Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Юни 21, 2024, 09:04:35

Автор Тема: И сега? …  (Прочетена 770261 пъти)

kаily, Пенчо бре и 110 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 24241
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16080 -: Юни 06, 2024, 19:04:51 »
Quote (selected)
АЕЦ „Козлодуй“ е заредила гориво на „Уестингхаус“, престояло 4 г. в Чехия, която е отказала да го използва
Горивото на „Устингхаус“, с което беше зареден преди дни 5-и блок на АЕЦ „Козлодуй“, е престояло 4 г. в Чехия, която е отказала да го използва заради проблеми при употребата му.
...
Ядреното гориво се прилага под формата на таблетки, поместени в топлоотделящи елементи (ТОЕ), които са съставна част от топлоотделящата касета (ТОК). В случая с „Уестинхаус“ съществуват опасения, че здравината на топлоотделящия елемент е под въпрос, тъй като този тип касета вече е използван в Украйна, където реакторите, които са заредени с него, работят на понижена мощност, за да не се наруши целостта на стената на топлоотделящия елемент. Това означава, че или реакторите на АЕЦ „Козлодуй“ ще работят на по-ниска мощност, максимум 70 % и ще се произвежда по-малко ток, или рискуваме да бъде нарушена целостта на топлоотделещия елемент, което би могло да бъде много опасно.

Причината за това е, че точно топлоотделящият елемент възпрепятства попадането на радиактивни елементи от деленето в топлоносителя и предпазва от отделянето им в атмосферата. Нарушаването му е предпоставка за ядрен инцидент, от който последствията могат да бъдат пагубни както за служителите, така и за целия български народ.
https://obektivno.bg/aecz-kozloduj-e-zaredila-gorivo-na-uestinghaus-prestoyalo-4-g-v-chehiya-koyato-e-otkazala-da-go-izpolzva/
КеВ!
Добре че по аптеките още има йодни таблетки, и не са скъпи. :pissed-891:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 24241
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16081 -: Юни 06, 2024, 19:13:01 »
Quote (selected)
В Министерския съвет бяха подписани два договора за изграждане на Вертикалния газов коридор – за лупингите Кулата-Кресна и Рупча-Ветрино. Така през страната ни ще се транспортира газ през Гърция и Румъния за Украйна и региона.
https://obektivno.bg/balgariya-zapochva-izgrazhdaneto-na-vertikalniya-gazov-koridor-za-gaz-za-ukrajna-i-regiona/
"Вертикален"?
До сега тръбите все хоризинтално ги полагаха, това ще да е някакво евроатлантическо нохау.
Като чета за "зелената сделка" като нищо ще почнат вместо да извличат метана да го нашпомпват обратно в земната твърд.
Ми, имат пари, насмогнали са си на харчовете.... :cool-1084:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен deneb

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 353
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16082 -: Юни 06, 2024, 20:15:46 »
Quote (selected)
Районен съдия отказа да отнеме колата на Ивайло Нойзи Цветков в разрез със закона
...
Съдия Петров е аргументирал решението си с думите, че счита промените в НК за противоконституционни.
https://glasove.com/novini/rayonen-sadiya-otkaza-da-otneme-kolata-na-ivaylo-noyzi-tsvetkov-v-razrez-sas-zakona
Кеф ми е, спазвам закона.
Не ми е кеф - бем ти законите.
Това от районен кадия!
Че то и в колониите са спазвали повече писаните закони.
Интересно ако подсъдимият не се казваше Нойзи а Костадинов дали нямаше да му турят запор и на къщата>
За бацета, шишита, простиКирета няма да питам, те до съд няма да стигнат.
Още следствието ги оневинява, ако са убили по особено мъчителен начин пред камери неколцина потърпевши ще ги оневини прокуратурата.
Кадиите изобщо няма да се докоснат до такива дреболии. :pissed-891:
Извън името на подсъдимия, и аз съм на мнение, че разпоредбите са противоконституционни и в разрез с основните принципи на материалното наказателно право (не само нашето), най-общо изискващи наказанията да съответстват на тежестта на престъпленията (важи и за административните нарушения). Това е принцип веднъж при определянето на наказанията от самия законодател (в момента в нашия НК от безбройните вече неграмотни упражнения върху него има много диспропорции в това отношение) и втори път - при индивидуализацията им в границите на предвиденото наказание. Принципите на един цял правен отрасъл са ръководни за формулирането на всички негови норми и институти (за нашия законодател това е вече непосилно), та затова са и толкова важни. В случая и с просто око се вижда, че за едно и също престъпление конфискацията на превозното средство не представлява дори теоретично еднакво или сходно по тежест наказание (при индивидуализацията също има принципи и цели, които се съобразяват - смекчаващи или отегчаващи обстоятелства, други обстоятелства, мотиви и т.н.) - не е едно и също да конфискуваш ръждясала бричка и скъпа кола, респ. да присъдиш равностойността им. С което не казвам, че водачите и на двете не трябва да бъдат наказани или трябва да шофират след употреба на алкохол или наркотични вещества /аналози/ над съставомерните стойности, а казвам, че така справедливост в наказанието не се постига, не се постига и ограничаване на съответния вид престъпления - един ще плати напр. 1000-2000 лв, ако е управлявал чужда кола, друг ще бъде разорен, ако чуждата кола е била скъпа или служебно транспортно средство. И всичко това - за едно и също престъпление, даже в случая със скъпата кола може да има и редица смекчаващи обстоятелства, които да липсват в другия случай, а това предполага по-ниско наказание при индивидуализацията.
Несправедливостта на наказанието като държавна политика, изразена в законотворчеството, е не по-малко опасно от безнаказаността и води до още по-голям правен нихилизъм, до прецеденти, които утре ще се разпрострат безпрепятствено и върху други норми. Абсурдът днес може да изглежда, че засяга малък кръг хора, при това пристъпили закона, но утре ще засяга всички ни. Всъщност той вече ни засяга със самото си съществуване в закон.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 24241
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16083 -: Юни 06, 2024, 20:24:47 »
Quote (selected)
Извън името на подсъдимия, и аз съм на мнение, че разпоредбите са противоконституционни и в разрез с основните принципи на материалното наказателно право (не само нашето), най-общо изискващи наказанията да съответстват на тежестта на престъпленията (важи и за административните нарушения).
И аз не съм възхитен от поредното законово малоумие.
Коментирам конкретен казус и лицето ( с извинение ) което засяга или в случая не засяга.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен deneb

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 353
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16084 -: Юни 06, 2024, 21:17:12 »
Quote (selected)
Извън името на подсъдимия, и аз съм на мнение, че разпоредбите са противоконституционни и в разрез с основните принципи на материалното наказателно право (не само нашето), най-общо изискващи наказанията да съответстват на тежестта на престъпленията (важи и за административните нарушения).
И аз не съм възхитен от поредното законово малоумие.
Коментирам конкретен казус и лицето ( с извинение ) което засяга или в случая не засяга.
Разбрах. Според мен акцентът не е в лицето толкова (макар да съзнавам, че вероятно изглежда така на болшинството хора, на мен пък това лице ми беше неизвестно), колкото в мотивите на съдията. Сигурна съм, че конкретният съдия би отсъдил по същия начин и спрямо друг подсъдим. Истината е, че имаме общ голям законодателен проблем (по-скоро на законодателно ниво не е толкова видим, а с рефлекс в правоприлагането) - Конституцията има пряко действие, т.е. би трябвало всеки съдия да откаже да приложи противоконституционна норма, като се позове направо на конституционен текст. От друга страна законодателят (мъдро или?) е предвидил, че до обявяване на дадена норма за противоконституционна тя действа и поражда правни последици, т.е. решенията на КС по съответствие на закон с Конституцията имат действие занапред и който бит -бит, който е..н - е...н
Въпросът (и на правоприлагането, и доктринерен) е как да се съвместят двата режима на действие, които са в очевидна колизия. Аз също съм се позовавала в производство на Конституцията и на прякото й действие, понякога успешно, понякога - не. Смятам, че нормата за прякото действие на Конституцията има и трябва да има примат - КС я бъде сезиран за противоконституционност на закон, я не, пък какво и кога ще реши след години - Божа работа...а през това време законът действа.       

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8948
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16085 -: Юни 06, 2024, 21:43:54 »
Тука да не е Америка с прецедентното ѝ право!? Не може съдия да решава, кой закон да се спазва и кой не!

Quote (selected)
Ако все пак някой съд откаже да приложи закон поради противоречието му с Конституцията, то получава от касационната инстанция отговор като този в мотивите на решение №2706/23.2.2012 г. по адм. д. №15450/2011 г. на IV отд. на ВАС: „Приетата от съда противоконституционност на законова разпоредба (чл. 41, ал. 2 от ЗПУГДВМС), като основание за отмяна на индивидуален административен акт, нарушава принципа за разделение на властите и възложените правомощия на конституционно определен орган за установяване на противоконституционност на законите/quote]
« Последна редакция: Юни 06, 2024, 21:53:08 от Maximus II »
Ние си ги избрахме!

Активен deneb

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 353
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16086 -: Юни 06, 2024, 22:54:26 »
Тука да не е Америка с прецедентното ѝ право!? Не може съдия да решава, кой закон да се спазва и кой не!

Quote (selected)
Ако все пак някой съд откаже да приложи закон поради противоречието му с Конституцията, то получава от касационната инстанция отговор като този в мотивите на решение №2706/23.2.2012 г. по адм. д. №15450/2011 г. на IV отд. на ВАС: „Приетата от съда противоконституционност на законова разпоредба (чл. 41, ал. 2 от ЗПУГДВМС), като основание за отмяна на индивидуален административен акт, нарушава принципа за разделение на властите и възложените правомощия на конституционно определен орган за установяване на противоконституционност на законите/quote]
Получава и други отговори от върховните инстанции (Това за жалост са инстанциите с най-много противоречиви съдебни актове по прилагането на едни и същи норми, а често правораздават и по целесъобразност, аз самата имах случай, в който състав на ВАС постанови противоречив на собствената му практика съдебен акт, що остана за други състави). Не става дума за прецедентно право, нито за избор на съдията кой закон да приложи - и за това си има правила при колизия. Парадоксът е в едновременното разпоредено от самата Конституция нейно пряко действие (чл.5), на което именно основание се прилага тя, а не законът, който й противоречи (и ВКС има такава практика) и правомощието да обяви за противоконституционна норма на КС, което обявяване действа занапред. Някои състави опитват да примирят двата режима, като считат, че съдът, правоприлагайки по конкретен спор и отказвайки да приложи закон, противоречащ на Конституцията, не отнема правомощието на КС и не обявява закона за противоконституционен спрямо всички и занапред, а прилага според правилата на ЗНА по-горния по степен (в случая висшия спрямо цялото законодателство) нормативен акт само по конкретния казус. За мен това е правилната позиция - инак нормите на Конституцията остават мъртви, ако законодателят  приема противоконституционни разпоредби  - никак не е рядкост в последните години, явно конституционният законодател при писането на Конституцията дори не е сънувал какви ще ги натворят наследниците му и в какви огромни мащаби ще поразят цялото ни законодателство, а оттам и правораздаване. Темата е непосилна за тук, само маркирам за пояснение на горния си пост.         

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7704
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16087 -: Юни 07, 2024, 00:19:50 »
Цитат на: deneb
Сигурна съм, че конкретният съдия би отсъдил по същия начин и спрямо друг подсъдим.

Аз пък съм сигурен, че българските магистрати са с невероятно гъвкави "вътрешни убеждения" на принципа "наш човек - ненаш човек".
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен deneb

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 353
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16088 -: Юни 07, 2024, 06:52:34 »
Цитат на: deneb
Сигурна съм, че конкретният съдия би отсъдил по същия начин и спрямо друг подсъдим.

Аз пък съм сигурен, че българските магистрати са с невероятно гъвкави "вътрешни убеждения" на принципа "наш човек - ненаш човек".
Има и такива, Нор, ама не бих сложила всички в кюпа - лични дългогодишни наблюдения. Още имаме невероятно читави прокурори и съдии на всички нива, дай Боже да устискат.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7704
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16089 -: Юни 07, 2024, 14:20:03 »
Положението на държавата ни и народа ни ясно показва кой от двама ни е правият.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9512
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #16090 -: Юни 07, 2024, 19:01:19 »
Мисля, че показва не кой от двама ви е правият, а че читавите май останаха в малцинство.



Доклад от 25 страници доказва, че "Туарегът" на НСО с К.Петков се е движела с поне 140 км/ч и именно тази много висока скорост е основната причина за смъртта на водача на "Аудито"

Екипът, съставил доклада, е в състав:
Quote (selected)
1. Диана Русинова – експерт;
2. Инж. Димитър Кирилов – експерт;
3. Ивайло Желязков – експерт;
4. Инж. Ангел Попов – експерт;
« Последна редакция: Юни 07, 2024, 19:10:49 от lucho »

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1503
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16091 -: Юни 07, 2024, 19:04:35 »
Това се знае от ден първи на инцидента, при който заради тоя дебил Петков загина човек. Не забравяйте, че въпросното недоразумение беше вкарано във властта в разрез със закона от президента Радев. И доста успешно се окопа там.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9512
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #16092 -: Юни 07, 2024, 19:09:10 »
Петков е бил вкаран във властта по заповед от САЩ – по същия начин, както всичко друго, което става през последните години в България, става по заповед от САЩ.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9512
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #16093 -: Юни 07, 2024, 19:12:45 »
Варна се превръща във военен полигон, а гражданите биват заплашвани и репресирани
Цитат на: Васил Василев
"Случаят е от миналия петък и ситуацията се разиграва на кръговото кръстовище в района на "Максуда". Става въпрос за конвой от поне 67 натовски камиони, ескортирани от военна полиция.

Кръговото беше затворено от военна полиция, с изключение на входа, от който камионите трябваше да преминат. По стечение на обстоятелствата се оказах първа кола и след като видях, че скоро няма да успея да премина, слязох от автомобила да изпуша една цигара.

Реакцията на патрула на военна полиция се прояви чрез изказване по мегафон с думите:
Quote (selected)
Всички да запазят позициите си, защото в противен случай ще бъдем принудени да открием огън!
След като това се чу по мегафона, останалите водачи се ядосаха и започнаха да излизат от автомобилите си. Ние им зададохме въпроса на какво основание някой ще открива огън срещу нас, но отговор не получихме."
(Пресконференцията на "Възраждане" по въпроса е 13-минутна и може да се види и чуе тук: https://www.youtube.com/watch?v=skDp02y62o4 )

Щом е било в петък (31.V.24 г.), значи това е друга военна колона, защото тази, която аз видях, я видях в събота (1.VI.24 г.) и имаше по-малко коли. А Георги на пресконференцията разказва за случай във вторник. Значи това са три различни военни колони!

(Пък ти, Здравке, продължавай да си свиркаш безгрижно...)
« Последна редакция: Юни 07, 2024, 19:37:04 от lucho »

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3679
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16094 -: Юни 07, 2024, 19:22:13 »
Още имаме невероятно читави прокурори и съдии
Тъй като „читав“ означава невредим, здрав, да разбираме ли, че тези прокурори и съдии (засега) не са с изпочупени крайници?
Или става дума за способност, почтеност, добросъвестност?

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1666
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16095 -: Юни 07, 2024, 19:38:36 »
Още имаме невероятно читави прокурори и съдии
Тъй като „читав“ означава невредим, здрав, да разбираме ли, че тези прокурори и съдии (засега) не са с изпочупени крайници?
Или става дума за способност, почтеност, добросъвестност?

---
Ярка демонстрация на text comprehension problem, с елемент на заяждане as usual.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9512
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #16096 -: Юни 07, 2024, 19:40:55 »
Този човек явно има сериозни психически проблеми и се нуждае от специализирана психотерапия. А ние не сме длъжни да търпим непрекъснатите му изцепки тук. Ето защо съм му оказал честта да е единственият в списъка ми на игнорираните потребители.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7794
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16097 -: Юни 07, 2024, 22:12:05 »
В случая и с просто око се вижда, че за едно и също престъпление конфискацията на превозното средство не представлява дори теоретично еднакво или сходно по тежест наказание (при индивидуализацията също има принципи и цели, които се съобразяват - смекчаващи или отегчаващи обстоятелства, други обстоятелства, мотиви и т.н.) - не е едно и също да конфискуваш ръждясала бричка и скъпа кола, респ. да присъдиш равностойността им.
категорично не съм съгласен! я малко да поясня, пък ако не съм прав - ще ме поправяш.

значи, първо: иде реч за оръдие на престъпление и няма никакъв смисъл да го мериш колко струва. ако има юриспруденция, според която на застрелялия някого със скъп автоматичен пистолет му конфискуват един-два патрона, а останалото му го връщат пак да пуца, щото толкова е стойността на една сопа с 4-5 набити в нея пирона, и с нея може да се постигне същия ефект - аз за тази юриспруденция не съм чувал.

но съм чувал как в швейцарско глобата за превишена скорост е процент от доходите на нарушителя. швейцария правова държава ли е?

що не вземеш да питаш мвр коя е най-евтината кола в движение /имат база данни, ще отговорят/ и да заковеш глобата на тази стойност? и да гледаш как ламборджинита и мазератита карат като отвързани? хващат го, фърля 100-200 лв и айде пак. колко жертви по пътя още искаш?

защо в цяла ойропа и северна америка данъците на богатите са не само повече като абсолютна стойност, но и като процент? според теб тези нарочно ли са го направили така или има нещо, наречено солидарност и друго нещо, наречено справедливост, според които неща този с повече възможности трябва да участва с по-голям дял?

Quote (selected)
Несправедливостта на наказанието като държавна политика
точно това наказание изразява некъв стремеж към справедливост в смисъл да накажеш богаташите така, че да ги заболи. а именно справедливостта е в огромен дефицит в правораздавателната ни система /мое мнение, възможно е и да не съм прав, опровергай ме/.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7794
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16098 -: Юни 07, 2024, 22:25:57 »
иначе от седмица съм в отпуска и точно се върнахме от майорка. посрещна ни страхотно време, не бях вярвал, че в началото на юни човек ще може да се къпе из морето. хвърлях по едно око на форума, ама мразя да пиша от хенди, пък по политическите простотии май няма сми, така че единствено на това горното отговарям.

ще сложа някоя и друга снимка, ама утре или други ден - сега съм скапан.

като цяло - отлично организирано /букнахме си полет с хотел от туи/, летището в палма е нещо страховито - всеки 5 мин кацат 4-5 самолета и отлитат още толкова. иначе - голям пи ар, голяма реклама, нашето или гръцкото море си ми харесва повече. на плая де муро, дето го водят най-хубавия плаж, имаше 3 реда чадъри и тук-там 4.

обаче сезонът им почва от края на май и завършва не знам кога - октомври или ноември.

станах фен на сангрията.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 24241
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16099 -: Юни 07, 2024, 22:31:38 »
Quote (selected)
но съм чувал как в швейцарско глобата за превишена скорост е процент от доходите на нарушителя. швейцария правова държава ли е?
Превишената скорост е едно, имаш ламборджини за няколкостотин хиляди, сипваш по две туби безин на 100 км, плащаш и глоби.
В случая става въпрос за "Пешо" де ударил две вместо една ракия на обед и се качил на бетоновоза за 100 000 евра, на комбайна за 300 000 и сега ще плаща толкова. Нищо общо с превишената скорост.
« Последна редакция: Юни 07, 2024, 22:38:25 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7794
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16100 -: Юни 08, 2024, 18:12:08 »
В случая става въпрос за "Пешо" де ударил две вместо една ракия на обед и се качил на бетоновоза за 100 000 евра, на комбайна за 300 000 и сега ще плаща толкова. Нищо общо с превишената скорост.

обаче умреш да цвъцкаш простотии. не, в случая става въпрос за гнусното същество с прякор нойзи, за когото по неизвестна причина законът си взе почивка.

навява ми асоциация с цвъц, когото като трябваше да го регистрират, нададе вой как наредбата е незаконна. а наредбата беше приета, подписана и засилена за изпълнение от вътрешния министър цвъц. такива неща.

колкото до "пешо" - ми като е цапнал две ракии кво прави на пътя с комбайна /който между другото не е мпс, не е средство за превоз, а машина. самоходна/? като минимум ще си спечели един як пердах от собственика на въпросния комбайн - сепак на никого не му е драго да фърли между четвърт и половин милион за техника и да гледа как некъв я бастисва.

Активен deneb

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 353
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16101 -: Юни 08, 2024, 22:24:49 »
В случая и с просто око се вижда, че за едно и също престъпление конфискацията на превозното средство не представлява дори теоретично еднакво или сходно по тежест наказание (при индивидуализацията също има принципи и цели, които се съобразяват - смекчаващи или отегчаващи обстоятелства, други обстоятелства, мотиви и т.н.) - не е едно и също да конфискуваш ръждясала бричка и скъпа кола, респ. да присъдиш равностойността им.
категорично не съм съгласен! я малко да поясня, пък ако не съм прав - ще ме поправяш.

значи, първо: иде реч за оръдие на престъпление и няма никакъв смисъл да го мериш колко струва. ако има юриспруденция, според която на застрелялия някого със скъп автоматичен пистолет му конфискуват един-два патрона, а останалото му го връщат пак да пуца, щото толкова е стойността на една сопа с 4-5 набити в нея пирона, и с нея може да се постигне същия ефект - аз за тази юриспруденция не съм чувал.

но съм чувал как в швейцарско глобата за превишена скорост е процент от доходите на нарушителя. швейцария правова държава ли е?

що не вземеш да питаш мвр коя е най-евтината кола в движение /имат база данни, ще отговорят/ и да заковеш глобата на тази стойност? и да гледаш как ламборджинита и мазератита карат като отвързани? хващат го, фърля 100-200 лв и айде пак. колко жертви по пътя още искаш?

защо в цяла ойропа и северна америка данъците на богатите са не само повече като абсолютна стойност, но и като процент? според теб тези нарочно ли са го направили така или има нещо, наречено солидарност и друго нещо, наречено справедливост, според които неща този с повече възможности трябва да участва с по-голям дял?

Quote (selected)
Несправедливостта на наказанието като държавна политика
точно това наказание изразява некъв стремеж към справедливост в смисъл да накажеш богаташите така, че да ги заболи. а именно справедливостта е в огромен дефицит в правораздавателната ни система /мое мнение, възможно е и да не съм прав, опровергай ме/.
Съгласна съм, че може да не си съгласен с мен  :)))
Не ми се иска да превръщаме темата в доктринерна дискусия, но ще отбележа само, че наказанията и въобще наказателноправните последици не се налагат и изтърпяват за това, че някой е богат, съответно бедният не се освобождава от тях на това основание, а за извършено конкретно нарушение или престъпление, като определянето на наказанието и впоследствие индивидуализацията винаги са били подчинени на характера на нарушението/престъплението и неговата тежест.
Този принцип е бил провеждан последователно в наказателната политика и е основен все още и в нашия НК (чл. 35, ал.2 от НК. Макар и отнемането в полза на държавата да не е наказание, а допълнителна последица при конкретни престъпления, то на практика с тези разпоредби и специално с присъждането на равностойността (без оглед на тежестта на престъплението), ако превозното средство не е собственост на извършителя, се превръща в наказание, в своего рода парична санкция - глоба. А тази последица вече няма общо със самото престъпление и неговата тежест.
Дори и при отнемане в полза на държавата на вещите, предназначени или послужили за извършване на умишлено престъпление, когато имахме нормален все още НК, се предвиждаше отнемане само на вещите, принадлежащи на осъдения, но без присъждане на равностойност, ако са чужди, именно за да не се превръща тази мярка в прикрита глоба. Това присъждане на равностойност при чужди вещи взеха да го цвъкат безпринципно в последните няколко години (нали не проявяваш наивността да мислиш, че го правят заради ограничаване на престъпленията или справедливостта?), а са го взели механично от разпоредбите за отнемане на предмета или придобитото (облагата) от престъплението, в който случай има резон и не случайно едновремешният законодател е разграничил хипотезите на отнемане - какво точно отнемаш и защо.
Не случайно също (но интересно защо принципът е приложен само в една норма, макар и да няма някакво различие по същество с останалите престъпления, при които се прилага чл. 53 НК) в една от нормите на НК - чл. 240а, ал.7 - отнемането не се допуска, ако стойността на вещта явно не съответства на тежестта на нарушението - т.е. принципът съвсем не е чужд на законодателя, но не го е провел последователно, а именно без някаква единна философия и замисъл дава вид, че бори едни престъпления, макар и с неадекватни средства. Резултат няма да има, нито постигане на справедливост. Най-много да се стигне до завишаване на кражбите на коли от безимотни пиячи.
Сам си го казал с глобите в Швейцария - зависят от доходите на нарушителя и това именно е справедливо, същото е предвидено и в нашия ЗАНН - размерът на глобата да се съобразява с имущественото състояние на нарушителя (чл.27, ал.2).
А пак в същия закон (чл. 20, ал.4) е заложен принцип, че вещите не се отнемат, ако тяхната стойност явно не съответства на характера и тежестта на нарушението.
За данъците въобще няма да се произнасям, защото нямат общо с темата и принципите на определянето им са съвсем различни - справедливостта при прилагане на наказателната репресия и при определяне на данъците има съвсем различни измерения и критерии.


 

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9512
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #16102 -: Юни 08, 2024, 22:59:28 »
Няма да е зле след определен срок все пак да ги връщат тия коли на собствениците.
Хм... при убийство или опит за убийство дали отнемат оръдието на престъплението?



Искам да направя технически коментар за изборите. Мисля, че е допустимо в деня за размисъл. Една съфорумка тук искаше да изчака да види резултата на дадена партия в т.н. "текущи данни" (незаконно публикувани!), за да прецени дали да гласува за даден кандидат-депутат, поставен на първо място в листата. Но дори ако приемем, че т.н. "текущи данни" отразяват вярно резултата на дадена партия или коалиция и показват, че тя ще има поне 4%, това още не означава, че въпросният кандидат-депутат ще влезе в НС. Това ще стане, само ако след подреждането на резултатите в проценти на всеки многомандатни избирателен район (МИР), неговият МИР попада сред първите N по процент гласове, където N е броят депутати, които тази партия или коалиция печели. Ако N е по-голямо от броя на МИР-овете, това се повтаря и за вторите в листите, после евентуално за третите и така нататък, докато се изчерпи N. (Поне аз мисля, че именно така определят точно кои хора влизат и кои не.) Така че няма как да се предвиди конкретно даден кандидат дали ще стане депутат. Да не говорим пък за преференциите.

Едно от романтичните неща на изборите е, че не може (или поне не би трябвало да може!) да се предвидят резултатите, докато не свършат и не мине известно време да преброят гласовете. Точно това е тръпката! Също като едновремешната фотография или кинематография, когато не се знаеше какво е излязло на снимката или филма, докато не се прояви лентата. А не като сегашната цифрова електронна фотография, където тази тръпка изобщо я няма. Да не говорим, че едно време трябваше и да нагласяш блендата и фокуса на ръка, дори да имаш огледално-рефлексен фотоапарат със светломер, който измерва през обектива (TTL = throgh the lens) и чието показание се показва във визьора. Още по-голяма беше тръпката, когато снимаш с прост фотоапарат като "Смена", при който няма такива улеснения.

С тези предварителни "текущи данни" убиват цялата тръпка, също както с електронната цифрова фотография и видеозаснемане убиха романтизма на фотографията и кинематографията с химическа обработка на фотоматериалите. (Поне при фото- и кинолюбителите тази тръпка я имаше – знам това от личен опит; при професионалистите не знам как е било, защото не съм бил такъв.)

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7794
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16103 -: Юни 08, 2024, 23:22:26 »
Не ми се иска да превръщаме темата в доктринерна дискусия, но ще отбележа само, че наказанията и въобще наказателноправните последици не се налагат и изтърпяват за това, че някой е богат, съответно бедният не се освобождава от тях на това основание, а за извършено конкретно нарушение или престъпление, като определянето на наказанието и впоследствие индивидуализацията винаги са били подчинени на характера на нарушението/престъплението и неговата тежест.
хммм, аз пък си мислех, че наказанието е с цел превъзпитание, щото "извинявай, другарче, повече няма да правя така" не върви при повечето престъпили законите индивиди.

и ако наказанието е "да оди бос", то на бедния му конфискуват опинците, а на богатия - трандафорите. без значение на стойността им. съответно ако наказанието е "да оди пеш", то следва конфискация на превозното средство. пак без значение на стойността му. а конфискацията на книжката е точно това - да одиш пеш. и ако съпросното средство не е собственост на нарушителя - нарушителя се глобява, обаче има и друг момент - този, дето му е дал оръдие за убийство в ръцете - щото бмв 400 коня си е оръдие за убийство при наличие на впиянчен или нардусан шофьор - така че личното ми мнение е, че и предоставилият превозното средство също трябва да понесе некво наказание за безхаберието си, ама това е друга тема.

отделно, че прави изключително неприятно впечатление простичкия факт, че един от тези, който е гласувал въпросния закон, бива поставен над него. изключително порочно. именно затова аналогията ми беше с цветанов, който също тръгна да се поставя над наредбата, приета от самия него. от него, ама за другите. не за него. тука същото. а бе вони бе. вони, та не се трае.

верно, че този съдия е некъв ръб, ама в конкретния случай вади очи, вместо да изписва вежди.

и накрая - диването нойзи е публична личност. а има един куп становища, че публичните личности трябва да го отнасят по-тежко от обикновените граждани, щото трябва да служат за пример на останалите. е какъв е примера сега?

а бе гнус отсекъде. а ти ще ми обясняваш за индивидуализация.

------------

та кажи според теб трябва ли наказанието да бъде такова, че да направи максималното провинилият се да осъзнае простъпката си и да не я повтори повече, и в този смисъл конфискацията на беемвето на шумния щеше ли да подейства по-добре или не.

щото аз лично съм убеден, че тея лекета си мислят, че закони за тях няма, и съответно след някой и друг месец ще има убит от този или некъв такъв подобен, участвал в приемането на въпросната промяна и поставил се над нея. кирчо вече уби един, мисля че жената се отърва.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7442
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16104 -: Юни 08, 2024, 23:27:35 »
С тези предварителни "текущи данни" убиват цялата тръпка, също както с електронната цифрова фотография и видеозаснемане убиха романтизма на фотографията и кинематографията с химическа обработка на фотоматериалите. (Поне при фото- и кинолюбителите тази тръпка я имаше – знам това от личен опит; при професионалистите не знам как е било, защото не съм бил такъв.)

Просто идея си нямаш за какво говориш.

Но това е за отделна тема, не за тук.
the lamers club honourable member …

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7794
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16105 -: Юни 08, 2024, 23:37:18 »
верно, че този съдия е некъв ръб, ама в конкретния случай вади очи, вместо да изписва вежди.

отделно, че е хубаво да се провери колко други решения от същия съдия има по този казус и какви точно са. сигурно си по-запозната от мен с информационната система на софийските съдилища. то не е трудно да си по-запозната, след като аз никога не съм се сблъсквал с нея.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9886
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16106 -: Юни 08, 2024, 23:46:02 »
Аз за тръпката да кажа...
Ма на който му се убива тръпката, да не ги следи.
В САЩ май е разрешено текущото обявяване на резултатите. У нас що не е?
И аз се каня да гласувам преференциално. Да не искате да кажете, че ако кандидат спечели  1/3 гласове от всички дадени за въпросната партия, пак може да не влезе, нищо че партията ще вкара трима депутата. Примерно казано.
Ако изборите не променят нищо, що ги отмениха в Украина и Израел?

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 783
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16107 -: Юни 09, 2024, 00:06:59 »
Happy Election Day! И да гласувате мъдро и разумно! :c0301:

Активен deneb

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 353
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16108 -: Юни 09, 2024, 01:39:59 »
Не ми се иска да превръщаме темата в доктринерна дискусия, но ще отбележа само, че наказанията и въобще наказателноправните последици не се налагат и изтърпяват за това, че някой е богат, съответно бедният не се освобождава от тях на това основание, а за извършено конкретно нарушение или престъпление, като определянето на наказанието и впоследствие индивидуализацията винаги са били подчинени на характера на нарушението/престъплението и неговата тежест.
хммм, аз пък си мислех, че наказанието е с цел превъзпитание, щото "извинявай, другарче, повече няма да правя така" не върви при повечето престъпили законите индивиди.

и ако наказанието е "да оди бос", то на бедния му конфискуват опинците, а на богатия - трандафорите. без значение на стойността им. съответно ако наказанието е "да оди пеш", то следва конфискация на превозното средство. пак без значение на стойността му. а конфискацията на книжката е точно това - да одиш пеш. и ако съпросното средство не е собственост на нарушителя - нарушителя се глобява, обаче има и друг момент - този, дето му е дал оръдие за убийство в ръцете - щото бмв 400 коня си е оръдие за убийство при наличие на впиянчен или нардусан шофьор - така че личното ми мнение е, че и предоставилият превозното средство също трябва да понесе некво наказание за безхаберието си, ама това е друга тема.

отделно, че прави изключително неприятно впечатление простичкия факт, че един от тези, който е гласувал въпросния закон, бива поставен над него. изключително порочно. именно затова аналогията ми беше с цветанов, който също тръгна да се поставя над наредбата, приета от самия него. от него, ама за другите. не за него. тука същото. а бе вони бе. вони, та не се трае.

верно, че този съдия е некъв ръб, ама в конкретния случай вади очи, вместо да изписва вежди.

и накрая - диването нойзи е публична личност. а има един куп становища, че публичните личности трябва да го отнасят по-тежко от обикновените граждани, щото трябва да служат за пример на останалите. е какъв е примера сега?

а бе гнус отсекъде. а ти ще ми обясняваш за индивидуализация.

------------

та кажи според теб трябва ли наказанието да бъде такова, че да направи максималното провинилият се да осъзнае простъпката си и да не я повтори повече, и в този смисъл конфискацията на беемвето на шумния щеше ли да подейства по-добре или не.

щото аз лично съм убеден, че тея лекета си мислят, че закони за тях няма, и съответно след някой и друг месец ще има убит от този или некъв такъв подобен, участвал в приемането на въпросната промяна и поставил се над нея. кирчо вече уби един, мисля че жената се отърва.
Боже мой! Дори не виждам смисъл по същество да споря. За да ми задаваш някои въпроси, очевидно не си прочел първия ми пост или си го чел избирателно. На това няма какво да отговоря, нито ще се повтарям. В последните 30 години имаме явна свръхкриминализация, непрекъснати изменения в НК  в посока повишаване на наказуемостта, в маса текстове нацвъкаха това отнемане и респ. присъждане на равностойност и пак престъпността си расте и расте. Дали пък причините не са другаде, а не във вида и размерите на наказанията? При тия резултати е повече от очевидно, че са другаде. Но там не се пипа, важното е да приемаме норми, от които да събираме пари. Цялото ни законодателство (независимо от отрасъла) вече е подчинено само на тази цел. 
Това за публичните личности, че трябвало да го отнасят "по-тежко от обикновените граждани, щото трябва да служат за пример на останалите" (в контекста на наказателното правораздаване) и купа становища по този въпрос просто ме накара да онемея. До този момент мислех, че сме колеги, но след това изречение ми позволи да се съмнявам. Все пак ще напомня, че наистина има куп становища, но те касаят критиката към публичните личности (по-специално към политиците и участниците във властта), по-фриволното тълкуване на правото им на личен живот и т.н., но в никакъв случай наказателноправния им статут, който е еднакъв и трябва да е еднакъв с този на всички останали подсъдими лица. Само фактът, че са публични личности не означава, че са с повишена обществена опасност или?
За мен пък този Нойзи не е публична личност - не го познавам, не съм го чувала, и?   

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2483
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16109 -: Юни 09, 2024, 04:27:54 »
Вчера следобед, за първи път в този ден  си пускам Тубата, за да гледам едно много интересно културологично предаване, за което съм абонирана и следя.

Първа серия:
На петата минута, вместо рекламата, хоп - суратят на акаденков с агитационно клипче. След десетина минути - пак това отровно леке с друго клипче. (На миналите избори така ми се появяваха Киртака и Гушавия, а на лекето съм му скроила шапката още през далечната 2015, когато беше зам.-министър на ГЕРБ в МОН, и не мога ни да го гледам, ни да го слушам, ни да го понасям)
Звъня на единствения даден за връзка телефон - деловодството, приемали само писмени сигнали.
Писмени, писмени. Пиша на единствения мейл за връзка - предаването, клипчетата по час и минути, титлите на лекето не споменавам, само име и фамилия. Моля да вземат мерки.

Втора серия:
След петнадесетина минути - пак лекето с агитационно клипче.
Пак пиша. Този път настоятелно им обръщам внимание, че лекето е водач на листата на ПП в моя избирателен район и още по-настоятелно ги съветвам да се обърнат към българската секция на Тубата, защото никой не е длъжен да търпи да му натрапват които и да било кандидати на която и да било партия в деня за размисъл.

Развръзка:
И  - о, чудо! - клипчетата се прекратиха.

Епилог:
Вие какво бихте си помислили на мое място? Е, аз си помислих нещо крайно нелицеприятно. 😉

ПослеСпис:
Знам обаче, че голяма част от ръководствата - бивши и настоящи на някогашното ВХТИ (много добро висше училище беше, от него нищо не остана), сега, с извинение, университет, и пудрите в него ще гласуват за лицето - то дори ходи на предизборна среща с тях там, въпреки че това по ЗВО забранено пада,  щото са синджир марка, барабар с гербавия кмет, понеже едни там масони..., чиято следа води през Търговска лига - Шшшайка фарма-СърДца и мозъци извън България чак до първата дружка на собственика на Давоския форум, присъстващ там по лична покана на самия Клаус Шваб, българин по произход и собственик на споменатата по-горе Шайка. И не, не е конспиративна теория.
« Последна редакция: Юни 09, 2024, 04:51:42 от Zeitgeist »

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2333
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16110 -: Юни 09, 2024, 07:47:28 »
верно, че този съдия е некъв ръб, ама в конкретния случай вади очи, вместо да изписва вежди.

отделно, че е хубаво да се провери колко други решения от същия съдия има по този казус и какви точно са. сигурно си по-запозната от мен с информационната система на софийските съдилища. то не е трудно да си по-запозната, след като аз никога не съм се сблъсквал с нея.
Навремето Плоудън бил един от най-личните английски юристи. Когато го попитали каква законова защита има против газенето на чужди ниви от свине, той отговорил, че за това има много ясна и подробно разписана защита. Когато, обаче, другият казал, че свинете, за които става въпрос, са на самия съдия, той рекъл: "А-а-а, така ли? Случаят тогава е съвсем друг."
От там и поговорката, вярна от време оно та до наши дни: "Когато двама души направят едно и също, то не е едно и също."  ;)

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8948
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16111 -: Юни 09, 2024, 07:55:54 »
Забраната за агитация в деня за размисъл е безсмислена. Не агитацията влияе на избора, а промиването на мозъци, унищожаването на традиционния морал, на християнския, моралната деградация е резултат от либерализма, много преди т.н. "ден за размисъл". Съществено влияние има и създаването на партиини клиентели.
Ние си ги избрахме!

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2483
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16112 -: Юни 09, 2024, 08:04:10 »
Забраната за агитация в деня за размисъл е безсмислена.
Безсмислени са единствено твоите интерпретации - законът е закон и трябва да се спазва от всички, дори от "почЕтените" киртаци, включително и от пишман академиците им, включително и от песовете им в Тубата

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10172
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16113 -: Юни 09, 2024, 08:11:50 »
От там и поговорката, вярна от време оно та до наши дни: "Когато двама души направят едно и също, то не е едно и също."

Toва е вярно, но не в хоремашкия смисъл на съждението, а в правния. Няма "едно и също" престъпление. Един и същ може да е предметът на престъпление, но не и обстоятелствата около всяко конкретно престъпление, личността на извършителя, обществената опастност и много други. Което не е едно и също. И най-простото доказателство за това е един бегъл поглед на НК. Различните хипотези, наказанията "до ...", "от ... до", "и ,,, или" и т.н. ясно показват, че няма едно и също престъпление.

Активен deneb

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 353
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16114 -: Юни 09, 2024, 08:31:32 »
От там и поговорката, вярна от време оно та до наши дни: "Когато двама души направят едно и също, то не е едно и също."

Toва е вярно, но не в хоремашкия смисъл на съждението, а в правния. Няма "едно и също" престъпление. Един и същ може да е предметът на престъпление, но не и обстоятелствата около всяко конкретно престъпление, личността на извършителя, обществената опастност и много други. Което не е едно и също. И най-простото доказателство за това е един бегъл поглед на НК. Различните хипотези, наказанията "до ...", "от ... до", "и ,,, или" и т.н. ясно показват, че няма едно и също престъпление.
Прав си, така е, но Змейко сигурно иска каже, че се касае все за един и същ състав.
Обаче, ако разтеглим още малко неговия казус, аз на мястото на законодателя бих предвидила квалифициран състав -ако свинете са собствени или под надзора на съдията и тогава наистина работата ще е друга  :)))   
Нашите вече така си пишат и квалифицираните състави, пък и останалите - без грам мисъл, що и аз да не си позволя един такъв състав?!

Светице, аз този същия по билбордовете като го видя (а ми се налагаше при пътуване по един и същ булевард в чужд град да мина сто пъти покрай него), веднага затварям очи, добре че не шофирам.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9512
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #16115 -: Юни 09, 2024, 09:02:20 »
В САЩ май е разрешено текущото обявяване на резултатите. У нас що не е?
Защото явно не можем да се мерим с тях по степен на манипулиране на избирателите.
Quote (selected)
Да не искате да кажете, че ако кандидат спечели  1/3 гласове от всички дадени за въпросната партия, пак може да не влезе, нищо че партията ще вкара трима депутата. Примерно казано.
Не, искам да кажа, че тоя на първо място в листата, дето гласуваш за него, може да не влезе, дори ако партията или коалицията му влезе, но в твоя МИР тя се представи достатъчно слабо.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9886
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16116 -: Юни 09, 2024, 09:13:15 »
За да ни го начукват по още един начин, затова. Да доказват колко са по-по-най-.
У нас всички закони са измислени срещу нас и от мащеха. Не само да ни сриват, но и да се гаврят.
Ако изборите не променят нищо, що ги отмениха в Украина и Израел?

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4405
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16117 -: Юни 09, 2024, 09:14:29 »
Какъв е спорът?
Дали трябваше да отнемат возилото на пияндето Нойзи, след като вече са отнели, в пълно съответствие с действащото законодатество, няколко стотин при същото и дори при по-малки провинения?
 Или правилно му го оставиха, защото той не е кой да е , а е именно Нойзи?

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9886
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16118 -: Юни 09, 2024, 09:27:30 »
НА ВНИМАНИЕТО НА ЦИК! "Тур България" и "Тур Европа" нямат нищо общо с провеждащите се в държавата избори!
Ако изборите не променят нищо, що ги отмениха в Украина и Израел?

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2333
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16119 -: Юни 09, 2024, 09:51:31 »
Какъв е спорът?
Дали трябваше да отнемат возилото на пияндето Нойзи, след като вече са отнели, в пълно съответствие с действащото законодатество, няколко стотин при същото и дори при по-малки провинения?
 Или правилно му го оставиха, защото той не е кой да е , а е именно Нойзи?
Така е! В същност няма спор. Допускам, че свинете на съдията Плоудън са били с "чисто съдебно минало".

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7704
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16120 -: Юни 09, 2024, 10:25:51 »
При задържането не са оказали съпротива и с поведението след нарушението си ясно показват, че се разкайват и няма да повторят.
По време на процеса са се държали с уважение към обществото и служебните лица.
Освен това са извършили обществено-полезен труд, като са наторили нивите.

И въобще не са като показващите грубо незачитане към морала и съда 2-3 свинки на някой бедняк.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен deneb

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 353
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16121 -: Юни 09, 2024, 10:42:46 »
Какъв е спорът?
Дали трябваше да отнемат возилото на пияндето Нойзи, след като вече са отнели, в пълно съответствие с действащото законодатество, няколко стотин при същото и дори при по-малки провинения?
 Или правилно му го оставиха, защото той не е кой да е , а е именно Нойзи?
Не, за мен спорът не е за Нойзи (наистина не го знам кой и що е и не искам да го знам), а принципен относно въпросната норма по чл. 343б, ал.5 от НК и нейното съответствие с КРБ и основните принципи на наказателното право.
Ако съдът не е приложил нормата по съображения, че ставало дума за еди коя си личност и я е третирал с преференция, е абсолютно укоримо (без значение за коя норма говорим, тук съображението ми обхваща всички норми), но ако съображенията му са изцяло правни и принципни, съобразени с КРБ и фундаменталните положения на наказателното право (те също са източник на правото и подлежат на директно правоприлагане),  положението е друго.
Надявам се, че що се касае до моята особа, още от първия пост е ясно, че излагам принципни съображения, включително относно качеството на законодателната дейност в последните години, което е на изключително ниско ниво и по никакъв начин не обслужва интересите на обществото, даже напротив.
Няма как в държава, в която дори законодателят е неграмотен и безотговорен (не знам имаш ли представа колко текстове са буквално мъртвородени и невъзможни за прилагане, колко пък са абсолютно неясни и противоречиви и понеже си приемат законите и без мотиви - в нарушение на ЗНА, няма откъде да извлечеш никакъв замисъл, и още, и още...) и не спазва законите и това е явно и без последици, да се иска те да респектират останалите граждани. Проблемът не е точно в конкретни нарушения или престъпления, а глобален, извън полето на наказателната репресия и затова не се решава с подобни норми, както не се е решил и в други сфери с подобно законодателство. Причините за това са две (главни) и само маркирани:
1.Целта на такива норми не е да ограничи определен вид престъпления, а да събира пари с пореден извънреден способ, както вече писах в предишен пост - нормата всъщност урежда една прикрита (ма не толкова, че да не се вижда) допълнителна санкция, глоба, непредвидена в системата от наказанията (тази цел ясно личи дори от формулировката на една сходна норма пак от 2023 г, в която са имали глупостта да си го кажат и направо - чл. 280, ал.5 от НК във връзка с ал.2 от същия текст - като краен резултат се налагат две глоби, което е абсурд);
2.Понеже проблемът с престъпността (най-общо) не е в липсата на подходящи и достатъчно тежки наказания, а стои извън текстовете на НК, той е и дефинитивно нерешим само чрез неговите способи, ама други нито се мислят, нито прилагат, а са известни - цяла наука има за това, че и други обществени в помощ. Най-лесно е обаче да седнеш с калема след някой публично известен случай и да лепнеш тук там някоя кръпка в НК, че да се разтреперят престъпниците и да се приспи обществото, пък ти да си нахлупиш ореол.
Ама не става така и това се вижда цели 35 години вече.
Същият подход се прилага в цялото законодателство, не само в наказателното и резултатите от това са трагични - понеже подходът е неадекватен и не е в състояние да обслужи целите, за които трябва да се пишат нормите, керванът си върви, а законодателството става все по-безумно и неприложимо, от което страдаме всички, освен нарушителите му.
Не е специализиран форум и няма да се разпростирам повече по този казус, но и след този пост се надявам да е по-разбираема тезата ми. И тя не е (както превратно ме е чел или само интерпретирал колегата онзи), че подобни деяния трябва да остават ненаказуеми или наказанието да е неадекватно на тежестта на престъплението, а точно обратната.
     
     
 
 
 

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7794
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16122 -: Юни 09, 2024, 10:58:07 »
Ако съдът не е приложил нормата по съображения, че ставало дума за еди коя си личност и я е третирал с преференция, е абсолютно укоримо
продължавам да си мисля, че не е особено трудно да се проследят решенията на този съд и този съдия по такива казуси, така че думичката "ако" да отпадне.

Quote (selected)
1.Целта на такива норми не е да ограничи определен вид престъпления, а да събира пари с пореден извънреден способ, както вече писах в предишен пост - нормата всъщност урежда една прикрита (ма не толкова, че да не се вижда) допълнителна санкция, глоба, непредвидена в системата от наказанията (тази цел ясно личи дори от формулировката на една сходна норма пак от 2023 г, в която са имали глупостта да си го кажат и направо - чл. 280, ал.5 от НК във връзка с ал.2 от същия текст - като краен резултат се налагат две глоби, което е абсурд);
това е най-малкото изречено без капка аргументация. за това дали се ограничават определения вид престъпления би трябвало да има някаква статистика, така че ако смяташ с това да се аргументираш, че и на първо място, като точка 1, е хубаво и числа да дадеш. преди промяната пияни и надрусани - х нарушения. след промяната - у. сравняваме двете числа и си мислим целта превенция ли е или събиране на пари. или и двете.

Quote (selected)
както превратно ме е чел или само интерпретирал колегата онзи
ами прочетох какво си написала и написах моите си съображения по темата. които ти не опроверга. продължавам да си мисля, че вие юристите от взиране в дърветата забравяте за гората. да искаш да индивидуализираш наказание до степен да го направиш пренебрежимо за разните му там нагли тузари е всичко друго, но не и справедливо. а съдебната система трябва да налага справедливост. или не?
     
     

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7794
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16123 -: Юни 09, 2024, 11:03:25 »
иначе конкретно за мен това е поредният случай на изнасилване на съдебната система, която явно подпира един за сметка на стотици други. единственото оправдание може да бъде, ако това наистина е първият случай на точно този съдия по точно този член, и няма никаква, ама никаква документирана връзка на въпросния съдия - нито пряка, нито с тайфите съдийски нпо-та, гравитиращи около пп и дб.

за мен логично е прокуратурата да обжалва, да видим решението на следващата инстанция.

между другото, ако по-горе вземат да го конфискуват това возило, въпросният съдия ще бъде ли шамаросан? или ще му се размине?

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2483
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16124 -: Юни 09, 2024, 11:04:08 »
Колеги, това току-що дойде от голям град на Лазурния бряг - Френската Ривиера, demeque. Всички консули и служители в консулствата и посолствата в чужбина трябва да се уволнят, да си върнат заплатите и да се подведат под съдебна отговорност. За служебните и ЦИК звездицата най-добре знае каква отговорност /не/носят:

Quote (selected)
Под 5 процента активност в нашето бюро

За първи път виждам подобно гласуване
Всъщност всички листовки..., които бяхме получили по пощата, са наредени на една маса
Някои кандидати нямат пари за печат, та тяхната трябва да си я принтираш вкъщи
Избираш поне 2
Отиваш в кабинката и слагаш една в плик
Другата в коша

 :t0174:
« Последна редакция: Юни 09, 2024, 11:17:27 от Zeitgeist »

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2483
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16125 -: Юни 09, 2024, 11:16:20 »
Отделно ще има сума невалидни бюлетини поради малоумието на членове на СИК.
Дадоха ми вече откъснати бюлетини, вместо да ги откъснат пред мен.
Гласувах много рано (преди мен бяха минали двама) с хартиени бюлетини, бях сама в секцията, въпреки това лелята, която късаше номерата, щеше да сложи номера за ЕП в кутията за НС, добре, че момичето до нея я напъти. А ако се съберат много чакащи, кой ще я напътва? Не беше нарочно, видимо на жената просто не й беше там мястото.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1503
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16126 -: Юни 09, 2024, 11:24:48 »
От ЦИК обясниха, че ако има бюлетини пуснати в грешна кутия, то те ще са валидни, стига да са попълнени правилно. 
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1503
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16127 -: Юни 09, 2024, 11:31:02 »
Половината от членовете на СИК, оказва се, не са минали обучение. Не беше ли задължително, джанъм и за титуляри, и за резерви.
------
Когато приключи изборния ден, ще обясня, защо пиша всичко това.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен deneb

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 353
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16128 -: Юни 09, 2024, 11:33:28 »
Как без аргументи, колега онзи? Това 280, ал.5 хептен нищо ли не ти говори, дори и като го съпоставиш с ал.2 на същия член? Нищо смущаващо ли не намираш в този подход като юрист?
Или да го нацвъкат навсякъде, че да няма съмнения.
Ами това е като забраната да прехвърляш дялове от дружество по реда на чл. 129 ТЗ, ако има неизплатени трудови възнаграждения и осигуровки. Прах в очите на обществото - поради персоналната обособеност на дружеството като длъжник по тези задължения, прехвърлянето на дяловете на безимотен или имотен приобретател няма отношение към изпълнението им, нито ангажира отговорността на съдружниците, освен до размера на техния дял. Задължението обаче не е на съдружника, а на дружеството. Ето ти още една мъртва норма, която няма и няма да има никога уж прокламирания ефект, защото е негодна за тази цел, но пък е годна да ограничи и затрудни разпореждането с дялове на всички притежатели, както и да доведе до нови съдебни спорове. Ако наистина са искали да постигнат целта, има си други средства и норми, ама нито ползват наличните вече средства, нито пишат адекватна норма.
Сори за отклонението, ама аналогията сама се налага.
Естествено, че има статистика (никой официално обаче не се занимава с анализа на законодателството и резултатите от прилагането му, както изисква ЗНА, още по-малко изнася тези данни, защото никак не са лицеприятни), за който иска да я види. И тя именно не показва търсения ефект от подобен законодателен подход. Те без мотиви приемат актове, ти искаш някой да прави анализ по статистика и да коригира...Беше това, ама много отдавна - може да си млад и да не помниш.
П.П. И не смесвай отнемането по този текст с конфискация, че ще отидем пък съвсем другаде, включително и с аргументите.
Предполагам също, че прокуратурата ще обжалва, но както винаги в последните години (и част от причината е именно качеството на законодателството, друга част - в самите съдии), съдебната практика и на въззивни състави (поне по възможността за обезпечаване на отнемането) е разделена, така че, каквото и да постанови въззивната инстанция, не винаги ще е е убедително правилно и съответно на закона (в широк смисъл, включително КРБ). Друг е въпросът, че ще се прилага именно влязлата в сила присъда, правилна или не. Няма да е за пръв, нито за последен път. Вероятно няма да се изненадаш, ако ти кажа, че някои въззивни, че и касационни състави, дори не си отварят и четат делата.
А на съдията (при отмяна на акта му в тази част) ще се размине точно толкова, колкото на всички останали, чиито актове са отменени изцяло или частично - на всички се разминава, отговорността им по закон за неправилно постановени съдебни актове, както знаеш, е нулева, последиците са свързани само с инстанционната отмяна.

Светице, явно в това бюро са решили да признаят конклудентно, че активното избирателно право е афиф работа за управляващите и не си струва да се хаби и хартията за упражняването му  :)))
Прочее, носете си хартията/въжетата и смело напред, граждани!
П.П. Заличих си преди без да искам един текст и се е получила грешка, която поправих.
       

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2333
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16129 -: Юни 09, 2024, 11:36:23 »
Гласувах както винаги, но този път с хартиена бюлетина. Неразборията беше пълна. Разбъркали списъците, по 10 мин не могат да ми намерят името, не могат да намерят къде е ЕГН-то в безсрочните паспорти, посочват ми грешна урна, за да ми откъснат отрязъка ми разтвориха цялата бюлетина... Предполагам на следващите избори да бъде още по-зле. Смятам, че нивото на компетентност на комисиите от година на година пада. А нашата секция е в уруден и престижен столичен квартал. Представям си какво е в Родопите!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 24241
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16130 -: Юни 09, 2024, 11:43:55 »
Предполагам в Родопите има стройна организация.
Бюлетините са предварително попълнени, гласуващите са инструктирани.
Не мисля че ще имат проблеми.
Бели само в "престижните" секции, там са се преселили много от изгонените от Родопите и друг Прованс.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7794
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16131 -: Юни 09, 2024, 11:58:02 »
денеб, ти пишеш за 280, а аз - само и единствено за 343б. където пише
Quote (selected)
(1) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 2015 г.) Който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда, установено по надлежния ред, се наказва с лишаване от свобода от една до три години и с глоба от двеста до хиляда лева.
...
(5) (Нова - ДВ, бр. 67 от 2023 г.) В случаите по ал. 1 - 4 съдът отнема в полза на държавата моторното превозно средство, послужило за извършване на престъплението и е собственост на дееца, а когато деецът не е собственик - да присъди равностойността му.

сега за шумния, цитирам от "гласове":
Quote (selected)
...сключи споразумение с прокуратурата, което бе одобрено от съда - 10 месеца "лишаване от свобода" с 3-годишен изпитателен срок и 14 месеца без свидетелство за правоуправление. 

първо, това 10 месеца "лишаване от свобода" с 3-годишен изпитателен срок е условна присъда, нали? значи за него решетки няма. отделно, че е под минимума.
второ, глоба до хиляда лева за милионер си е направо похвала и поощрение да върши още от същото.
трето, иде реч за депутат, участвал в приемането на въпросните промени. очевидно с идеята да са само за другите, не и за него.

е къде тука е справедливостта? особено като сложим и четвъртото, как специално за него законите не важат? къде?

---

да отговоря на допускането ти от по-горе: не, не съм ти колега. изкарвам си хляба с програмиране. имам като взет изпит некви основи на правото или нещо такова, колкото да се понауча да чета разните му правни текстове внимателно и да правя разни връзки, но дотам.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7794
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16132 -: Юни 09, 2024, 12:22:48 »
а, и още нещо: защо конфискацията на автомобила е в отделно дело? там в софийския районен нямат достатъчно дела и отчитат бройка? това общоприета практика ли е?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10172
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16133 -: Юни 09, 2024, 12:34:37 »
първо, това 10 месеца "лишаване от свобода" с 3-годишен изпитателен срок е условна присъда, нали? значи за него решетки няма. отделно, че е под минимума.

Не, това е присъда лишаване от свобода с изпитателен срок. Условна присъда е литературен термин. А когато се сключи споразумение с прокуратурата, присъдата може да падне и под минимума. Присъдата може да падне и под минимума, когато минимумът е твърде висок за извършеното деяние. Когато се правят "връзки" между правни текстове, трябва да се правят коректно и грамотно.

Активен deneb

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 353
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16134 -: Юни 09, 2024, 12:55:37 »
А, значи правилно съм преценила, че няма как да си колега  :))). Не е обида, в никакъв случай. Имам колеги (и съдии), които си разсъждават на житейско ниво, такива им и мотивите в съдебните актове, сякаш друго са завършили, пък с право се занимават покрай другото...
Ти говориш само за 343б, ал.5 от НК, ама твърдиш, че нямам аргументи за тезата си, че са възприели общ подход и концепция за тези норми в множество текстове (и това от 2019 г насам, като особено фрапиращи в това отношение са измененията и допълненията от 2023 г  - може би най-неграмотните от цялата история на съществуването на наказателно право у нас), та ти давам такива именно с текста на чл. 280, ал.5 - да видиш мотива, законодателната философия и какво се получава като краен резултат от подобни текстове.
За отнемането на автомобила има отделно производство, защото по престъплението и наказанието е сключено вече споразумение с прокуратурата, а отнемането не е част от него. При сключване на споразумение се прилагат правилата за намаляване на наказанието и под минимума (чл. 55 НК) и това е предвидено в чл. 381, ал.4 от НПК, дори и когато не са налице многобройни или изключителни смекчаващи вината обстоятелства.
Аз лично нормите за търговията с наказанието (визирам споразумението, когато го въведоха в нашия процес през 1999 г) никога не съм възприемала за нормални в наказателния процес (знам, знам, че по света съществуват), защото водят точно до това, за което си писал - неадекватни на престъплението ниски наказания, без да са в състояние дори теоретично да постигнат във всички случаи целите по чл. 36 от НК. Ама гонят спестяване на процесуално време, бързина на процеса и освобождаване на прокуратурата от тежкия път на доказването пред съда и спазването на ред процесуални правила по този път. Процесуалната икономия безспорно е плюс, но е за сметка на несправедливост на някои от налаганите по този ред наказания, не всички.   
 

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9886
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16135 -: Юни 09, 2024, 13:06:37 »
За радост на Лъчо, уреди се от моя страна.
Бягайте да гласувате, че стана страшно.
https://pik.bg/
Ако изборите не променят нищо, що ги отмениха в Украина и Израел?

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 24241
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16136 -: Юни 09, 2024, 13:21:16 »
Колко да е страшно?
Изкарахме една година с подобни.
Сега някой от ППДБ са се върнали в ГЕРБ, някой са припознали Шиши като по-голям IT гуру.
Нищо ново под слънцето.
Да видим как ще разиграят мандатите да устискат нашите избори да са след американските.
« Последна редакция: Юни 09, 2024, 13:27:08 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен deneb

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 353
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16137 -: Юни 09, 2024, 13:24:19 »
За радост на Лъчо, уреди се от моя страна.
Бягайте да гласувате, че стана страшно.
https://pik.bg/
Ами аз не знам какво да кажа за гласуващите за ППДБ (или каквито са там) след всички и предишни, и особено последни техни "изяви" и не си обяснявам цитираните резултати, освен със зависимости (щото и грам мозък да имаш, ще те възпре), ама чак пък 15 %...
Смятам да отида по жегите, че плашливите вече да са се прибрали или да не са още излезли.

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3028
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #16138 -: Юни 09, 2024, 13:39:56 »
Всичко точно в моята секция като изключа цайсатата разпоредителка дето има нахалството да ме пита "С машина няма ли да ви е по-лесно?".
Ограничих се до грубо "не", че Нощта за размисъл не беше от най-лесните...
*********   ✹    *********

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9512
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #16139 -: Юни 09, 2024, 13:59:45 »
Ами аз не знам какво да кажа за гласуващите за ППДБ (или каквито са там) след всички и предишни, и особено последни техни "изяви" и не си обяснявам цитираните резултати, освен със зависимости (щото и грам мозък да имаш, ще те възпре), ама чак пък 15 %...
Лъжат както попълващите анкетните карти на изхода на секциите, така и събиращите ги.
Затова аз гледам само официалнте резултати от ЦИК, които сигурно ще са по-различни.
За първи път от доста години ще си наложа да не чета "ПИКльовците" в изборния ден...