Голямата картина е нещо такова, но има доста едри детайли, дето не са съвсем така. През ноември, когато Виденов обяви оставка, нещата с борда бяха решени, парите осигурени, курса известен, датата също. Ясно, че това беше пълна капитулация на Виденов и очевидно правителство с неговия профил нямаше да претворява в дела условията на МФВ. Детайлът е, че прословутите протести започнаха след това и за мен са форма на организиран грабеж в гигантски мащаби. По оспорими изчисления, чистото измъкване от джобовете бешле около милиард долара, без да се слага в сметката икономическата разруха. Един милиард и сега са много, но тогава беше колосална сума. По приватизацията също има известни уточнения. Първата вълна на масовата приватизация даде в частни ръце 25% от държавните активи подлежащи на приватизиране, а с втората вълна щяха да станат 60%. Това няма как да се пише пасив на Виденов. За останалото ретроспективно се вижда, че наистина си е така. Въпреки това, все още има доста народ, дето смята, че парите идват от банките, тока от контакта, а заплатата - от касиерката.
1/Изглежда сме съгласни, че бордът вървеше с набор политики и действия (като приватизация( и т.н.), които Виденов противоречат на политиката на Виденов и БСП до този момент. Вепреки всичко, през ноември 1996, Виденов изразява готовност за осъществяването им, като същевременно подготвя неговата и на правителството му оставка.
Тогава защо беше необходимо Виденов да подаде оставка едва в края на декември и то без да въведе борда? Само ще посоча , че от началото на ноември до 21 декември , когато е обявена оставката доларът от 240 лв. става на 470, т.е. левът се обезценява близо два пъти. Това е, защото в самата БСП имаше убедени противници на борда , както и гравитиращи около нея финансисти като Иван Ангелов , Стоян Александров, Емил Хърсев и др.
2/Съгласен съм, че с правителствената криза избухна и политическа, в хода на която левът се обезцени още 6 пъти, стигна до 2936 лв. на 12.02.1997 г. и много хора успяха да направят пари. Но не мисля, че протестите бяха виновни за това.
3/Протестите избухнаха по същите причини, по които избухнаха тези през 2013, който доведоха до оставката на Борисов - на хората им дойде нагорно. Хлябът беше стигнал 500, сетне стана 1000 лв. Не мисля, че протестите ограбиха хората, а нежеланието на БСП да признае провала на политиката си и да се оттегли от властта.
4/Наистина трябва да се посочи, че и Желев на 10 януари отказа да даде мандат на БСП (курс на долара вече над 640 лв), а Стоянов на 4 февруари отказа да приеме мандат на БСП (курс на долара вече 1640 лв.), с което направиха фактически преврат в страната, но в политиката е така - когато политиката ти катастрофира, а навън се трошат глави , се оттегляш от властта.
5/Голямото ограбване започна с правителството на Беров и продължи при Виденов, заради политиката на национализиране на загубите. При Беров започна бандитското ограбване през "входа и изхода", при Виденов продължи и рекетът, както и "входно-изходната" икономика. Не пипнаха регулацията на банките, БНБ чрез рефинансирането на банките пък влоши още ситуацията и се превърна в заемодател на търговските банки. Това беше огромното ограбване , което стигна до логическия си край през зимата на 1997.
6/Виденов няма вина за последвалата приватизация, макар негов да е списъкът на онези предприятия за ликвидация от края на 1996 г. които сетне бяха продадени.