпа, бавна, за съхранението са необходими условия, които тогава не се намират под път и над път, помещенията за съхранение са оганичени. Но именно Църквата е свещта в мрака.
Да, може би знаем за Античността около 10 %. Но го знаем изключително заради средновековни преписи и цитати от автори - в огромната си част, свързани с Църквата.