Предстоят ни две големи технологични революции предсказани от Лем още преди 50 години.
Едната вече е в началото си и вероятно ще се развие доста в следващите двадесетина години.
Лем я нарича фантоматика. А ние я наричаме сега виртуална реалност.
Но тя не е толкова фатална колкото другата, която ще последва след нея и която Лем нарича цереброматика. За съжаление тази книга на Лем "Summa Technologiae" е преведена чак след 50 години на английски, тоест на запад са малко запознати с нея.
https://en.wikipedia.org/wiki/Summa_TechnologiaeЛем има един изключителен разказ публикуван в сборника "Кибериада"
Нарича се "Двама млади мъже" – стр. 149
Забележителен художествен разказ в който Лем представя цереброматиката.
Тази технология напълно ще преобрази света, защото ще подкопае основните инстинкти на хората. Но от тази технология ни делят още доста десетилетия.
Но е повече от сигурно, че тази технология ще бъде развита. До нея ще достигнат, когато започнат да преодоляват такива недъзи, като загуба на зрение, слух, обоняние и осезание.
В областта на зрението вече има забележителен напредък още преди няколко години:
Технологията, разработена в Университета Монаш в Австралия, изпраща изображения директно към мозъка и би могла да помогне на незрящи с нормална функция на оптичния нерв и част от нервните клетки ганглиони, които изпращат визуална информация от ретината към оптичния нерв. Основните компоненти на системата са дигитална камера, вградена в очила, компютърен процесор и имплантиран в мозъка чип.
Когато камерата в очилата запише визулна информация от заобикалящия свят, тя я изпраща към процесор с джобни размери, носен от потребителя. Процесорът преобразува изображенията в сигнал, който може да бъде изпратен безжично към присадения в мозъка чип. Самият чип представлява миниатюрна мрежа от 11 подобни на плочки елементи.
Всеки от тях съдържа 43 електрода, които докосват различни части на мозъка, свързани със зрението. Дигиталният сигнал от процесора, който се изпраща към чипа и от там към различни мозъчни области, стимулира мозъка и носещият го вижда светлинни проблясъци. Мрежата от 11 плочки имитира 500-пикселово зрително поле.
Идеята е мозъкът да се научи да разпознава всеки един от сигналите като обект. В момента изображенията възпроизвеждат само най-общи щрихи от реалния свят. “Процесорът е като карикатурист,” казва Артър Лоуъри. “Той трябва да представи сложна ситуация чрез минимална информация.” С времето резолюцията ще се подобри. Сега изследователите търсят начини за обработка на информацията от камерата, така че системата да създава възможно най-ясни изображения в присадената в мозъка мрежа.
https://novini.bg/zdrave/bolesti/324809
Учeнитe oт yнивepcитeтa Paйc cъздaдoxa пpoтoтип нa cпeциaлизиpaн миĸpocĸoп-въpxy-чипa, ĸoйтo мoжe дa бъдe имплaнтиpaн в мoзъĸa и щe дaдe възмoжнocт зa peгиcтpиpaнe нa cигнaлитe oт нeвpoнитe нa мoзъĸa, oтгoвapящи зa чoвeшĸoтo зpeниe.
Чипът e cъздaдeн пo пopъчĸa нa DАRРА в paмĸитe нa нoвa пpoгpaмa зa изyчaвaнe пpoцecитe нa oбpaбoтĸaтa нa peчтa, зpeниeтo и cлyxa, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл e дa ce cъздaдaт зpитeлни пpoтeзи, ĸoитo мoгaт дa изпpaщaт визyaлнaтa инфopмaция диpeĸтнo в мoзъĸa.
https://www.kaldata.com/хардуер/мозъчен-чип-имплант-ще-даде-възможнос-253749.html
Но и една от фирмите на Илон Мъск се е заела с технологията, а той е като куче булдог, захапе ли пускане няма.
„Тайната“ компания на Илон Мъск Neuralink, която работи по опции за съвместна работа между човешкия мозък и технологиите, за първи път показа част от продуктите, които разработва, пише The Verge.
Първата голяма разработка на Neuralink са специални „нишки“, които е малко вероятно да засегнат негативно мозъка, за разлика от досегашните технологии, и създават възможност за трансфер на голям обем от данни между органа и електронно устройство, сочат документи с името „Elon Musk & Neuralink”.
Във въпросните бележки е отбелязано, че системата може да включва „до 3072 електрода на масив, разпределени в 96 нишки“.
Самите нишки са между 4 и 6 микрометра дължина, които ги прави по-тънки от човешки косъм. В допълнение към разработката, сред големите постижения на Neuralink е роботизирана машина, която за минута вгражда автоматично шест от специалните нишки в човешкия мозък.
Мъск показа презентация на проучванията на Neuralink, която според него не цели само да предизвика еуфория.
„Основната причина да правя тази презентация е привличането на кадри“, обяви той, призовавайки хора да кандидатстват за работа при него.
Засега няма признаци за сериозно присъствие на Русия в тези технологии.
Въпреки, че представляват и военен интерес.