Какво могат да ги попитат народните представители, което да е от полза на гражданите и да не нарушава съдебната независимост?
За много неща могат да ги попитат. За бавно правосъдие, за отказ от правосъдие, за осъдителни присъди в Страсбург, за контрола над държавните органи и прокуратурата и т.н. И то без да влизат в някакви конкретни подробности по конкретни дела. И стига вече с тая глупост "независима съдебна власт"! Тя е независима единствено в упражняването на функциите си. Във всичко друго е зависима. Включително в кадровата си политика. Политическите квоти във ВСС не са случайно там. И не ми казвай за чекове и баланси, защото това е евфемизъм за зависимост.
Хайде сега да седнем и да определим що е то бавно правосъдие, що е то отказ от правосъдие, как се стига до осъдителни присъди в Старсбург, как съдиите упражняват контрол над държавните органи и прокуратурата.
Съдиите следва да спазват закона, който те НЕ СА писали. Ако законът задължава, а не само позволява разтакаване, като например ако адвокатът е болен (порязал си е пръста като си е рязал ноктите), то следващото заседание е след половин година, когато пък на прокурора му е родила котката, то съдиите как трябва да постъпят? Съдийската функция е само една - да приложи закона такъв, какъвто е. За да може да го приложи успешно, трябва прокуратурата да си свърши работата успешно.
Един пример от местното правораздаване. Двама садисти, мъж и жена, убиват три непълнолетни девойчета. Жената пледира, че мъжът й я е накарал да участва в оргиите. Има видеозаписи от издевателствата, известно е, че ги има. Но до тях пръв се добира адвоката на жената и НЕ ги дава на съда. Понеже такива неща попадат в сивата зона на адвокатската тайна, прокуратурата не успява да ги получи законно към датата на процеса. Жената получава смехотворна присъда, въпреки че на всички, включително съдиите е ясно, че тя не е никаква жертва. Но такъв е законът, съдията дава максималното възможно от това, с което разполага. Кофти номер, но законен.