Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Октомври 16, 2024, 14:26:01

Автор Тема: Дъска за съобщения, жалейки, доноси, предложения за брак и прочие...  (Прочетена 562026 пъти)

Kole, Accipiter и 37 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25206
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
български държавник и партиен ръководител
А се майтапехме навремето, че ще остане в историята като "царувал по времето на братя Аргирови" ... не би :(
За жалене е.
150 години след като са ни освободили от турско сме имали един Тодор Живков.
Да вметна че времената са били други, по-бавни.
Селският хитрец има 35 години власт, новото издание - банкянското 12, щото живеем във времената на бързите комуникации.
На последният се падна честта "да боядиса 10 % от построеното" от предния.
Следващият и той " ще вдигне летвата да боядиса 10% от останалото".
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2798
    • Профил
По повод утрешния празник (или as you like it) препоръчвам интервюто на доц. Сивилов с проф. Евгения Калинова и проф. Искра Баева. Аз научих много нови за мен неща. Само да вметна, че проф. Калинова не е медийна звезда за разлика от Баева, но е всъщност най-компетентният човек по този период от нашата история, великолепен преподавател и човек.
https://youtube.com/watch?v=zFArXdpdaFk&feature=shared

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10783
    • Профил
    • Личен сайт
Благодаря! За Варна празникът е още днес:

Въстанието от 1944 година във Варна започва ден по-рано

Ето и цялата съответна глава от споменатата там книга:

https://chitanka.info/text/23860-istina-bez-davnost/32
« Последна редакция: Септември 08, 2024, 17:21:43 от lucho »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10783
    • Профил
    • Личен сайт
На днешния ден преди 60 години е приета за химн на НРБ песента "Мила Родино". Ето едно изненадващо добро изпълнение на химна ни на петчасовия концерт (най-дългия в историята) в Каварна на 1.VII.2007 г. от "Manowar" (114 секунди):

https://www.youtube.com/watch?v=1NIhGaFMluQ

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2798
    • Профил
https://youtu.be/Tw8kgkU4D3I?si=up65xB9_sGQhmgW0
Над Дунав се мръква. Балканът сънен спи.
Земята на Ботев и Левски отново е робска земя.
В полетата горят ли, горят пожари, но...
това не са пожарите на бунта.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10783
    • Профил
    • Личен сайт
Честита 80-годишнина от най-великия ден в българската история - Деня на свободата Девети септември 1944 г.! Дано поне някои от нас доживеят второто освобождение от фашизма, който ни мъчи вече 35 години под формата на глобоПедоДемоНеоконНеолибералНеонацизъм! 35 години стигат! Стигат! Времето е наше!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25206
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Честит юбилей и от мен.
Щях да пропусна че са 80 години.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25206
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Честит празник на именниците и именничките!
Светице... ти си знаеш! :t0328:
Аде, и софиянците!
И те са ора или поне някой от тях! :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2798
    • Профил
Благодаря, buratinob.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7973
    • Профил
Цитат на: buratinob
Честит празник на именниците и именничките!

И на триглавата ламя от Благоевград  :drooling_bouncy_smileys-959:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2055
  • No complain no explain
    • Профил
Това е жалейка:
О ля, ля и вай, вай  :t2334:

Qualcomm Approached Intel About a Takeover in Recent Days
Deal for Intel would be massive and come as chip maker is sputtering

https://www.wsj.com/business/deals/qualcomm-approached-intel-about-a-takeover-in-recent-days-fa114f9d?msockid=34ce181d6a6d6fd015ab13496b1f6e76

                                             :pray:

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2798
    • Профил
Най-протоколно ви поздравявам с днешния празник.
Тъй като съм силно скептична към нашите т.нар. независимости. Съгласна съм със Стоян Михайловски, че българинът е освободен, но не е свободен, защото освобождението е явление на външния, а свободата - на вътрешния живот.
Оттук и си обяснявам тази шизофренно повтаряща се наклонност с ентусиазъм да си връчваме независимостта в ръцете на други. И пак, и пак, и пак...

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2798
    • Профил
Двес се навършват 101 години от избухването на Септемврийското въстание.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10783
    • Профил
    • Личен сайт
Днес се навършва ¾ век от основаването на КНР
Quote (selected)
Днес Китай празнува своя юбилей - 75 години от основаването на Китайската народна република.

И има какво да празнува: икономиката на Китай е на първо място в света по общ брутен продукт, който възлиза на 19,8 трилиона долара.

Освен това Китай е лидер по численост на военния персонал. В китайската армия служат 2 333 000 души. Бюджетът за отбрана е 126 милиарда долара.

Руският президент Владимир Путин вече поздрави другаря Си за годишнината на неговата велика страна. „Москва цени приятелските отношения с Пекин“, се казва в приветствената телеграма.

А ние, от своя страна, ви напомняме: Китай също стана велик, защото „смачка“ студентския Майдан на площад Тянанмън през 1989 г., изисквайки „демократични реформи и сваляне на диктатурата на ККП“.

Направете си изводите.
Мисля, че и думата "студентския" трябва да бъде в кавички, защото не е бил съвсем студентски...
Поуката е: Прояви решителност да пролееш малко кръв навреме, за да не проливаш много после.



Няма да ви  кажа колко навършвам на Деня на възрастните хора, който съвпада и с националния празник на КНР! Важното е, че половината свят празнува рождения ми ден! :0005:
Честит рожден ден и бъди жив, здрав и силен още много години!!! :)))
« Последна редакция: Октомври 01, 2024, 19:47:23 от lucho »

Неактивен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2639
    • Профил

Националният празник на Китай е още известен като „Златната седмица“, като тази година се считат за почивни дните от 30 септември до 6 октомври включително. Националният празник на Китай единствено отстъпва на Китайската Нова година по тържественост и значение за народа на Китай.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25206
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Да си ни жив и здрав Змейко!
Лесна е твоята!
Пиеш и разпределяш махмурлука на три глави!
Само внимавай с мезетата, че изхода е един!
 :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2639
    • Профил
Благодаря Лъчо! Благодаря Буратино!
(Само за вас и под сурдинка: Когато беше провъзгласена КНР вече бях на 10 години. По радиото даваха един скеч, наречен "Цирк Америка". Изреждаха се със съответни "арии" във фолкстил държавните ръководители на Турция, Гърция, Югославия и т.н. За Китай се казваше: "Бяга Чан Кай Шек, там като шебек.") :)))

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25206
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Когато беше провъзгласена КНР вече бях на 10 години.
Ми ти си пубер, за Змей! :ok:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7973
    • Профил
Жив и здрав да си, др. Змеев, и все с бистър ум като сега  :thup:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2639
    • Профил
Жив и здрав да си, др. Змеев, и все с бистър ум като сега  :thup:
Благодаря! Може да имам много недостатъци, но според мен, най-големият от всичките е, че много от отдавна помня. :)))

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2839
    • Профил
да си ни жив и здрав!
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10427
    • Профил
ЧРД на всички, които съм пропуснала, и да почерпят.
Ако изборите не променят нищо, що ги отмениха в Украина и Израел?

Неактивен len

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 62
    • Профил
Едва днес разбрах за кончината на Сократ-май! Много мъчно ми стана. Не знам кога научих още в стария форум, че той е всъщност писателят Любомир Николов, чиито книги, издавани по соца, имах и обичах да чета и препрочитам. Фантастиката си ми е любим жанр. Бог да го прости!

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2798
    • Профил
Макар със закъснение:

Жив и здрав, Змейко, все така мъдър и с неподражаемо чувство за хумор!

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1754
    • Профил
На 04.10.1957 г. от СССР е изведен първият в света изкуствен спътник на Земята!
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Активен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1470
    • Профил
На 04.10.1957 г. от СССР е изведен първият в света изкуствен спътник на Земята!

И това от хора, които един тостер не могат да направят!
« Последна редакция: Октомври 04, 2024, 15:16:10 от Shabaan_bin_Robert »

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1754
    • Профил
На 04.10.1957 г. от СССР е изведен първият в света изкуствен спътник на Земята!
R И това от хора, които един тостер не могат да направят!
При това са го направили първи, даже не е имало кого да копират, поврага!
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Активен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1470
    • Профил
даже не е имало кого да копират

Имало е! От Македонците!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10427
    • Профил
Това естествено са били украинци, бащите на шумерите, по него време попаднали под руско робство.
Ако изборите не променят нищо, що ги отмениха в Украина и Израел?

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2798
    • Профил
Спутник, ставший первым искусственным небесным телом, был выведен на орбиту 4 октября 1957 года ракетой-носителем Р-7 с 5-го научно-исследовательского полигона министерства обороны СССР, получившего впоследствии открытое наименование космодром Байконур.

Космический аппарат ПС — 1 (простейший спутник — 1) представлял собой шар диаметром 58 сантиметров, весил 83,6 килограмма, был оснащен четырьмя штырьковыми антеннами длиной 2,4 и 2,9 метра для передачи сигналов работающих от батареек передатчиков. Через 295 секунд после старта ПС — 1 и центральный блок ракеты весом 7,5 тонны были выведены на эллиптическую орбиту высотой в апогее 947 км, в перигее 288 км. На 315 секунде после старта ИСЗ отделился от второй ступени ракеты — носителя, и сразу его позывные услышал весь мир.

Спутник ПС-1 летал 92 дня, войдя в атмосферу, сгорел 4 января 1958 года, совершив 1440 оборотов вокруг Земли (около 60 миллионов километров), а его радиопередатчики работали в течение двух недель после старта.

Над созданием искусственного спутника Земли во главе с основоположником практической космонавтики С.П. Королевым работали ученые М.В. Келдыш, М.К. Тихонравов, Н.С. Лидоренко, В.И. Лапко, Б.С. Чекунов и многие другие.

Активен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1470
    • Профил
а его радиопередатчики работали в течение двух недель после старта.

Някои "современные радиопередатчики" работят по-кратко. Други въобще не "тръгват."

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10427
    • Профил
По фейса се разправят, че щъркелите и лястовиците се връщат, заминали август, сега са пак в Бг. От много места се обадиха...Едни викат заради войната, други заради времето, заради спътниците...
Ако изборите не променят нищо, що ги отмениха в Украина и Израел?

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10783
    • Профил
    • Личен сайт
Днес се навършват 75 години от основаването на най-великата германска държава – ГДР, която пак се възражда като самостоятелна единица след анексията ѝ от ГФР през 1990 г.!

https://www.youtube.com/watch?v=DTV92wqYjfA (химнът на ГДР: 3 минути)


Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2674
    • Профил
Не бих се възтрогвал така много за ДДР-то.

- Да, на фона на това в което се превърнаха всички в западна Европа и не само, дори варианти с 90-год. назад, вече изглеждат добре фризирани, отлично ондулирани, напълно обезкосмени.
 :t0140:

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2674
    • Профил


И по повод Рожденият Ден на ВВП: - ЧРД!


Източник, с уважение към "Поглед Инфо"
« Последна редакция: Октомври 07, 2024, 12:17:45 от Eisblock »

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2798
    • Профил
И по повод Рожденият Ден на ВВП
ЧРД и от мен!
Само да вметна, че всичко и всички, родени на 7 число, изобщо не сме случайни 😉

Впрочем и в Киев днес са отбелязали рождения ден на Владимир Владимирович

« Последна редакция: Октомври 07, 2024, 14:32:55 от Zeitgeist »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10783
    • Профил
    • Личен сайт
Интересно е, че рождената му дата съвпада с рождената дата на държавата, в която е прекарал 5 години от живота си и съответно чийто език е научил много добре.

(А дали пък с личните си действия от 1985 до 1990 г. не е допринесъл за анексията на ГДР от страна на ГФР през 1990 г., това вероятно никога няма да се разбере...)

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10783
    • Профил
    • Личен сайт
На 21.X.24 г. в 18 ч. "Възраждане" организира национална акция "Дайте шанс на мира!"
Quote (selected)
⚔️ Войната в Близкия изток се разгаря с всеки ден все повече и повече.
🇧🇬 България не е много далече от там (в геополитически смисъл) и неадекватната реакция на американския марионетен режим в страната създава огромни рискове за страната ни.
🔔 На Консултативния съвет за национална сигурност при президента изложих позицията на Възраждане, но не бях подкрепен от никого. Затова сега, както и във всички други подобни случаи, ще се обърнем към българския народ.
📍 На 21 октомври от 18 ч. Възраждане организира национална акция "Дайте шанс на мира".
🗺 Ще бъдат проведени шествия в София, Варна, Пловдив, Бургас, Велико Търново, Русе, Плевен и Ямбол. Разбира се, това е към този момент. Всеки, който желае, нека се чувства поканен да организира заедно с нас подобни шествия в своя град или село.
‼ Мирът и войната нямат партийна окраска, те важат за всички еднакво. В този момент обаче единствената политическа сила в България, която защитава мира, е Възраждане.
✅ Има и още нещо. Дори и да не ни засегне пряко, войната ще предизвика огромни бежански потоци. Слеят ли се с милионите нелегални емигранти в Турция, ще предизвикат потоп по границата ни. Единствените, които от години предлагаме разполагането на войската по границата ни, сме ние от Възраждане. Не го ли направим сега, след няколко седмици може да е късно.
📢 ‼  Призовавам всеки българин, който не иска България да заема страна в конфликта в Близкия изток, към който американския режим ни тласка така, както ни включи във войната в Украйна (с която вече имаме подписано споразумение за подкрепа), да излезе на 21 октомври от 18 ч. заедно с нас.
🕊 Нека дадем шанс на мира!

« Последна редакция: Октомври 08, 2024, 17:03:21 от lucho »

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2674
    • Профил
анексията на ГДР от страна на ГФР

- Хайде, хайде, посмали малко... Прочети подробно какво значи "анексия". По-скоро Съединението бе позволено и е израз на надеждите на "партньорите", че без война би могло да се натегнат спирачките на ГФР, когато то се претовари с изравняването на две различни Обществено-икономически нива... Тогава те не се натегнаха, но сега вече "Съюзниците" успяха - както и при иницииране на ПСВ, така и ВСВ. Световните (европейски) войни бяха направени с една и съща цел от англо-саксонските хибриди. Предшествани с икономически кризи. Сега се върви пак по познатата пътечка - и започнаха ТСВ!
« Последна редакция: Октомври 08, 2024, 12:01:10 от Eisblock »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10783
    • Профил
    • Личен сайт
Определение на думичката "Анексия" в БСЭ:
Quote (selected)
Аннексия (лат. annexio, от annexus — присоединённый), насильственное присоединение (захват) всей или части территории другого государства или народа.
След като нямаше референдум, анексията на ГДР от ГФР може да се счита за насилствен акт. Интересни са също тези материали по юридическата, икономическата и политическата страна на въпроса:
« Последна редакция: Октомври 08, 2024, 17:57:02 от lucho »

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2674
    • Профил
Гледай сега, употребата на думичката "Анексия" не е серозно. Може да се употреби за този случай, но звучи и е повърхностно и олеква.

Тука във форума има колеги които даже живеят понастоящем там и знаят много добре, как е било и как е сега.

Освен това, извадката със значението на дума е базирано на понятието "насилствено". Насилствено щеше да е, ако ГФР беше нападнала ГДР и като последствие е осъществила АНЕКСИЯ. Но тази стана възможна след като победителките от ВСВ се споразумяха по въпроса. В ГДР имаше брожение всред част от населението с което се доподгря този въпрос. Така и СССР получи своето обезщетение. В преговорите участваха също двете немски държави. Под черта:

- ОБЕДИНЕНИЕТО на Германиня бе извършено строго на държавни нива. Самият "Запад" обаче не бе във възторг.

В цитираната от теб статия се дават и твърдят "факти" със споменаване за подправяне на изборите- сериозно се съмнявам. От подправяне не е имало никаква нужда. Гедерейците бяха достатъчно заслепени от рекламите на "талашитни мебели в Кауфхофа" по ГФР-телевизията, гледана и в ГДР. Така, както Изтокът бе тотално ослепен и ошашавен от западната реклама и ефективна пропаганда, така ГДР-то бе от най-повлияните. Но и турбо-либерастията не бе включена на 100% и тогава самото съществувание на плебса в ГФР е било, преди началото на 90-те, на най-най-действителна висота спрямо лъскавата западна витрина.

Руски заглавия, а и западни, както предложената статия са достатъчно едностранчиви. Оправдава се и употребата на думата "анексия". Може да има хора и те да вярват на 100% в написаното... И вероятно измама е имало, но тя не бе на нивото на двете Германии като субекти - защото не е била нужна, преобладаваща там. Гедерето тогава бе закъсало, както останалите соц страни... Геферето - още не. 

Всичко бе конструирано и използвано от сащисания паразит още тогава за достигане до определено място във времето, пространството и в определена ситуация. Нали не си мислим, че нещата хрумват нейде си, у някоя глава и Събитията се стрелват в неизбрана предварително посока?!

- Тази Ситуация избрана тогава, е точно тази в сегашният Момент.
--------------------------------------------
PS Разбира се, всеки има право да се изразява със самоизбран слоган и понятия за представяне на своите убеждения, опитност и мисли. Ето защо съм далеч да променям дадености, още по-малко да налагам мой разбирания и изразни средства някому другиму. Може би съм се поувлякъл тук, но през годините съм изучавал много надълбоко тези събития и не само, така, че ми се струва как "Гедерейците" не заслужават да бъдат напъхвани в чужди, предоставени "случайно" калеври-понятия. Те получиха своят урок и бързо разбраха как стоят нещата. Още повече, че сега много добре се справят и запазват - защитават честа на Немският Народ. Да се надяваме - и бъдещето му.
« Последна редакция: Октомври 09, 2024, 03:10:04 от Eisblock »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10783
    • Профил
    • Личен сайт
Благодаря за пространното изложение на мнението ти. Не искам да споря, защото може би съм предубеден поради факта, че един наш много далечен роднина беше на много висока длъжност в ГДР, а и аз съм ходил на екскурзия там, но не и във ФРГ. (От екскурзията съм запомнил един много интересен факт, че музикантите от оркестъра на ресторанта в гр. Гера, в който се бяхме отбили да хапнем, се оказаха... българи!) Само искам да покажа една красноречива карта:

« Последна редакция: Октомври 09, 2024, 10:32:24 от lucho »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10783
    • Профил
    • Личен сайт
И накрая искам да подчертая, че за мен изразът "братските страни", който се използваше за страните от СИВ, не беше празен звук, а действително така ги чувствах!

Активен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4301
    • Профил
Струва ми се подходящо, във връзка с поста на Лъчо, да сложа за размисъл и това. Информацията е от около 10 г.


Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2674
    • Профил
Мерси Лъчо за красноречивата карта!
 :suicide:
- Отдавна го пиша и казвам: - Форматиране на населението в ГФР започва веднага след май 45-та. Това в ГДР, по една или друга причина, не е било истинско форматиране ,от корен. Тази карта го доказва, дори тя да е основана само по една или две точки от Списъка.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10783
    • Профил
    • Личен сайт
Моля, моля! :)))

(Всъщност, доколкото знам, французите отговаряли на "Мерси" пак с "Мерси". Не са като италианците да отговарят на "Грацие" с "Прего".)

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 578
    • Профил
Моля, моля! :)))

(Всъщност, доколкото знам, французите отговаряли на "Мерси" пак с "Мерси". Не са като италианците да отговарят на "Грацие" с "Прего".)
En français, après un merci on peut répondre "de rien" ou "je vous en prie".
 :smokin:

Активен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1470
    • Профил
Моля, моля! :)))

(Всъщност, доколкото знам, французите отговаряли на "Мерси" пак с "Мерси". Не са като италианците да отговарят на "Грацие" с "Прего".)
En français, après un merci on peut répondre "de rien" ou "je vous en prie".
 :smokin:
Ха-ха. Преди 2-3 месеца, не помня точно, се разминавам с едно симпатично девойче на една врата. И аз като представител на поколението, което отстъпвяше място  на по-възрастните и дамите, ѝ задържам вратата. Тя ми се усмихва мило и с едно звънко гласче ми казва „мерси.“ И аз, не знам защо ѝ отговарям: „Je vous en prie! На което получавам с един доста по- плътен тон: „Квоо!“
Не ѝ отговорих. Вече не ми беше симпатична.

Неактивен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2639
    • Профил
Днес е 10 октомври - Световен ден на психичното здраве. Направило ли ви е впечатление, че почти всички дати (дни и месеци), изписвани с еднакви числа са някакви празници?
1 януари - Нова година
2 февруари - досещате се
3 март - Националния ни празник
4 април - празник на психолозите (на опитващите се да лекуват лудите)
5 май 2024 - Великден (Някога беше и Ден на радиото)
6 юни - свободен (само светци и именни дни)
7 юли - Европейски ден на шоколада
8 август - Международен ден на котките
9 септември - Национален празник на НРБ
10 октомври - Световен ден на психичното здраве (на лудите)
11 ноември - Международен ден на науката и мира (по съвпадение започват Вълчите празници)
12 декември - Празник на занаятчиите (А защо да не го наречем Празник на КЕРПЕДЕНА? :0005:)

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25206
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
6 юни - свободен (само светци и именни дни)
7 юли - Европейски ден на шоколада
8 август - Международен ден на котките
В този свят на "изключителност" на всякакви малцинствени групи всеки ден е ангажиран с няколко техни празника.
Малка ни е годината, очаквам ако я налазят и различните полове да си наплюят ден ще се наложи всеки да празнува през година.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10783
    • Профил
    • Личен сайт
Днес е 10 октомври - Световен ден на психичното здраве. Направило ли ви е впечатление, че почти всички дати (дни и месеци), изписвани с еднакви числа са някакви празници?
1 януари - Нова година
2 февруари - досещате се
3 март - Националния ни празник
4 април - празник на психолозите (на опитващите се да лекуват лудите)
5 май 2024 - Великден (Някога беше и Ден на радиото)
6 юни - свободен (само светци и именни дни)
7 юли - Европейски ден на шоколада
8 август - Международен ден на котките
9 септември - Национален празник на НРБ
10 октомври - Световен ден на психичното здраве (на лудите)
11 ноември - Международен ден на науката и мира (по съвпадение започват Вълчите празници)
12 декември - Празник на занаятчиите (А защо да не го наречем Празник на КЕРПЕДЕНА?
Обяснението е просто. Тези "дни на еди-какво си" станаха толкова много, че все ще се падне и на тези дати с едно и също число и месец по някой такъв ден.
Но църквата не могат надмина. В църковния календар няма ден, който да не е на някой пророк, апостол, светец/-ица, великомъченик/-ица или мъченик/-ица.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10783
    • Профил
    • Личен сайт
5 май 2024 - Великден (Някога беше и Ден на радиото)
7-ми май беше и е Ден на радиото:



Както и с много други изобретения, и до ден днешен се спори дали изобретателят на радиото е Херц, Попов или Маркони, на електрическата крушка Едисон, Яблочков или Лодигин, на компютъра Бабидж, Атанасов или Цузе и т.н.
« Последна редакция: Октомври 11, 2024, 09:35:36 от lucho »

Неактивен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2639
    • Профил
Правилно, в грешка съм. Ден на радиото 5 май ми е останал в главата от ОТЕ "С.М.Киров". Вероятно сме го празнували на 5-ти, ако 7-ми е бил неучебен ден. Без значение!
Quote (selected)
Малцина са тези, които знаят, че изобретателят на радиотелеграфа Александър Попов е създал проект на станция за безжична телеграфна връзка на Русия... с България!
В Централния държавен архив на Военноморския флот на Русия се пази едно негово писмо и обяснителна записка към него за този проект. Писмото е било отправено до Главното управление на пощите и телеграфите в Русия за връзка между Одеса и Варна, в отговор на искането от 1902 г. на Министерството на външните работи "за необходимостта от създаване на безжичен телеграф между Одеса и Варна".
Quote (selected)
През 1907 г., според договор между българското и руското правителство, до село Франга (днес Каменар), северно от Варна, започва работа първият български безжичен телеграф. През лятото на 1911 г. на борда на крайцера „Надежда“ започва да работи радиостанция, а на 1 май 1912 г. влиза в редовна експлоатация първата българска брегова радиостанция до село Франга, „която служи за приемане и предание на телеграми от странство и България“.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10783
    • Профил
    • Личен сайт
Quote (selected)
През 1907 г., според договор между българското и руското правителство, до село Франга (днес Каменар), северно от Варна, започва работа първият български безжичен телеграф. През лятото на 1911 г. на борда на крайцера „Надежда“ започва да работи радиостанция, а на 1 май 1912 г. влиза в редовна експлоатация първата българска брегова радиостанция до село Франга, „която служи за приемане и предание на телеграми от странство и България“.
Значи оттогава датира и поделението, което и сега има там. Едно време имаше там релейки. Като бях в ареста, там съм чукал камъни с боен чук. Сега всеки месец минавам оттам.

Неактивен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2639
    • Профил
И още нещо. Майор Петър Груев, този същия дето играе основна роля в детронирането на Батенберг е първият, който лично работи за  осъществяването на телеграфната връзка между Варна и Одеса.
 
Quote (selected)
Първият телефонен разговор в София.
През 1884 година е проведен първият телефонен разговор в София. Трима млади офицери, завръщайки се от Русия, където получили военното си образование, донесли в столицата ни чудната техника, която буквално променя пътя на човечеството, изобретена от Александър Бел. Квартирата им била на днешната улица „Иван Вазов“, а през две къщи бил домът на полковник Решети. Високопоставен военен, който имал красива дъщеря. Единият от младите офицери – капитан Груев, изградил телефонната връзка. Дали с тези си свързочни умения офицерът е спечелил сърцето на госпожица Решети – не се знае, но се говори, че на 26 ноември 1884 година, когато линията между двете къщи проработила, красивата госпожица запяла от радост в слушалката. Същото направил и Стефан Стамболов, който присъствал на събитието. А през 1899 г. е осъществена първата междуградска връзка София – Пловдив.
Има известна вероятност този бесарабски българин да има кръвна връзка с моя род.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10783
    • Профил
    • Личен сайт
Починал е Кирил Кирилов Маричков (1944–2024)



"Щурците" при основаването им през 1967 г. (отляво надясно: Петър Гюзелев, Веселин Кисьов, Кирил Маричков и Петър Цанков)

Светла му памет на Киро! Останаха само Пепи Цанков и Валди Тотев...

« Последна редакция: Октомври 12, 2024, 17:54:04 от lucho »

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1363
    • Профил
Вечна му памет!
Отиват си един по един символите на безгрижната младост....

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 25206
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Легенда в българската музика, извън нея няма с какво хубаво да го запомнят.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10783
    • Профил
    • Личен сайт
Да, използваха художествено-творческата интелигенция за целите си. Артисти, музиканти, певци, писатели, художници и т.н. изведнъж повечето станаха седесари – и у нас, и в Русия.
« Последна редакция: Октомври 12, 2024, 19:35:22 от lucho »

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2839
    • Профил
Легенда в българската музика, извън нея няма с какво хубаво да го запомнят.

един от най-отвратителните ми спомени в живота ми.

маричков и минчев след вузовско на вии парти  заплашвват с цк на дкмс за да им платим двойно.

гнъс.

1987, ако не бъркам.


борци за.....ай да не казвам. плазмодии-хиени.
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...